Irodalmi tehetségkutatót indított a világon elsőként az olasz köztévé
Masterpiece (Mestermű) címmel indult a világ első irodalmi tehetségkutatója az olasz köztévében; a győztes könyvét a rangos Bompiani kiadó jelenteti meg százezer példányban. A beküldött mintegy ötezer kézirat több mint hétszázezer oldalának elolvasása után 70 írójelöltet választott ki az olasz köztévé 3-as csatornájának zsűrije.
Adásonként 12 versenyző fog megmérkőzni egymással. A program szíve a Masterpiece-ház, melyet a Rai3 torinói produkciós központjában rendeztek be. A tizenkét reménybeli írót minden adásban először egyenként kérdezi beküldött művéről a zsűri. A testület legismertebb tagja Giancarlo De Cataldo, akinek Bűnügyi regény című könyvéből film is készült, amelyet a magyar mozik is játszottak. A jelöltek fel is olvasnak egy-egy jellemző részt a kész műből.
Minden adás része a „merülőpróba". Ide már csak a szavazatok többségével továbbjutó négy játékos kerülhet be. Közülük ketten egy idősek számára rendezett táncesten gyűjtenek tapasztalatokat, a másik párt pedig egy Don Rambo nevű pap közösségébe viszik. A lelkész arról ismert, hogy hajdan küzdősportbajnok volt, most pedig a legkülönfélébb embereket gyűjti maga köré.
A jelölteknek ezután meg kell írniuk az élményeiket a zsűritől kapott speciális szempont alapján. Amit leírnak, azt fogalmazás közben is olvashatják a nézők, akiknek szavazataira - mint minden tehetségkutató valóságshowban - szintén számít a tévétársaság.
Ketten jutnak tovább, ők az „edzőjükkel" szemet gyönyörködtető utazásra indulnak, panorámalift viszi fel őket a város legmagasabb épületének tetejére. A felvonóban meglepetésvendég várja őket. Az első adásban a Bompiani könyvkiadó igazgatóját, Elisabetta Sgarbit kell az utazás 59 másodperce alatt meggyőzniük arról, hogy a saját regényük a jobb.
A végső nyertes regénye százezer példányban a Rai, a Bompiani kiadó és a Corriere della Sera napilap együttműködésében jelenik meg 2014-ben. A kezdeményezők azt szeretnék elérni az irodalmi show-val, hogy többet beszéljenek Olaszországban a kevéssé ismert írói mesterségről, és hogy többet olvassanak az emberek. Az országban ugyanis csak a megkérdezetteknek 46 százaléka olvasott el legalább egy könyvet a múlt év folyamán.