November harmadika óta ingyen dolgoznak a nők
November harmadika az Egyenlő Díjazás Európai Napja, s mivel az Európai Unióban a nők és férfiak bére közötti különbség 16,7 százalékos, csütörtök óta „ingyen” dolgoznak a nők.
Románia a maga 4,5 százalékos bérkülönbségével Szlovéniával (2,5%) és Lengyelországgal (6,4%) együtt azok közé az uniós tagállamok közé tartozik, ahol alacsony a bérkülönbség. Ez Észtországban (30%) a legnagyobb, majd Ausztria (23,4%) és Németország (22,4%) következik, de Magyarországon is 20,1 százalékos a különbség a férfiak és a nők bére között - ismertette az adatokat pénteken Nagyváradon Biró Rozália RMDSZ-es szenátor.
A különbég ugyanakkor rendkívül lassan, de csökken - mondta Biró Rozália. Az Európai Bizottság Timmermans alelnöke, valamint Thyssen és Jourová biztosok nyilatkozatából kiderül, hogy ha a jelenlegi ritmus folytatódik, 2086-ra tűnhet el a férfiak és nők bérezése közötti különbség. Az okok között szerepel az, hogy azok a területek, amelyeken hagyományosan több nő dolgozik – például oktatás, kultúra, egészségügy – alulfizetettek, ezért a nőknek nyitniuk kéne például az IT szektor felé - mondta a szenátor. Az sem mellékes, hogy az olyan feladatok, mint például a gyermeknevelés, idős hozzátartozók gondozása és a háztartásvezetés semmilyen anyagi ellenszolgáltatással nem jár, és a nyugdíjban sem jelenik meg, ami oda vezethet, hogy a 65 év fölötti nők körben nőhet az elszegényedés aránya. Egy 2012-es adat szerint az EU-ban a 65 év fölötti nők 21,7%-a, míg a férfiak 16,3%-a élt szegénységben.
Mit lehet tenni?
Biró Rozália szerint ki kell terjeszteni a flexibilis munkaidőt, növelni az otthon elvégezhető feladatok részaranyát (a számítógépen végzett munka zöme otthon is elvégezhető), a nőknek több vezetői és döntéshozói tisztséget kellene elvállalniuk, hiszen a képzettségük és a képességeik megvannak hozzá, és meg kellene osztani az otthoni feladatokat a férfi családtagokkal is.