banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

FRISSÍTVE – Vádat emelt a DNA a temesvári polgármester és több hivatalnok ellen

FRISSÍTVE: Hivatali visszaélés miatt vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Nicolae Robu temesvári polgármester ellen. Az elöljárót és további nyolc személyt államosított ingatlanok törvénytelen eladásával kapcsolatos ügyben állítják bíróság elé. A polgármester ártatlannak vallja magát.

Nicolae Robu mellett vádat emelt még a DNA Gheorghe Ciuhandu volt polgármester, Dan Diaconu és Traian Constantin Stoia volt alpolgármesterek, a temesvári önkormányzat közterület-fenntartó és közvagyonkezelő igazgatóságának volt igazgatója, Nicuşor-Constantin Miuţ, az önkormányzatnál igazgatói tisztséget betöltött Martin Staia, a polgármesteri hivatal jegyzője, Ioan Cojocari, valamint Simona Vîrlea és Gabriela Iova jogászok ellen. Valamennyiük esetében hivatali visszaélés a vád.

Az ügyészek szerint 1996 és 2014 között a gyanúsítottak az 1995/112-es törvény előírásainak megszegésével, törvénytelenül értékesítettek 207 állami tulajdonban levő ingatlant, 42 756 719 lejes (több mint 9 és fél millió eurós) kárt okozva ezáltal az államnak.

A DNA közleménye felidézi: 1996 januárjában lépett életbe a kommunizmus idején államosított lakások visszaszolgáltatásáról szóló 112-es törvény, amelynek értelmében az egykori tulajdonosok visszaigényelhették elkobzott ingatlanjaikat, vagy kárpótlást kérhettek ezekért. A jogszabály ugyanakkor a lakások bérlőinek is lehetőséget biztosított az ingatlan megvásárlására, ez az előírás azonban csak azokra vonatkozott, akiknek a törvény életbe lépésekor érvényes bérleti szerződésük volt.

A vádhatóság szerint az ügy gyanúsítottjai adásvételi szerződést kötöttek olyan személyekkel is, akiknek nem volt bérlői minőségük, így nem állt volna jogukban megvásárolni a lakásokat. Az ügyészek azt állítják, a tisztségviselők a valós értéküknél alacsonyabb áron adták el az ingatlanokat ezeknek a személyeknek, noha tudatában voltak annak, hogy nem esnek a vonatkozó törvényi előírások hatálya alá.

Az állam a pénzügyminisztérium révén polgári peres félként csatlakozott az ügyhöz, a szóban forgó ingatlanok állami tulajdonba való visszautalását követelve. Az ügyet a Temes Megyei Törvényszék tárgyalja.

Robu: száz százalékban becsületes vagyok

Száz százalékban becsületesnek nevezte magát Nicolae Robu, aki a közösségi oldalán reagált a DNA vádjaira.

Robu kifejtette, hogy egész életében „becsületes, sőt, ultrabecsületes” volt, és 100 százalékban a közérdeknek szentelte tevékenységét. Állítása szerint két nagyon kicsi – egy 25, illetve egy 50 négyzetméteres –, nem központi fekvésű lakás adásvételi szerződését hagyta jóvá, miután négy-öt korábbi aláíró biztosította a tranzakció törvényességéről, és az eladásról sem ő, hanem egy bizottság döntött, amelyet még az előző polgármester hozott létre.

 

A DNA által becsült kilencmillió eurós kár okozásához így semmi köze nincs – tette hozzá.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?