Fogy tán a regimentje?

Hej, csecsenek, szírek, wagnerek, balhéba belerángatott bjeloruszok, hej!

Február volt, 25-e, 14 óra 40 perc: „…ha Putyin a támadástól számított öt napon belül nem viszi dűlőre a dolgot katonailag (ukrán kapituláció, tűzszünetkérelem, Lvovba, vagy exiliumba kényszerült Zelenszkij kormány, ilyesmi), akkor könnyen lehet … hogy elkezdődik Vlagyimir Vlagyimirovics uralmában a visszaszámlálás...”

Nem ildomos, és nem is szokás önnön idézetekkel előhozakodni, de most a szöveg starthelyzetét – másfél nappal az orosz támadás után jegyeztem ezt a pár mondatot egy közösségi felületre – átmenetileg hanyagolva, a folyamatra fogok összpontosítani. Pontosabban arra, hogy a készakarva lebutított képletben ez a countdown 1.) igen záros határidőre, vagy 2.) hosszabb-kiadósabb erodálási időszakra vonatkozik, amely például a 2024-es elnökválasztásokhoz közeledve egyre érdekesebben alakulhat.

Miután a blitzkrieg helyett villámgyorsan kiderült, hogy a 2014-es krími annexió receptje nem működik, menet közben kellett adjusztálni a dolgokat. Mivel a terepen tapasztalható helyzet felmérése és értékelése igen hozzávetőleges, nem próbálkozom a konkrét hadiállapotok elemzésével, a Kreml kommunikációját inkább nyomon lehetett követni az utóbbi három hétben: a hadüzenettel felérő február 21-i putyini expozé ultimátumszerű lendületétől a különleges katonai műveletre keresztelt inváziót szajkózó üzenetsorozaton át a diplomáciai nyelvezetben oly bevett sejtetésekig és lebegtetésekig.

Kiélezett szituációban, mint amilyen ez a mostani, a politikai kommunikációért felelős csoportnak kötelezően ki kell dolgoznia (legalább megbízható/átgondolt vázlatokig) a B, esetleg C tervet. Itt vélhetően az A változat is igen takarékos, mondhatni fukar készlettel rendelkezett, mert a fegyveres fölény gyors bebiztosítására hajtott, onnan pedig már a Lavrov-brigádnak kellett volna színre lépnie, hogy a szálakat minél jobban elvarrja.

Szakértelmet és beható kutakodást nélkülözve, elegendő mindössze Moszkva közléseit kronologikusan újraolvasni, hogy feltűnjön egyből a diskurzus töredezettsége, egyre improvizatívabb, némelykor kimondottan kapkodó jellege. Első fázisban ugyanis az érvelés a két szakadár megye lakosságának védelmére korlátozódott, majd az egész Donbasz, sőt Kelet-Ukrajna orosz vagy oroszul beszélő népességének fenyegetettsége lett a támadás oka.

A propagandagépezet csakhamar újabb motívumokat is beemelt: a drogos náci ukránok, a mögöttük álló (és felbujtóként markát dörzsölő Nyugat), most meg már a NATO égisze alatt működő – és továbbra sem bizonyított – vegyifegyver-laborok motívuma. Az alternatív hírforrások letiltása nem volt hatékony lépés: sorra dezertálnak a hatalom által kilúgozott médiaberkekből az orosz sajtó frontemberei, és a szivárgás még alighogy elkezdődött…   

A Putyin-paktum, ha már létrejön, egyre inkább felpuhult tételei szintén kevésbé hasonlítanak a kezdeti követeléslistához: hangnemében és darabszámra is változni látszik a lajstrom, mint a kártyában a blöff, ha kipukkan — most már a terelésre megy sok energia, a félkudarc elkendőzésére, mely a fiaskóval egyenlő, csak ezt sohasem volt szokás frankón beismerni; mert egy ilyen határozott hátraarc sokba kerül, bár magában hordozza a kényes probléma hirtelen lehegesztésének esélyét is. Egyelőre a benti felelősök, a hírszerzés zónájában gyanítható bűnbakok diszkrét felgöngyölítése zajlik. „Putyin alapvetően nem tévedett, szándéka továbbra is helyénvaló, csak hát a környezetéből egyesek slendriánul végezték a munkájukat, ennélfogva félrevezették az elnököt” – ez a most éppen szolgálatos mantra, amely rövidesen egyre izmosabb kommunikációs vektorrá lép elő, mintegy meghatározza a „rendezett visszavonulás” koreográfiáját.

V. V. Putyin októberben lesz hetvenéves, az egészségi állapotáról felröppenő híreszteléseket, ha meghagyjuk a bulvársajtónak, akkor is számolni kell egy korosodó (bár magát még macsoid eltökéltséggel álcázó) ember habitusával: szűkülő horizont, korábbi rögzültségek felerősödése, a reakcióidő növekedése, bizonyos – akár rohamos – szervi változások. Utódmenedzsmentre már nincs idő (és szándék)… különben minden a tervek szerint zajlik – ahogyan ezt Oroszhon aktuálisan első emberétől a napokban több ízben is hallottuk.

(Borítókép a Twitterről)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?