Antal Árpád: a székelyeket sértegeti a prefektus

antalNyilvános bocsánatkérésre szólította fel csütörtöki sajtóértekezletén Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere Codrin Munteanu Kovászna megyei prefektust, amiért kisbetűvel írta a Székelyföld szót és egy futballcsapat zászlajához hasonlította a székely lobogót.

A prefektus Ráduly Istvánt, Uzon község polgármesterét jelentette fel a közigazgatási bíróságon, amiért a községházára kitűzték a székely zászlót. A keresetben Munteanu "úgynevezett székely földről" ír, amely szerinte nem egy alkotmányos entitás, tehát zászlajának kitűzése ugyanúgy illegális, mint egy futballcsapat vagy egy autógyár lobogójának használata.

"A prefektus fizetésének nagy részét a székelyek által befizetett adóból kapja, ezért jogosan várják el tőle, hogy tisztelje a székely népet és annak szimbólumait" – mondta a polgármester.

"A prefektus fizetésének nagy részét a székelyek által befizetett adóból kapja, ezért jogosan várják el tőle, hogy tisztelje a székely népet és annak szimbólumait" - mondta a polgármester. Hozzátette: elfogadhatatlan, hogy a prefektus az ország hatszázezer polgárát sértegesse, és kifejezte meggyőződését, hogy a Ponta-kormánynak sem érdeke olyan embert megtűrni ebben a tisztségben, aki etnikai feszültséget szít a térségben.

Munteanu: jogosan jártam el

Codrin Munteanu közleményben reagált a polgármester nyilatkozatára, amelyben megfélemlítési kísérletnek minősíti Antal Árpád szavait. "Elutasítunk minden olyan nyilatkozatot, amely fenyegetés és megfélemlítés által megpróbálja a prefektusi hivatalt eltántorítani kötelezettsége teljesítésétől, vagy amely a választási kampányba próbálja bevonni" - olvasható a prefektus közleményében.

A másfél oldalas közleményben a "székely" szó nem szerepel. A prefektus viszont leszögezi, hogy jogosan indított eljárást az uzoni községháza ellen a közigazgatási bíróságon, mert Románia törvényei szerint a hivatalosan elfogadott jelképeket kell a középületekre kifüggeszteni, mégpedig: két román zászló közé helyezve az ország címerét és a község, vagy a város címerét, ha van ilyen, illetve az Európai Unió zászlaját.

Kimaradt?