Nincs ítélet a Mikó-perben, június 20-án folytatják

A ploiești-i táblabíróság június 20-ra tűzte ki a Mikó-ügy következő tárgyalását, miután csütörtökön koradélután sem hozott jogerős döntést abban a perben, amely alapfokon három éves szabadságvesztésre ítélte Markó Attila RMDSZ-es parlamenti képviselőt. 

„A táblabíróság a pénzügyminisztérium véleményét kéri a károkozásra vonatkozóan. Amennyiben nincs kár - és ezt már mind Sepsiszentgyörgy önkormányzata, mind pedig az igazságügyi minisztérium közölte korábban - akkor nincs bűncselekmény. Ami ettől függetlenül sincs. Nem is volt soha” - írta csütörtökön koradélután Facebook-profiljára Markó Attila. 

Amint korábban írtuk, az új Büntető Törvénykönyv előírásai szerint május 14-én elévültek azok az állítólagos bűncselekmények, amelyekért első fokon börtönbüntetésre ítélték Marosán Tamást, ezért a mostani tárgyalásnak valódi tétje csak Markó Attila számára volt. A háromszéki RMDSZ-es képviselő korábban portálunknak elmondta, az ellene felhozott vádak nem évültek el. Az új Btk. ugyanis eltérően bírálja el ugyanazt a bűncselekményt az egyszerű hivatalnokok (functionar) és a közhivatalnok (functionar public) esetében. „Marosán hivatalnokként végzett közérdekű munkát a restitúciós bizottságban, én pedig közhivatalnokként” – magyarázta lapunknak a politikus.

Mint ismert, a buzăui bíróság alapfokon azt állapította meg, hogy jogtalanul szolgáltatták vissza a Székely Mikó Kollégium épületét az Erdélyi Református Egyházkerületnek, ezért alapfokon három év letöltendő börtönbüntetést szabott ki Markó Attilára és Marosán Tamásra, míg Silviu Clim, az igazságügy minisztérium volt jogtanácsosa három év felfüggesztettet kapott. A vádlottak fellebbeztek, így a ploieşti-u táblabíróságnak kell meghoznia a végső ítéletet.

A Mikó-per nagy felháborodást váltott ki az erdélyi magyarság körében. Az erdélyi történelmi egyházak egyértelművé tették, hogy ezt az ügyet az egyházi ingatlanok újraállamosítási kísérletének tekintik. A három éve zajló per nemzetközi visszhangot is keltett. Az elsőfokú ítélet után a magyar kormány tavaly nyilatkozatban fejezte ki értetlenségét, és szolidaritást vállalt az elítéltekkel. Az amerikai külügyminisztérium is jelezte: figyelemmel kíséri a Mikó-pert és nagy hangsúlyt helyez a kommunista rezsim által elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatására. 

Kimaradt?