banner_pW75gdrv_szavazz_2025-05-03_970x250.png
banner_v9j4wOtp_Stop_magyar_ellenes_728x90.png
banner_Nec6ra1S_szavazz_2025-05-03_300x250.png

Cseke Attila kitart a 16 fejlesztési régió terve mellett

Elégedetlenségének adott hangot Cseke Attila parlamenti képviselő március 24-én, csütörtökön tartott nagyváradi sajtótájékoztatóján azzal kapcsolatban, hogy Dacian Cioloş miniszterelnök és Vasile Dâncu miniszterelnök-helyettes bejelentették, Románia számára továbbra is a 8 fejlesztési régió létrehozása jelenti az átszervezés során a prioritást.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy 2009-ben egyedül az szövetség nyújtott be törvénymódosító javaslatot a fejlesztési régiók átszervezésével kapcsolatban. Az RMDSZ álláspontja az, hogy a kisebb 2-4 megyéből álló fejlesztési régiók sokkal hatékonyabban működnének. A jelenlegi nyolc fejlesztési régió struktúrája nem felel meg az EU előírásainak: a 2002-es népszámlálási adatok alapján két fejlesztési régió, míg a 2011-es népszámlálási adatok alapján egy haladja meg az EU által előírt demográfiai határt, azaz a 3 millió lakost. Az RMDSZ a jelenlegi 8 helyett, 16 fejlesztési régió létrehozását javasolja Romániában. Eszerint Maros, Hargita és Kovászna megye egy fejlesztési régiót alkotna, míg Bihar, Szatmár és Szilágy megye külön régióban kapnának helyet.

Az RMDSZ régiósítási elképzelése | Fotó: borbelylaszlo.ro

Cseke Attila cáfolta azt az álláspontot is, miszerint a fejlesztési régiók struktúráját nem lehetne módosítani. Rámutatott: uniós rendelkezés teszi lehetővé háromévente a fejlesztési régiók struktúrájának átszervezését. A következő ilyen lehetőség 2018-ban lesz. Romániának addig meg kell hoznia a módosításokra vonatkozó törvényt, amelyre egyedül az RMDSZ-nek van beterjesztett törvénytervezete. Cseke Attila abszurdnak nevezte a kormány azon visszatérő álláspontját, miszerint a fejlesztési régiók struktúrájának módosítása nagymértékben befolyásolná, illetve gátolná az EU alapok lehívását.

„Ha a kormánynak lenne igaza, akkor ezentúl nem lehetne módosítani a fejlesztési régiók számát és struktúráját, hiszen eddig a 2007-2013-as uniós finanszírozási program sikerét befolyásolta volna, 2016-ban pedig, a jelenlegi kormány álláspontja szerint, a 2014-2020-as finanszírozási program végrehajtását korlátozná. Látjuk, hogy a 2007-2013-as program végrehajtásával is nagy problémái voltak Romániának, ezért tűnik az RMDSZ számára érthetetlennek, hogy miért nem hajlandó a kormány támogatni a fejlesztési struktúrák módosítását” – mondta Cseke Attila.

A képviselő utalt az EU alapszerződésére is, amely kimondja, hogy a fejlesztéspolitika célja a régiók közötti fejlődési különbségek csökkentése, és a lemaradt régiók felzárkóztatása, ezzel szemben hivatalos adatokkal bizonyítható, hogy Romániában a jelenlegi fejlesztési régiók struktúrája nem a különbségek csökkenését hozta, hanem annak növekedését, egyes esetekben akár megkétszereződését is. Sajnos ugyanez a tendencia mutatkozik a fejlesztési régiókon belüli megyék fejlettségi szintje közötti is.

„Fontos érve az RMDSZ törvénytervezetének, hogy Romániában ma is, a lakosság száma szerint, a két legkisebb fejlesztési régió, a Bukarest-Ilfov és a Temesvár központú Nyugati, az a két régió, amely folyamatosan fejlődik, és Románia átlagos fejlődési szintje felett helyezkedik el. A többi fejlesztési régió közül, amelyek számszerűleg a nagyobbak közzé tartoznak, egyik sem éri el Románia átlagos fejlődési szintjét” – nyilatkozta Cseke Attila képviselő. Kijelentette, hogy a parlamenthez és a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumhoz egyaránt eljuttatta az RMDSZ által összeállított szakmai anyagot, amely Románia fejlesztési régióira és megyéire lebontva hivatalos statisztikai adatokkal bizonyítja, hogy a jelenlegi nyolc fejlesztési régió struktúrája hibás, megtartása további szétfejlődést fog eredményezni, és szükség van a mihamarabbi módosítására.

Cseke Attila szerint az RMDSZ-nek megvannak a szakmai érvei arra, hogy a 16 fejlesztési régióra beterjesztett törvénytervezetét fenntartsa, és arra kéri a jelenlegi szakértői kormányt és a román politikai pártokat, hogy szavazatukkal támogassák azt.

Kapcsolódók

Kimaradt?