Bogdán Tibor: Kié nagyobb?

Ne tessenek rosszra gondolni, nincs szándékomban pajzánkodni. A román-magyar/székely „zászlóvetélkedőről” írnék, a román trikolór napja apropóján, amikor is hét méter hosszú és négy méter széles, azaz huszonnyolc négyzetméter összfelületű román zászlót vontak fel.

Ez tulajdonképpen nem is volt a legnagyobb trikolór, hiszen Kolozsváron, Brassóban, Gyulafehérváron a románok már a Marosfőn felszentelt százötven méter hosszú, négy és fél méter széles zászlóval is felvonultak – igaz, ez mégsem volt hamisítatlan román trikolór, mivel csak kölcsön kapták Chişinăutól, és a közepén a Moldovai Köztársaság címere díszelgett.

És ez még mindig semmi: 2013 májusában, a clinceni-i reptéren háromszáznegyvenkilenc méter hosszú és kétszázhuszonhat méter széles trikolórt feszítettek ki, több mint hetvenkilencezer négyzetméteres felülettel.

No persze, mi magyarok is igyekeztünk, legalábbis lakossági arányszánunkhoz képest: tavaly Erdély legnagyobb székely lobogóját avattuk Zeteváralján, amelynek hossza tizenöt, szélessége pedig hét méter, a zászlórúd magassága pedig elérte a húsz métert. Ez ugyan eltörpül a clinceni-i lobogó mellett, de mégis székely zászló, és jelzi, hogy kisebbségben is merünk nagyok lenni.

A csíkszeredai román zászló hivatalosan a legnagyobb Hargita megyei román lobogó, amelyet a legmagasabb Hargita megyei zászlótartóra vontak fel. A rekordsort természetesen folytatni lehetne: történt mindez egy olyan megye székhelyén, amelyben a magyarok lélekszáma a legmagasabb – a lakosság 83 százaléka vallja magát annak – és amelyben a 17 százalékos román lakosságé a legkisebb.

Ebben a zászlóversenyben amúgy nem lenne semmi rossz – színes vászon, tű és cérna van bőven az országban, és serény varrónők is akadnak –, ha a „vetélkedő” nem egymás ellen menne ki. Mert természetszerűen felmerül a kérdés: miért éppen Csíkszeredát választották ki a román trikolór ünnepének fő helyszínéül – hiszen az itteni rendezvényen volt a legmagasabb a romániai kormányzati képviselet, ott volt az ideiglenes kormányfő, Gabriel Oprea, valamint a honvédelmi miniszter, Mircea Duşa is. (Ő mindenképpen szükségesnek tartotta megjelenni a csíkszeredai rendezvényen, hiszen Hargita megyei prefektusként is elegendő borsot tört a magyarok orra alá. Meg az újabb rekordon is részt akart venni, hiszen korábban huszonnégy négyzetméteres trikolórt is avatott a Székelyföldön.)

Nem lett volna mégis jobb a fő ünnepséget Bukarestben megszervezni, ahol még magasabb zászlórudak is találhatók, mint Csíkszeredában? Vagy mondjuk a Prahova megyei Comarnic közelében található Pleşuva hegyen, ahol legelőször vonták fel a sötétkék, világos sárga és kármin vörös román lobogót?

Persze, persze, jól tudjuk, közigazgatásilag a Székelyföld – így Csíkszereda is – Romániában van, a románok nyilván ott is megünnepelhetik a román zászló napját. Csakhogy éppen a csíkszeredai trikolór „rekordsorozata” bizonyítja, hogy a többségi lakosság képviselői voltaképpen nem az ünnepi esemény kedvéért utaztak Csíkszeredába, hanem azért, mert üzenni akartak a magyaroknak.

Ünnepi beszédében Gabriel Oprea – elvileg – hangsúlyozta: „csak együtt, vallási, etnikai hovatartozástól, vagy politikai nézetektől függetlenül szolgálhatjuk az országot, védhetjük állampolgárait, megmutatván, hogy valódi románok és valódi európai állampolgárok vagyunk”. Csakhogy az európai állampolgár – immár gyakorlatilag – tartózkodik a kisebbségek megalázásától, az olyan oktalan provokációktól, mint ez a zászlónapi ünnepség.

A hazaszeretet, a hazafiságot ugyanis nem zászlómérettel mérik. Hadd idézzem a neves román publicista, Lucian Mândruţă szavait: „A hazafiság, kedves románok, úriemberséget jelent. Úriemberséget a magyarokkal, zsidókkal, cigányokkal, bolgárokkal, németekkel, törökökkel és tatárokkal való viselkedésben. Úriembernek lenni azt jelenti, hogy elfogadjuk, ugyanolyan joguk van, mint nekünk. Még akkor is, ha ellentmondanak dogmáinknak és felemelő meséinknek, amelyeket történelem néven tanítottak nekünk.”

Kimaradt?