112-es segélyhívó: közel egymillióval kevesebb kamuhívás volt tavaly
A nem sürgősségi helyzetek miatti hívások száma a 112-es segélyhívóra 2024-ben közel egymillióval csökkent a korábbi évekhez képest. A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) sajtóközleménye szerint ez egyrészt a szolgáltatás javítását célzó intézkedések elfogadásának, másrészt a drasztikus büntetések eredménye. A legfelelősségteljesebbek ilyen szempontból a Kolozs megyeiek, valamint a bukarestiek és az Ilfov, Bihar, Temes és Iași megyeiek. A legtöbb nem sürgősségi hívás Gorj, Kovászna, Maros és Mehedinți megyéből érkezett a 112-re. A legtöbb visszaélést Mehedinți megyében regisztrálták – számol be a News.ro a STS közleménye alapján.
„A 112-es segélyhívó szolgálatot kezelő Különleges Távközlési Szolgálat 9 763 443 hívást fogadott, ezek 60,45%-a sürgősségi esett miatti hívás volt, a fennmaradó 39,55% pedig nem igényelte az egyes ügynökségek: a mentők, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a SMURD, a csendőrség vagy a hegyimentők beavatkozását. A jelentős csökkenés a Különleges Távközlési Szolgálatnak a Kutatási, Innovációs és Digitalizációs Minisztériummal, az Országos Hírközlési Hatósággal, a mobilszolgáltatókkal, valamint a mobiltelefonok és mobilkommunikációs berendezések gyártóival való hatékony együttműködését tükrözi” – olvasható a STS sajtóközleményében.
Kiemelik, hogy az eredmény a Belügyminisztériummal való partnerségnek is köszönhető, amely az elmúlt évben az egységes segélyhívó számmal visszaélőket keményen megbüntette, és úgy vélik, közrejátszottak a polgárok tudatosságának növelésére irányuló folyamatos kampányok is, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet ennek a szolgáltatásnak a használatára, de a hatóságok erőfeszítései is, hogy tájékoztassák a lakosságot a segélyszolgálatok beavatkozását igénylő helyzetekről.
Kapcsolódó
Megemlítik, hogy az elmúlt év 12 hónapjában a 112-es segélyhívószámon regisztrált vészhelyzetek 63,39%-a egészségügyi eset volt, legtöbbször a mentőszolgálat avatkozott be (48%), valamint a rendőrség (24,57%), a katasztrófavédelem és a SMURD (19,05%), illetve a csendőrség (6,21%). A STS megemlíti, hogy több olyan helyzet is van, amikor több intézmény beavatkozására van szükség.
A 112 helyes használatában a legfelelősségteljesebb polgárok a Kolozs megyeiek, ott a hívások kevesebb mint egyharmada vonatkozott nem sürgősségi esetre, és a többi valóban sürgősségi beavatkozást igényelt. Bukarest, Ilfov, Bihar, Temes és Iași megye következik a sorban a felelősségteljes használat tekintetében. A másik véglet Gorj, Kovászna és Maros megye főként, ahol a hívások több mint fele nem a 112 hatáskörébe tartozott. Gorj megyében 56,26%, Kovászna megyében 54,71%, Maros megyében 52,33% és Mehedinți megyében 51,06% volt nem sürgősségi vagy visszaélésszerű hívás a 112-es számra.
Kapcsolódó
A szórakozásból telefonálók 2024-ben is akadályozták a kezelők munkáját és felesleges forgalmat generáltak a 112-es hívóközpontokban. A legtöbb ilyen hívás Mehedinți (42,91%), Argeș (40,61%), Konstanca (36,72%), Vrancea (35,30%) és Gorj (34,70%) megyében érkezett be. A jogszabályok értelmében a 112-es segélyhívóval visszaélők eseteit a Különleges Távközlési Szolgálat a román rendőrséghez irányítja át, hogy azonosítsák és megbüntessék őket.
„A 112-es segélyhívó szám ismételt, rosszszándékú tárcsázása úgy, hogy nincs vészhelyzet vagy a kezelők megsértése céljából, visszaélésnek minősül és büntetendő, de ami a legfontosabb, hogy sürgősen segítségre szorulók életébe kerülhet” – áll a közleményben. A segélyhívót viccből hívók 2000 lejig terjedő bírsággal számolhatnak, ha pedig a beavatkozó csapat a helyszínre vonul és kiderül, hogy hamis riasztásról volt szó, a bírság akár 4000 lej is lehet. Az egy éven belüli többszöri szabálysértés 4 000 és 8 000 lej közötti pénzbírsággal büntethető.
CSAK SAJÁT