Hajszálon múlik a festői igazság

Egy hajszálon múlik annak kiderítése, hogy Vincent van Gogh festett-e egy bizonyos képet vagy sem: szakértők a festmény felületén felfedeztek és onnan leszedtek egy hajszálat, amelyet DNS-vizsgálatnak vetnek alá.

A 8 centi hosszú, vörös hajszálból nyert molekulamintát összevetik a holland festő leszármazottainak DNS-ével. Ha bebizonyosodik, hogy a Csendélet bazsarózsákkal című kép valóban Vincent Van Gogh műve, akkor tulajdonosa, Markus Roubrock kölni műgyűjtő egy csapásra 50 millió euróval lesz gazdagabb.

vangoghcsendeletfestmeny

A festmény elkészülte 1889 tavaszára datálódik, Franciaországban készült. 1977-ben Belgiumban egy padlásról került elő, Roubrock az apjától örökölte. Azóta is vitatott a kép eredete. Két független szakértő szerint Van Gogh festette, az amszterdami Van Gogh Múzeum szakemberi szerint nem, mert az ecsetkezelés nem vall a holland mesterre, és a kép pusztán ügyes hamisítvány.

Ami a hajszálat illeti, annak eltávolítója, Ester Mönnik szerint akárkié is, biztos, hogy a kép festőjének fejéről származik. „A művészről kellett a vászonra kerülnie, mivel nagyon mélyen beágyazódott a festékbe, több rétegnyi is rákerült” - idézte Mönniket a bild.de online német lap. 

Kimaradt?