Mentális edzés is segíti a Partium Labdarúgó Akadémia focistáinak felkészülését
A Szatmárért Egyesület – a Szatmár megyei sportolóknak tartott ingyenes mentális tréningsorozat keretében – ezúttal a Partium Labdarúgó Akadémia fiatal focistáinak biztosított mentális edzést.
A sikeres felkészítéshez ugyanis egy jól működő felkészítési rendszer szükséges, éppen ezért az egyesület és az akadémia szakemberei is nagyobb hangsúlyt szeretnének fektetni a játékosok mentális edzettségére is. A tréninget a Szatmárért Egyesület elnöke, Veres Norbert nyitotta.
A különböző sportágak, így a megyei labdarúgás felvirágoztatását csak az utánpótlás tudatos fejlesztésével lehet megvalósítani, a megoldást pedig a szatmári szakemberek elsősorban az akadémiai képzéstől várják. A mentális felkészültség ugyanúgy lényeges láncszeme a versenyre való felkészülésnek és a sportolói teljesítménynek, mint a fizikai, amit azonban gyakran elhanyagolnak vagy nem vesznek figyelembe. A játékosoknak nem elegendő csupán megfelelő fizikai alkalmassággal és sportágspecifikus képességekkel rendelkezniük, hanem fontos a pszichés, mentális képességek magas szintű jelenléte is, olyanoknak, mint a szorongáscsökkentés, az önbizalom, a motiváció, a jó kommunikációs készség és a konfliktuskezelés. Emellett a siker fontos része a megfelelő edző-játékos kapcsolat és az együttműködés is.
A gyakorlatorientált tréninget Tóth Klára pszichológus tartotta, aki interaktív pszichológiai módszerek által vezette rá a Szatmár megyei fiatal futballistákat a figyelmi irányoknak, az önismeretnek, a koncentrációnak, az önértékelésnek, a versenyszorongás csökkentésének, a kommunikációnak, az önkontrollnak, a célkitűzéstechnikának és a magabiztosságnak a fontosságára. Mindezen tényezők elengedhetetlenek ahhoz, hogy ne csak a pályán, de az élet más területein is eredményesek legyenek. A mentális tréning legfontosabb üzenete az volt, hogy a fizikai, technikai és a taktikai felkészülés mellett, a játékosok miként tudják elsajátítani és alkalmazni a különböző pszichológiai-, szorongás, kudarckezelési, relaxációs, vizualizációs technikákat.