A roma holokauszt napjává nyilvánították augusztus 2-át

Egyhangúlag elfogadta szerdai ülésén döntő házként a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely augusztus 2-át a roma holokauszt napjává nyilvánítja Romániában.

A törvénytervezet rámutat, hogy 1944. augusztus 2-án az Auschwitz-Birkenau-i koncentrációs táborban még életben maradt 2 897 romát mind kivégezték a gázkamrákban. Ezen a napon megemlékezéseket szervezhetnek a helyi és központi közigazgatási hatóságok, illetve a művelődésügyi minisztérium, mutat rá a törvénytervezet.

„Az auschwitzi koncentrációs táborokban egyetlen túlélő roma sem maradt. Josef Mengele különös érdeklődést mutatott a romák iránt és rendkívül kegyetlen kísérleteknek vetette alá őket” – érvel az indoklásban a törvénytervezet kezdeményezője, Vasile Daniel, a Pro Europa Roma Párt tagja, a nemzeti kisebbségek csoportjában tevékenykedő képviselő.

Vasile Daniel a plénum előtti felszólalásában emlékeztetett, hogy az Európai Unió már 2015. április 15-én a roma holokauszt európai napjává nyilvánította augusztus 2-át. „A második világháborúban 500 000 romát végeztek ki. Romániából 25 000 romát deportáltak Transznisztriába, hogy kivégezzék őket. Az Auschwitz-Birkenau-i koncentrációs táborban 23 000 romát öltek meg. Egyetlen éjszaka alatt, 1944. augusztus 2-ának éjszakáján 2 897 romát végeztek ki, többségükben nőket, gyerekeket és öregeket” – mutatott rá Vasile Daniel.

Silviu Vexler, a romániai zsidó közösség parlamenti képviselője kifejtette, sokan elfelejtették, hogy a zsidók mellett a romák is átmentek a holokauszt borzalmain.

Daniel Gheorghe liberális képviselő kifejtette, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatja a törvény elfogadását, mivel az emberiség történetének egyik legnagyobb tragédiájáról, a holokausztról van szó. Emanuel Ungureanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője kifejtette, minden keresztény embernek életében legalább egyszer el kellene mennie Auschwitzba, hogy lássa, milyen borzalmakra képes az ember szélsőséges körülmények között.

(Címlapfotó forrása. Facebook/Daniel Vasile)

Kapcsolódók

Kimaradt?