Ady András: Fújt szír aludttej

Amennyiben Amerika el akarja kerülni az irakihoz hasonló blamázst, amikor is kiderült, hogy nagy hiába kerestek vegyi és nukleáris fegyverekre utaló nyomokat (mi több, állítólagos létüket casus belliként használták), akkor száz százalékos biztonsággal meg kell bizonyosodnia a szíriai vegyi fegyverek létéről. Amikor Barack Obama úgy vonul be a történelembe, mint az az elnök, aki kihátráltatja Amerikát két nagy sikertelen háborújából, akkor ennek prezidenciális szignónak a holdudvarából senki sem kívánja magának az újabb nemzetközi kaliberű leégést.

Igaz, hogy az eredeti, márciusi izraeli jelentéseket, amelyek szarin-harcigáz használatát jelezték Szíria frontjain, és feltehetően az Aszád rezsim katonái által, azóta már Nagy Britannia és Franciaország hírszerzése is támogatja, ám ennek ellenére egy – az ígéretek szerinti amerikai – bevonulásnak vannak technikai előfeltételei is.

El kell menni a helyszínekre és ki kell kérdezni az életben maradtakat, a tanúkat, és össze kell vetni ezeket a nyilatkozatokat a kormányszervek verziójával. Specifikus orvosi kivizsgálásnak, mintavételnek kell alávetni az áldozatokat és mindezt lehetőleg szélesített – a környező államok határterületét is befoglaló – körben, hisz meglehet, hogy az érintettek közben külföldre menekültek. Helyszíni mintagyűjtésre van szükség, hogy a talajban, növényzetben, vadállományban, esetleges ruházat-, épület- vagy lövedék-darabokban fellelhető mérgező anyagok nyomaira bukkanjanak. Ez a folyamat is sürgős – ha már nem lekésett –, hisz ebben az esetben a természeti behatásoknak kitett anyagok közül sok hatástalanodhat.

Erre a munkára tulajdonképpen az ENSZ szakértői csoportja hivatott: több mint háromszáz biológiai és vegyi hadviselésben jártas profiról van szó, akiknek a technikai hátországát mintegy negyven különleges laboratórium jelenti.

Kellhet is mindenikük, ha el akarnak kerülni egy másik zavaros üggyel való hasonlóságot, amely 1981-ban az amerikai-szovjet viszonyokat sötétítette, s azóta is furcsán választalan maradt. A Yellow rain méregről van szó, amelyekkel állítólag Moszkva látta el Vietnam és Laosz kommunista kormányait, és amelyikkel ezek a saját „belső ellenségeiket” gyilkolták. Az anyagról „kiderült”, hogy egyszerű méhürülék.

Az ENSZ elemzőcsoport munkájához már csak egy dolog kell ahhoz, hogy beléphessenek az ország területére: Szíria urának engedélye. Minthogy azonban a vizsgálódók már startból elvetették, hogy a harcigázt esetleg nem hozzáértő ellenállók engedték szabadon, a rezsim kizártnak tartja a kivizsgálások engedélyezését.

Mindehhez hozzáadódott John Kerry és Szergej Lavrov közös közleménye, amely tulajdonképpen kurtán-furcsán átadja a szír ügyvitel intézését az oroszok kezébe, s amely emleget nemzetközi mediáló konferenciát, átmeneti kormányzást a rezsim és az ellenállók képviselőivel, de Aszád menesztését és a szír vegyi fegyverek elleni lépéseket már nem. Így az esetleges líbiai óvatos-lerohanásos minta követése, a tiltott repülési zóna felállításának lehetősége ismét távolodik. 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?