MÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚ!

Az izraeli Weizmann Kutatóintézet kiszámította – írja a Guardian –, hogy a Földön vadon élő emlősök testtömege vagyis biomasszája már 10 százalékát sem éri el az emberiség, vagyis az összes férfi, nő és gyermek biomasszájának! Vérfagyasztó adat, és még lehangolóbb az igazság, ha számszerűen hozzátesszük, hogy a háziállatok biomasszája 630 millió tonna, az emberiség 390 millió tonnájával szemben, a vademlősök 22 millió tonnácskájáról nem is beszélve…

Számok, számítások. Ha az ember az Interneten rákeres, vagy megkérdezi a Chat GPT-t – manapság ez a divat –, nincs olyan jelensége az életnek vagy a halálnak, a szerves vagy a szervetlen világnak, amire ne találnánk töméntelen pontos adatot és lenyűgöző statisztikát. Megfelelő tudományos apparátussal és kellő eszköztárral bármit össze lehet számolni, vagy ki lehet számítani manapság. Na és?

Valamikor engem is lenyűgöztek ezek a számok, de bevallom, mostanában nem tudom komolyan venni őket. Nem arról van szó, hogy kétségbe vonnám az adatok pontosságát vagy fontosságát. Ellenkezőleg! Hiszek abban, hogy a sok összehalmozott adat pontos és nagyon is fontos! Pontosabban fontos lenne, ha komolyan vennénk őket. Nekem azzal van bajom, hogy minek ez a szám fetisizmus, ez a rengeteg munka, ha úgysem használjuk felelősen ezeket az adatokat semmire? Mert mi következik például abból a rendkívüli adatból, hogy most már tudjuk, hogy a vadon élő emlősök össztömege nem éri el az emberiség össztömegének a 10 százalékát? Ezentúl megteszünk majd mindent, hogy ez a szám 10-ről felmenjen 25 százalékra? Lelassítjuk az emberiség szaporodását, hogy a vadon élő emlősök arányának kedvezzünk? Esetleg kevesebb erdőt irtunk majd ki? És így tovább… Az égadta világon semmi nem követezik ebből az adatból, minden megy tovább. Apropó erdőirtás: emlékeznek még, hogy 2021 őszén, Glasgowban a COP26-on ünnepélyesen megígérte a civilizált világ, hogy ezentúl sokkal kevesebb esőerdőt vág majd ki? Még a megelőzőnél is sokkal többet vágott ki! Megvannak a pontos számok. Ami soha nincs meg, azok a felelősök a sok globális hazudozásért, illetve hogy mikor felelnek érte?

Vannak sokkal gyomorforgatóbb statisztikák is, például a javában dúló ukrán (amerikai) – orosz háború adatai. Számolják a halottakat, sebesülteket, civileket, katonákat, nőket és gyermekeket, oroszokat és ukránokat. Még szerencse, hogy tisztességes számokban és nem biomassza-tonnában fejezik ki őket. Jó esetben – ki tudja mikor, hány év múlva? – egy ügyész szenvedélyesen lobogtatja majd ezeket az adatokat és a civilizált világ nevében szigorúan számonkéri ezeket a számokat. A jövőben ugyanazok fogják számonkérni mindezt a pusztulást, akik az első perctől kezdve tevékenyen segédkeznek maguk is a pusztításban! Szigorú erkölcsi alapon, csupa altruizmusból teszik amit tesznek természetesen, ma és a jövőben is. Ők azok, akiknek mindig mindenben igazuk van, a világ pedig gyűjtögesse csak a számokat, adatokat, ha jól esik, jó szórakozást!

A történelemben ez volt mindig is az egyetlen szigorú erkölcsi alap, mindig így működött: aki bírja marja, döntsön az ököljog. Egyetlen jelentős különbség, hogy régen nem számolták ennyire mániákusan a dolgokat. Nem tudományoskodtak, spekuláltak annyit, mint mi a 21. században. Az egyetlen matematikai végeredmény a vae victis volt, és nem szégyellték bevallani. Ma is ugyanaz a helyzet, de amilyen mi jól nevelt világban élünk, diszkréten nem említjük a vae victist, nem káromkodunk. Csak számolunk.

A számolókedvűeknek ajánlom kiszámolni például, mekkora egy tükörtojás elkészítésének a karbon-lábnyoma (egységnyi kibocsátott szén-dioxid/tükörtojás) amennyiben vezetékes orosz gázon – ritka portéka manapság –, illetve ha az Amerikában palagázból sűrített, az óceánon áthajózott LNG-n sütötték azt? Akinek kedve van, számoljon, de megnyugtatom, hogy senkit nem érdekel a végeredmény. Egyszerűen nincs jelentősége. Ahhoz pedig számolni sem kell tudni, hogy mindenki belássa, hogy a közvetlenül felhasználható termék a szomszédból mindig sokkal gazdaságosabb, mint a távolról szállított, bonyolult módon előállított készítmény. Persze, persze most háború van, értem én. Ilyenkor csak a szigorú erkölcs és az emberség számít, nem a környezetvédelem.

Jut eszembe, kiszámolta már valaki a klímaváltozás elleni harc nevében, hogy mekkora a károsanyag-kibocsátása az Ukrajnában elpufogtatott töméntelen lőszernek, rakétának? Bocsánat, beismerem, micsoda gusztustalan ötlet! Hiszen ott a Jó és a Gonosz harcol – már megint - egymással és írtja szorgalmasan egymás sorait, meg a közéjük keveredett számtalan kisembert, akik csak egyszerűen élni akartak, de nem lehetett, mert éppen rosszkor rossz helyen voltak, vagyis ott ahol az emberiség üdvéért küzdenek a szigorúan erkölcsös nagyok, mit számít ilyenkor egy kis lőporfüst, meg néhány százezer halott?…

De a legjobbak a tehenek! Vagyis a legrosszabbak: ha nem vigyázunk, életveszélyes szellentésükkel a végén még kiirtják az emberiséget! A tehenes gazdák az emberiség ellenségei, pokolba a tehenekkel, a szarvasmarha-farmokkal! De várjunk: örömmel olvasom, hogy a tehéntartó gazdák nem rég alapított pártja választást nyert Hollandiában! A jelek szerint a demokrácia pillanatnyilag legyőzte a hisztériát. Hihetetlen! Gratulálok! A legnagyobb tisztelettel mondom: Múúúúúúúúúúúúúúú!….

Kimaradt?