A gömböc akadémikusa Marosvásárhelyen
Dr. Domokos Gábor, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntettek ki a homogén, konvex, négynél kevesebb egyensúlyi ponttal bíró test felfedezéséért, a Sapientia EMTE marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kar campusában október 9-én, 16 órai kezdettel, a 231-es teremben tart előadást A gömböc története címmel.
Domokos Gábor fő kutatási területe a nemlineáris mechanika és az alkalmazott mechanika műszaki kérdései. Világhírnévre a „gömböc” elnevezésű test megépítésével tett szert 2006-ban, ami újból a kimagasló magyar alkotóképességet bizonyítja.
Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus 1995-ben megsejtette, hogy létezik olyan homogén, konvex test, melynek négynél kevesebb egyensúlyi pontja van. Ezt a tulajdonságot nevezik úgy is, hogy a test mono-monostatikus.
Ezt a problémát a homogenitás és konvexitás feltételei teszik nehézzé. Nem-homogén vagy nem-konvex anyagból egyszerűen lehet ilyen testet létrehozni, ilyen például a keljfeljancsi. Számos matematikus úgy vélte, hogy ilyen testet egyáltalán nem is lehet létrehozni, sőt kétdimenziós sokszögekre ezt be is bizonyították.
Arnold azonban kitartott amellett, hogy a feladat térben megoldható. Domokos Gábor és felesége pedig meg is oldották.
Kifejlesztettek egy osztályozási rendszert, ami a testeket aszerint jellemzi, hogy milyen és mennyi egyensúlyi pontjuk van. Egy korai kutatásukban 2000 mosott kavicsot vizsgáltak meg Rodoszon, és nem találtak köztük olyan testet, ami egyensúlyi szempontból a gömböcre hasonlított volna.
Domokos Gábor és egy munkatársa, Várkonyi Péter, rájöttek, hogy milyen tulajdonságokkal nem rendelkezhetnek ezek a feltételezett testek: nem lehetnek se túl vékonyak, se túl laposak, mert ezek a tulajdonságok eleve kettő vagy több stabil egyensúlyi pontot vonnának maguk után. A gömböcnek tehát gömbszerű tulajdonságai vannak: vastagsága és keskenysége is minimális. Ezen feltételek (a gömböc alakjának) legkisebb sérülése esetén a gömböc megszűnik gömböc lenni: ezért valószínűtlen, hogy gömböc alakú követ találjunk.
A gömböcöt kiállították a Millenáris parkban egy nagyobb kiállítás keretében, ami a magyar találmányokat mutatta be. Felfedezőit kitüntették a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével, 2010-ben pedig a Gömböc lett a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának központi eleme.