Romániában jóval több kisiskolás tanul idegen nyelvet, mint Magyarországon

Az unió tagországai általános iskolás tanulóinak több mint nyolcvan százaléka tanult legalább egy idegen nyelvet 2014-ben, az esetek többségében angolt - írta jelentésében az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala pénteken.

Az Európai Unió tagországai általános oktatásában részt vevő kisiskolásainak 84 százaléka, mintegy 18 millióan tanulnak legalább egy, nagyjából egy millióan két idegen nyelvet.

Angolt mintegy 17 millióan tanulnak, amely a kisdiákok 97 százalékát tette ki uniós szinten. Belgiumban és Luxemburgban ugyanakkor kevesen választották az angolt, amelyet a statisztikai hivatal az érintett országok többnyelvűségével magyarázott.

Az angolt a francia nyelv követi, amelyet 5 millióan tanultak 2014-ben, főként Luxemburgban, Görögországban és Romániában. A németet 3, a spanyolt 2, az oroszt félmillióan, az olaszt mintegy 200 ezren választották az unióban. A felmérésben harmadik helyen végzett német nyelvet nyolc tagországban választották az angol után másodiknak. 

Romániában menő nyelvet tanulni

Míg Magyarországon az alapfokú képzésben résztvevők 59,1 százaléka tanult idegen nyelvet a vizsgált időszakban, addig Romániában ez az arány 83,3 százalék. Idehaza az idegen nyelvet tanuló kisdiákok 99,4 százaléka az angol nyelvet választotta, Magyarországon ez az arány 69,3 százalék. Kiderült, hogy a francia is népszerűbb, mint az anyaországban, Magyarországon viszont a német az erősebb. 

A statisztikai hivatal tájékoztatása szerint Portugália, Belgium és Szlovénia általános iskoláinak alsó tagozatos diákságának kevesebb, mint a fele tanult idegen nyelvet.

A diákok 100 százaléka Cipruson, Luxemburgban, Máltán tanult nyelveket, de 90 százalék fölötti mutatóval rendelkezik Horvátország, Olaszország, Ausztria, Spanyolország, Franciaország, Lengyelország is.

Kettő, vagy több idegen nyelvet legtöbben Luxemburgban (francia, német, angol), Észtországban (angol, orosz, német) és Görögországban (angol, francia, német) tanultak a diákok.

Kimaradt?