Románia is csatlakozik az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatához

Románia is csatlakozik a huszadik századi önkényuralmi rendszerek feltásárását és megismerétetését segítő Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatához (ENRS): az erről szóló szándéknyilatkozatot Kelemen Hunor, a román kormány kulturális és örökségvédelmi minisztere írta alá szerdán Bukarestben, Bogdan Zdrojewski lengyel kulturális miniszter jelenlétében.

A két kulturális miniszter szerdán közösen leplezte le Jan Karski lengyel diplomata, a második világháborús lengyel ellenállás kiemelkedő alakjának tiszteletére állított emléktáblát a bukaresti Herăstrău parkban.

Az Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózatot Lengyelország, Németország, Szlovákia és Magyarország alapította 2005-ben azzal a feladattal, hogy a huszadik század, "a háborúk, a totalitárius diktatúrák és a civil lakosság szenvedésének százada" történelmére vonatkozó ismereteket elemezze, dokumentálja és terjessze. A kezdeményezés az országok közti kapcsolatokat beárnyékoló történelmi események előítélet-mentes tisztázását, a közös múlttal való szembenézést is szolgálja.

Románia már csatlakozása előtt részt vett a kommunista rendszer bukásának 25. évfordulója alkalmából meghirdetett idei, Freedom Express elnevezésű ismeretterjesztő ENRS-kampányában, amely a rendszerváltásnál nem idősebb fiatal művészek, civil aktivisták és történészek hat országot átfogó tanulmányútja köré szerveződik.A Freedom Express útvonala Budapestet és Temesvárt is érinti.

"A legfontosabb az, hogy mindaz ami történt a kommunizmus alatt a mi országainkkal, a mi nemzeteinkkel, azt a megfelelő módon ismerjük meg, értékeljük és úgy adjuk át a következő nemzedékeknek, amelyeknek nincs semmiféle tapasztalatuk és emlékük a kommunizmusról, hogy megértsék a diktatúrának a szörnyűségeit" - jelentette ki a szándéknyilatkozat aláírása után Kelemen Hunor tárcavezető.

Kimaradt?