Van igazság! Gálázott a Sepsi OSK

Csütörtökön pótolták a sepsiszentgyörgyi Erődben a 23. fordulóban magyarellenes megnyilvánulások miatt, botrányos körülmények között félbeszakított Sepsi OSK – U Craiova 1948 bajnoki mérkőzést. A találkozó a sors fura akaratából a felsőházi rájátszás utolsó helyének elfoglalásáról volt hivatott dönteni. A háromszékieknek csupán a győzelem jelentette a Play-offos szereplést, minden más eredmény az olténiai csapatnak kedvezett. Nem is okoztak csalódást a piros-fehérek, négy góllal küldték haza a Craiovát.

A tét nagysága érződött a mérkőzést körülvevő felfokozott hangulatból. A házigazda szentgyörgyi csapat vezetői és rajongói sérelmezték és méltánytalannak találták a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) fellebviteli bizottságának az újrajátszást elrendelő döntését. A három pont elvesztésével ugyanis nehéz helyzetbe kerültek a piros-fehérek a felsőházba jutásért folyó küzdelemben. A zöldasztalnál alapfokon megítélt három ponttal a háromszéki együttes 42 ponttal állt a hatodik, azaz az utolsó playoff-helyen, míg az oltyán gárda 40 ponttal a hetedik volt. Az újrajátsszás elrendelése miatt viszont a két alakulat helyet cserél a tabellán: a craiovaiak 40, a szentgyörgyiek 39 pontról várták a folytatást.

Álmodtak egy világot

A találkozó nem vonzott telt házat, ám a mintegy hatezres nézősereg igyekezett forró hangulatot teremteni a téliesen hűvös időben kezdődő mérkőzésen. A vendégek bemutatását élénk füttyszóval fogadta a hazai publikum, akiknek soraiba nem tűntek fel a mérkőzések látogatásától eltiltott craiovai ultrák. A hangszórókból felhangzott az Edda klasszikusa: "Álmodtam egy világot magamnak...", majd a szintén ikonikus "Nélküled" csendült fel.

A szerző felvétele

Néhányan a pillanatnyi csendet kihasználva ugyan üzentek az FCU Craiova tulajdonosának, Adrian Mititelunak, ám alapvetően mindenki a Sepsi OSK biztatásával volt elfoglalva. Azért békesség ide, vagy oda, a vendégek minden megmozdulását füttykoncert kísérte a továbbiakban is.

Álomkezdés

A találkozó elején a házigazda igyekezett támadólag fellépni, többet birtokolták a labdát a piros-fehérek. Ennek a 7. percben meg is lett az eredménye, amikor Nicolae Paun jól érkezett egy keresztben csorgó labdára a craiovai tizenhatoson belül és vezetéshez juttatta az OSK-t (1–0).  És ha egy üzlet beindul... Negyed óra elteltével már 2–0 állt az eredményjelzőn, miután Balasa látványos találattal megduplázta az elnyőnyt. Fantasztikus kezdés!

A második találat után a vendégtérfél jobb oldalának szélén petárda robbant, majd némi mozgolódás támadt a nézőtéren. Elképzehető, hogy mégis megjelent néhány olténiai provokátor, ám a sajtóhelyről nem lehetett pontosan látni, mit történt. A mérkőzés azonban változatlan mederben folyt tovább, a Sepsi nem sok levegőt hagyott az U-nak, a kékek inkább ellentámadásokból igyekeztek veszélyeztetni, miközben a Szentgyörgy több alkalommal is közel állt a gólszerzéshez.

A félidő hajrájához közeledve Ștefanescut választották el gyanús körülmények között a labdától a vendég 16-oson belül, ám a játékvezető nem látott okot a beavatkozásra. Hamar megvigasztalódtak az ítéleten (azaz annak hiányán) háborgó nézők, a játékrész utolsó percében Aganovic góljával már hárommal vezetett a Sepsi OSK! A látottak alapján teljesen megérdemelt előnnyel vonult pihenőre a házigazda.

Kiütés

A Sepsi ott folytatta, ahol abbahagyta, a második félidő is hatalmas hazai helyzettel indult, majd góllal folytatódott. Balasa ellen szabálytalankodtak a vendég 16-os előtt, Matei szabadrúgásából még nem lett gól, de az azt követő szöglet után Safranko is betalált. 4–0, Sepsi-gála! Hihetetlen! Talán már Olténiában is bánták, hogy annyira kardoskodtak az újrajátszás mellett...

Fotó: Máté Bence

Karneváli hangulatban teltek a percek, a közönség folyamatosan ünnepelt, miközben sorra érkeztek a cserék mindkét oldalon. A játék kiegyenlítettebbé vált, ám a Szentgyörgy könnyedén szerezhetett volna újabb gólokat, miközben a Craiova továbbra is súlytalan volt.

Érezték a vendégek, hogy a játékban alulmaradtak, ezért keménykedésben próbáltak legények lenni a gáton, kakaskodást szítottak a vendégjátékosok, majd a kispadot kellett figyelmeztetni sárga lappal. Érződött, hogy a lényeges kérdések eldőltek, alighanem mindenki a végső sípszót várta, miközben a vendégek azért igyekeztek bevinni a szépítő találatot. Lesről meg is tették. Ám ez, természetesen, nem jelent meg az eredményjelzőn.

Öt perccel a vége előtt talpon volt az egész stadion, mindenki tapsolt, énekelt, ahogyan ezt az eredmény teljes mértékben indokolttá is tette. Az utolsó percek leperegtek, szólt a biztatás hatezer torokból. A Sepsi OSK a pályán vívta ki a felsőházi rájátszást és harcolhat az újabb nemzetközi szereplésért.

Superliga, 23. forduló, újrajátszott mérkőzés
Sepsi OSK – FC U Craiova 1948 4–0 (3–0)
Sepsiszentgyörgy, Sepsi Aréna, 5871 néző
Vezette: Radu Marian Petrescu
Gólszerzők: Ncolae I. Paun (7.), Mihai A. Balasa (16.), Adnan Aganovic (44.), Pavol Safranko (49.)
Sárga lap: A. Dumitrescu (72.), A. Aganovic 78.), A. Tudorie (83.), Enriko Papa (85.), ill. Y. Bahassa (78.)
Sepsi OSK: Niczuly Roland – Dimitrov Radoslav, Denis Ciobotariu, Mihai Alexandru Balasa, Andres Mihai Dumitrescu – Jonathan Emanuel Rodriguez (Enriko Papa, 68.), Nicolae Ionut Paun (Ion Gheorghe, 82.) – Cosmin Gabiel Matei (Alexandru Tudorie, 72.), Adrian Aganovic (Francisco Junior, 82.), Marius Stefanescu – Pavol Safranko (Mario J. Rondon, 72.) Vezetőedző: Cristiano Bergodi
U Craiova: Ion Cristian Gurau – Rdau A. Negru (Lorenzo Paramatti, a szünetben), Andre L. Duarte, Danny A. Henriques, Jeremy Huyghebaert (Matheus Mascarenhas, 66.) – Alexandru V. Achim, Constantin D. Albu – George D. Ganea (Giovanni Piccolomo, 66.), Juan F. Bauza, Yassine Bahassa – Aurelian I. Chitu (Sekou Sidibe, a szünetben) Vezetőedző: Nicolo Napoli

1. Konstancai Farul 30 19 7 4 52-28 64
2. Kolozsvári CFR 30 20 3 7 54-28 63
3. FCSB 30 17 6 7 51-35 57
4. CSU Craiova 30 16 6 8 37-29 54
5. Bukaresti Rapid 30 15 7 8 40-26 52
6.  Sepsi OSK 30 11 9 10 47-30 42
7. FCU Craiova 30 11 7 12 34-33 40
8. Petrolul Ploiești 30 11 3 16 28-44 36