MOGYE: hatálytalan a magyar karról szóló kormányhatározat

Hatálytalanította a Marosvásárhelyi Táblabíróság a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar és angol nyelvű orvosi és gyógyszerészeti karát megalapító, tavaly márciusi kormányhatározatot, a döntés nem jogerős - közölte szerdán az Agerpres hírügynökség.

A kormányhatározat alkalmazását már májusban felfüggesztette a bíróság, amíg az egyetem - román többségű - vezető testületei által benyújtott, a kar megalapítását kifogásoló kereset ügyében érdemi döntés születik.mogye

A MOGYE-n zajló magyar és angol tannyelvű oktatást önálló karba szervező kormányhatározat volt 2012 áprilisában az Ungureanu-kabinet ellen beterjesztett bizalmatlansági indítvány egyik témája, amelynek nyomán a kormány megbukott és a Szociál-Liberális Szövetség (USL) átvette a hatalmat.

Az Ungureanu-kabinet - amelyben az RMDSZ is részt vett - azután alapított magyar-angol kart a MOGYE-n, hogy az egyetem román többségű szenátusa az egyetemi autonómiára hivatkozva megtagadta az önálló magyar főtanszékek megalakítását, amelyet egyébként az oktatási törvény előírt. A kar megszervezésére - a kormányhatározat bírósági felfüggesztése és a kormányváltás nyomán - már nem került sor.

"Várható volt a táblabíróság döntése, amely megerősítette, hogy az egyetemi autonómiát a politika nem kerülheti meg" - mondta az Agerpresnek Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora.

Szeptemberben Victor Ponta miniszterelnök szorgalmazására megállapodást írtak alá a MOGYE magyar és román oktatói a feszült helyzet rendezéséről. Múlt héten Szilágyi Tibor, a MOGYE rektorhelyettese az MTI-nek úgy nyilatkozott: csak részben teljesültek az egyezmény kitételei, a magyar tagozat továbbra is oktatóhiánnyal küzd. A MOGYE vezetése szerint csak akkor lehet szó a magyar főtanszékek megszervezéséről, ha az akkreditáláshoz elegendő számú főállású oktatója van a magyar tagozatnak..

Kimaradt?