Egy előzetes vizsgálat szerint Ponta nem plagizált

A kor akkori követelményei szerint nem plagizált a 2003-ban megírt doktori dolgozatában Victor Ponta jelenlegi miniszterelnök – állapította meg egy munkaanyagban az Országos Etikai Tanács (CNE) technikai bizottsága. A dokumentumot a Mediafax szerezte meg hétfőn.

Az aláírás nélküli dokumentum következtetései nem a CNE hivatalos álláspontját tükrözik, csupán egy előzetes vizsgálat eredményei – írja a hírügynökség, emlékeztetve arra, hogy a technikai bizottság létrehozásáról az etikai tanács több tagja még csak nem is tudott. A CNE-nek jelenleg elnöke sincs, a testület két tagja pedig lemondott.

A technikai bizottság kedden kiszivárgott következtetései szerint Ponta dolgozata „világosan strukturált" és „koherens kutatási tervet" követ. A doktorandusz a jogtudományok akkori követelményeinek megfelelő kutatási módszertant alkalmazott, a kutatás eredménye pedig „újként ható" elemeket is tartalmaz.

„Bár hiányosságok mutatkoznak a fejezeteken belüli bibliográfiai hivatkozásoknál, nem lehet úgy értékelni, hogy Victor Ponta elsajátította mások gondolatait, koncepcióit vagy tudományos modelljeit, és ezeket személyes kutatásainak eredményeként mutatta be" – állapította meg a technikai bizottság.

A Bukaresti Egyetem is vizsgálódik

A Bukaresti Egyetem hétfőn megerősítette azt a korábban bejelentett szándékát, hogy hivatalból megvizsgálja Victor Ponta dolgozatát, mert a kormányfő a doktori címét az intézmény jogi karán szerezte meg. Közölték, hogy az egyetem „záros határidőn belül" közli álláspontját az ügyben.
Válaszul a Tudományos Kutatást Felügyelő Hatóság (ANCS) közölte: a hatóság keretében működő Országos Etikai Tanács (CNE) az egyedüli illetékes testület, amely elbírálhatja, megalapozottak-e a Victor Ponta miniszterelnök elleni plágiumvádak. Az ANCS közleménye szerint a CNE-n kívül más testületnek nincs felhatalmazása arra, hogy megállapítsa magas rangú közhivatalnokok esetleges erkölcsi vétségeit.

CNATDCU: Ponta plagizált

Az oktatási miniszter július 28-án egy másik testületet is meggátolt abban, hogy Ponta plágiumügyében hivatalosan állást foglaljon. Liviu Pop ideiglenes tárcavezető feloszlatta és újjászervezte az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácsot (CNATDCU) éppen a testület ülése közben, amelyen az napirendjére tűzte a miniszterelnök plágiumügyét.

A tanács ennek ellenére folytatta ülését, megállapította, hogy Ponta plagizált, és javasolta doktori címének visszavonását. A CNATDCU szerint Ponta 307 oldalas doktori disszertációjának 85 oldalát szó szerint kimásolta más tudományos munkákból anélkül, hogy szabályosan megjelölte volna az átvett részeket.
A CNATDCU határozatát az oktatási miniszter érvénytelennek minősítette, Ponta pedig az államfőhöz közel álló Demokrata Liberális Párt (PDL) befolyásának tulajdonította és a maffiára jellemző kivégzésnek nevezte.

Victor Ponta több ízben hangsúlyozta: a tudományos kutatást felülegyelő hatósághoz, az Országos Etikai Bizottságához fordult. Azt kérte a bizottságtól, hogy oszlassa el annak gyanúját: tisztességtelenül szerzett tudományos címet.

Sajtóértesülések szerint ennek a testületnek az összetételét Liviu Pop ideiglenes tárcavezető miniszteri rendelettel már június 15-én, alig néhány nappal azelőtt megváltoztatta, hogy a testület lemondatott elődje napirendre tűzte Ioan Mang volt oktatási miniszter plágiumügyét.

A Nature robbantotta ki a plágiumbotrányt

A Nature című brit tudományos hetilap június 19-én azt állította internetes változatában, hogy Ponta 2003-as, román nyelvű doktori disszertációjának – amelyet a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt – több mint a fele plágium. A kifogásolt szövegrészeket a lap szerint két román szerző munkáiból másolta, anélkül, hogy forrásait megnevezte volna.

Ponta azt állítja, hogy betartotta a bukaresti egyetemnek abban az időben érvényes szabályozását, amely nem követelte meg idézőjelek használatát más szerzők munkái részleteinek átvételekor, ha ezekre egyébként a bibliográfiában hivatkozás történik.

Victor Ponta az El País című spanyol lapnak adott július 26-i interjújában úgy nyilatkozott: kész lemondani, ha a CNE megalapozottnak találja az ellene felhozott plágiumvádat.

A miniszterelnök minden más alkalommal úgy nyilatkozott: semmiképp nem mond le, mert a plágiumvád Traian Basescu államfő politikai támadása, és nem fizethet 2012-ben politikai árat azért, ha 2003-ban esetleg hibázott egy dolgozat megszerkesztésében.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?