Udvarhely, a kihasználatlan kincs

Rendesen körbefutotta az internetet az a félórás bemutató videó, amelyet a Brassó Megyei Rendőrség különleges alakulatának tagja, Marian Godină készített a székelyudvarhelyi kirándulásáról. Az „ország legnépszerűbb rendőre” két napot töltött a székely anyavárosban felesége és kisgyermeke társaságában, élményeit pedig tömören a következőképpen összegezte: „úgy érzem magam, mintha egy másik országban lennék”. A brassói házaspár ódákat zengett az udvarhelyi friss levegőről, a tiszta utcákról, a gondozott zöldövezetekről, a rendezett parkokról, a karbantartott épületekről, a közbiztonságról, úgy általában a pozitív városképről.

A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség nyilván büszkén osztotta meg a brassói rendőr posztját, gyorsan meg is jegyezték, hogy a lakók mentalitása mellett mindez főként a városvezetésnek, az illetékes helyi szerveknek és rendfenntartó hatóságoknak köszönhető, akik végzik munkájukat. „Pozitívan véleményezték az esti és éjszakai közbiztonságot, illetve azt, hogy ittlétük alatt nem találkoztak utcai kéregetőkkel, ami a rendfenntartó hatóságok munkáját igazolja. Hiszen mindannyian emlékszünk még azokra az időkre, amikor mindez nem volt így” – visszhangozta posztjában elégtétellel az udvarhelyi rendőrség.

Valóban nem volt így, ezért elképzelhető, hogy a rendőrök mellett egy volt és egy jelenlegi udvarhelyi polgármester is jóleső érzéssel olvasta Godină véleményezését. Elvégre Bunta Levente polgármestersége idején hozták létre a helyi rendőrséget, szintén ekkor tették rendbe az udvarhelyi parkokat, és ugyanekkor indult a város virágos arculatát erősítő Virágos Székelyudvarhely nevű program, ebben az időben kerültek először virágok a villanypóznákra, a város közintézményeire. De igazából Gálfi Árpád városi kertésze volt az, aki valami szenzációsat alkotott a városi zöldövezetek újraelképzelésével. De a szerencsének is köszönhető, hogy más településekkel ellentétben Székelyudvarhelynek sikerült megőriznie etnoregionális kisvárosi sajátosságainak többségét. És bár a hétköznapokon itt is őrült rohanás az élet, péntektől, de főleg szombat délutántól arrafelé a város békére lel, minden lelassul és elcsendesedik. És manapság már a hétvégi éjszakák is kevésbé zajosak, a maga előnyeivel és hátrányaival, igaz, a fiatalok ennek már kevésbé örülnek, és úgy vélik, hogy Székelyudvarhelyen „sikerült kinyírni” az éjszakai életet is.

És bár a kampányígéretek teljesítése terén Gálfi Árpádnak nem sok babér termett, így vagy úgy, de egy dolgot biztosan elért: a gyakori medvelátogatásokat nem számítva, Udvarhely valóban az ország egyik legbiztonságosabb városa.

A Küküllő parti város kétségkívül sok pozitívummal büszkélkedhet, bár turistaszemmel nyilván nehezebb a dolgok mélyére látni. Marian Godină minden bizonnyal sok olyan dologgal nem szembesülhetett, amelyek jócskán megnehezítik, olykor szinte ellehetetlenítik a helyiek életét.

Ezért volt megmosolyogtató, hogy posztjában a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség szükségét érezte annak is, hogy egy picikét atyáskodjon, kioktassa a helyieket.

„A videóban elhangzó számos pozitív gondolat, vélemény hallatán el kell gondolkodnunk azon, hogy talán pont mi, Székelyudvarhely lakói lehetünk azok, akik nem tudjuk kellőképpen értékelni a várost és annak szépségeit” –  olvasható a rendőrségi bejegyzésben.

Viszont lenne még egy dolog, amin el kellene gondolkodnunk: ha ennyi sok jó és szép dolog leledzik a városban, ha tényleg ennyire egyedinek számít országos szinten, akkor hogyhogy nem özönlenek ide a turisták?

Lehet, hogy Székelyudvarhely vezetői nem tudják kellőképpen értékesíteni a város pozitívumait és szépségeit?

Ha a brassói rendőrnek tetszett, amit látott, gyaníthatóan másoknak is tetszene. De mit ér a remek portéka, ha nem tudunk túladni rajta?

Kép forrása: Marian Godina Facebook-oldala

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?