Ötszáz év távlatából Ilosvai Selymes Péter büszke lenne Selymesilosva közösségére

Magáénak tekinti a szilágysági Selymesilosva közössége az egykori epikus énekszerzőt, Ilosvai Selymes Pétert, aki feltehetően a településen született 1520 körül. Emlékére immár harmadik alkalommal szervezték meg a Sarmaság községhez tartozó faluban az Ilosvai Selymes Péter Emléknapokat.

Idén kétnapossá bővült a rendezvény, amely hagyománnyá vált a gyülekezetben – mondta Nemes-Szabó Renáta református lelkész, kiemelve: a múltat nem szabad kitörölni, hanem éltetni kell és továbbadni a hitet, a kultúra szeretetét, a hagyományokat, a tiszteletadást a gyermekeknek és unokáknak. „Mindezek mellett emlékezni kell Ilosvai Selymes Péterre, és mindarra, amit a falunak, a magyar nemzetnek és az irodalomnak adott. A napokat azért szervezik, hogy épüljenek egymás hite által, a hagyományokat őrizzék és fenntartsák” – fogalmazott.

Szombat délután a helyi ifjúság zenés, táncos felvonulással hívogatta a falu közösségét a művelődési ház avatására és a kulturális programokra. Látván a délceg bokrétás legények és a népviseletbe öltözött pántlikás lányok táncát, hallván a szívből szóló nótákat, Seres Dénes RMDSZ-es parlamenti képviselő elmondta: az elmúlt évtizedekben végig kísérte Selymesilosva, a középületek és az egyház fejlődését. Kiemelte, hogy felújított és rendezett kultúrotthonokat kell biztosítani, hogy a fiatalok művelhessék mindazt, ami mindannyiunk számára fontos: hagyományainkat, kultúránkat, az, ami minket azzá tesz, ami vagyunk: magyarokká.A képre kattintva galéria nyílik | A szerző felvételei

„Ránk vár az a feladat, hogy mindent megtegyünk ennek érdekében, hogy ők tovább vihessék az értékeket, mert az elkötelezettség, határozottság megvan a fiatalokban, csak bátorítani kell őket. Kultúrájában és nyelvében él a nemzet, ezért fontos, hogy saját közösségeinket megszervezzük, és megtartsuk mind egyházi, mind világi ünnepnapjainkat. Azon az úton, értékek mentén kell haladjunk, amelyet célul tűztünk, és ez nem más, mint a család és a nemzet, mert ha ezt elhagyjuk, akkor a szakadék fele irányulunk. Nem szabad letérni ebben a nagy Európában, ahol sok elmélet ütközik, mindvégig meg kell őrizni két fontos értéket: a hitet és a magyarságot, mert csak ezáltal lesz ennek a népnek szép jövője több ezer év múlva is” – zárta a képviselő.

Az avatóünnepségen nagyon sok fiatal gyűlt össze a művelődési ház udvarán, bizonyítva, a közösség jövője biztosított, az értékek jó irányítás alatt, jó kezekben vannak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kovács Tibor alpolgármester kiemelte, hogy a felújított épület hosszú évek óta a közösséget és annak céljait szolgálja. Bár önmagában csak egy épület, különböző alkalmaknak adott és adhat helyet. A selymesilosvaiaknak megtestesíti azt a helyet, ahol a kis közösség összegyűlhet. Az épület régi otthona volt a hagyományos lakodalmaknak és hasonló eseményeknek, de ettől sokkal többet hordoz magában. Ma fontos szerepe van az értékek, hagyományok megőrzésében, amellyel nem csak a múltat idézik meg mindennapjaikban, hanem a jövő nemzedékének, gyermekeknek megmutatják az elfeledett szokásokat. A vallási és világi intézmény célja közös: értéket teremteni, átadni és megélni a jelen mindennapjaiban. „Bízunk benne, hogy a felújított kultúrotthon a jövőben is a közösség javát fogja szolgálni, elősegíti a kulturális élet fellendítését, hogy mindannyian egy aktív és virágzó közösség tagjai lehessünk” – fogalmazott az alpolgármester.

Az ünnepi beszédeket és a szalagvágást követően a zsúfolásig megtelt művelődési házban óvodások és iskolások kulturális programja következett; fellépett többek között a selymesilosvai és lompérti néptánccsoport, az Illegető néptáncegyüttes hangszeres és néptánccsoportja, díjazták a fogalmazásíróverseny nyerteseit, majd a színes és változatos előadásokat Major Arnold és zenekarának hajnalig tartó nótás, táncos mulatsága zárta.Vasárnap Csűry István hirdette az igét

Vasárnap délelőtt a harangszó a nemrég felújított templomba hívta a híveket. Az ünnepi istentiszteleten Csűry István püspök ráirányította a figyelmet arra, hogy Isten mindig tudja, mi az, ami számunkra fontos, hasznos, és mi az, ami nem, amit félre kellene tenni. Ezért meg kell nyitni szívünket, felemelni tekintetünket az Úr felé, és várni a választ. Ahol követendő példa, áldozat, jóság, másikhoz való odafordulás van, ott erős közösség is – fogalmazott. „Az ilyen közösség példát ad az elszomorodott világban. Másokat bátorító, talpra állító emberek kell legyünk, jót hozzá, áldást osztó. Az ember szíve felmelegszik, amikor látja a népviseletet, az ajándékokat, amelyeket őseinktől hozunk, ezért elmondhatjuk, van mire büszkének lenni, mert sok száz esztendeje vagyunk itt mindenekkel szemben, és maradunk is” – mondta.

Az igehirdetést követően Horváth József történelemtanár „Reformáció az erdélyi fejedelemség korában” címmel tartott előadást, amelyet a L’Adyk, a zilahi Silvania Főgimnázium diákegyüttesének szívet-lelket melengető verséneklő előadása követett. Zárásul a megye prefektusa, Dari Tamás, a község szülöttje elmondta: a selymesilosvai magyar közösség egy aktív, élő közösség, amelyik tiszteli és ápolja hagyományait, és nem feledkezik meg nagyjairól sem. „A település leghíresebb alakja, a tanítómester, az epikus énekszerző, Ilosvai Selymes Péter 500 év távlatából büszke lenne hagyatékára, hogy a közösség, amelyben sok évszázaddal ezelőtt tanítóként szolgált, meg tudta őrizni kulturális identitását, hagyományait, sőt élteti azt és tovább adja a jövő generációnak” – mondta.Az ilosvai művelődési ház

Az elmúlt fél évezredben sok minden gyökeresen megváltozott az életünkben, de az egyház és a keresztény értékrendek fontossága változatlan. A 21. században az egyház változatlanul a kultúra, a nyelv, és az erkölcs legerősebb védőbástyája, és az itt élők számára ilyen védőbástya a selymesilosvai református egyházközség is, amely védelmezi és gondoskodik híveiről.

Kapcsolódók

Kimaradt?