Minden idők legnagyobb brit hadihajóját avatta fel a brit uralkodó

II. Erzsébet királynő hivatalosan is az Erzsébet királynő - Queen Elizabeth - nevet adta a kelet-skóciai Rosyth hajógyárában épülő repülőgép-hordozónak, amely azonban a tervek szerint csak 2020-ban áll hadrendbe. Az udvar a pénteki hajóavató ceremónián jelképes baráti gesztust tett: a királynő gombnyomására a hajótestnek csapódó palackban ezúttal a hagyományoktól eltérően nem pezsgő, hanem skót whisky volt.

A hajó vízkiszorítása 65 ezer tonna, hossza 280 méter, szélessége 70 méter, legénysége - a haditengerészeti és a repülőszemélyzettel együtt - 1600 főből áll majd.

Ez a legnagyobb hadihajó, amelyet Nagy-Britanniában a brit királyi haditengerészet számára valaha is építettek.

A skóciai hajógyárban már készül a Queen Elizabeth testvérhajója, a Prince of Wales, és e két hadihajóval éled majd újjá a brit haditengerészet évekkel ezelőtt takarékossági okokból megszüntetett repülőgép-hordozó kapacitása.

A Queen Elizabeth és a Prince of Wales együttes beruházási költsége 6,2 milliárd font, csaknem a kétszerese az eredetileg előirányzottnak.

A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció a pénzügyi válság idején hatalmasra duzzadt költségvetési deficit leszorítása végett reálértéken 8 százalékkal tervezi csökkenteni 2015-ig Nagy-Britannia védelmi költségvetését. Ennek már áldozatául esett a királyi haditengerészet egykori zászlóshajója, az Ark Royal repülőgép-hordozó, több más hadihajóval együtt. Emellett kivonták a szolgálatból a hordozókról a helyből felszállni képes Harrier harci gépeket is.

Az Ark Royal leszerelése óta Nagy-Britanniának nincs repülőgép-hordozó kapacitása, csak egy helikopter-hordozó áll jelenleg hadrendben.

A brit védelmi kapacitás szűkítését az elmúlt években nyíltan bírálta a brit hadvezetés több tagja, és azt is számos szakértő megkérdőjelezte, hogy repülőgép-hordozó kapacitás nélkül a brit fegyveres erők képesek lennének-e például ismét visszavívni a Falkland-szigeteket újabb argentin invázió esetén.

Az Atlanti-óceán déli vizein, Nagy-Britanniától 13 ezer kilométerre fekvő szigetcsoportot Argentína 1982-ben lerohanta, és a brit fegyveres erők 77 napos háborúban hódították vissza. A brit hadműveletekben kulcsszerepet játszottak a hordozókról felszálló Harrier harci gépek.

A pénteki királynői névadónak különös jelentőséget adott a helyszín, Skócia ugyanis - ahol a brit királyi haditengerészet több támaszpontot és hadiipari üzemet működtet - szeptemberben népszavazást tart függetlenné válásáról.

Az önálló brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó Trident tengeralattjáró-flotta támaszpontja is Skóciában van. A skót kormány mindazonáltal már korábban bejelentette, hogy ha Skócia függetlenné válik, területén és felségvizein nem telepíthetők nukleáris fegyverek.

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?