Vb-selejtező: gólszépségverseny a keddi játéknapon

Konsztantinosz Mitroglu, a Benfica görög válogatott csatárja szerezte a hétfői vb-selejtezők egyik leglátványosabb gólját, de benevezhet a gólszépségversenyre a bosnyák Haris Medunjanin, valamint a svéd Marcus Berg is. A nap rangadóján a svédek és a hollandok nem bírtak egymással, a nyári Európa-bajnokság döntősei pedig leszerepeltek.

Minden a papírforma szerint

Három mérkőzésen tizenhárom találat – így mutat a H-csoport góltermése az első forduló után. A görögöknek nem jelentett túl nagy kihívást a gibraltári kiszállás, az esélyesebb hellén válogatott jóformán már az első 45 percben begyűjtötte a kötelező három pontot. Liam Walker kiegyenlített ugyan a 26. percben, de a félidő végét megnyomták a görögök, akik háromgólos vezetéssel vonultak pihenni. Mitroglu a játékrész elején óriási gólt lőtt, ritkán látni ennyire jól eltalált kapáslövést.

Rendkívül felszabadultan játszott az Európa-bajnokságról szintén lemaradt Bosznia-Hercegovina. Dzekoék az észteket 5–0-val küldték haza. Ezen a mérkőzésen is feljegyezhettünk egy különleges gól, Haris Medunjanin szögletrúgás után bombázott védhetetlenül a hálóba.

A csoport favoritjának tartott belga csapat a görögökhöz és a bosnyákokhoz hasonlóan könnyedén vette az első akadályt. Cipruson Romelo Lukaku duplázott, ugyanakkor az atlético madridos Yannick Ferrerira Carrasco is betalált az önzetlen Eden Hazard passzából.

Francia remi, iksz a csoportrangadón

Máris becsúszott egy hiba az Eb-ezüstérmes francia együttesnek. Didier Deschamps legénysége gól nélküli döntetlent játszott Fehéroroszországban. Ahogy az várható volt, a vendégek uralták a mérkőzést, de előbb Giroud hagyott ki ziccert Griezmann zseniális sarkazása után, majd Varrane találta el a felsőslécet az 58. percben elvégzett szögletnél. Előtte Griezmann gólgyanús szabadrúgását hárította a fehérorosz kapus.

A Svédországban vendégeskedő hollandoknak szaladniuk kellett az egyenlítés után, mivel a 42. percben Marcus Berg kihasználta Strootman védelmi bakiját. A Panatinaikosz gólzsákja gondolkodás nélkül emelte át a kapujából kissé kimozdult holland hálóőrt, a labda a keresztlécről tökéletesen lecsapódott. A térfélcsere után Wesley Sneijder pofozott a kapuba egy kipattanót, ezzel lett 1–1, ami kitartott a végéig.

A csoport harmadik találkozóján a bolgárok hétgólos meccsen verték Luxemburg fiait, utóbbiak hősiesen küzdöttek Szófiában, de végül nem tudták beteljesíteni a meglepetést.

Ronaldo nélkül elvéreztek a portugálok

A magyarok csoportjában Svájc ragadta magához a gyeplőt, az acélos közép-európai válogatott éppen az aktuális kontinensbajnok, Portugália ellen tudott győzni a nyitókörben. Az első gól ponthelyzetből, míg a második kontratámadásból született, Embolo, illetve Mehmedi verte át Rui Patríciót. Három ponttal kezdett Lettország is, a magyarok tórshavni kínlódásáról pedig itt számoltunk be.

Labdarúgó vb-selejtező, 1. forduló
Keddi eredmények, gólszerzők

A-csoport

• Bulgária–Luxemburg 4–3 (1–0)
  • gólok: Rangelov (16.), Marcelinho (65.), Popov (79.), Tonev (90+2.), ill. Joachim (60., 62.), Bohnert (90+1.)

• Svédország–Hollandia 1–1 (1–0)
  • gólok: Berg (42.), ill. Sneijder (67.)

H-csoport

• Bosznia-Hercegovina–Észtország 5–0 (2–0)
  • gólok: Szpahics (7., 90+2.), Dzeko (23., büntetőből), Medunjanin (71.), Ibisevics (83.)

• Ciprus–Belgium 0–3 (0–1)
  • gólok: R. Lukaku (13., 61.), Carrasco (81.)

• Gibraltár–Görögország 1–4 (1–4)
  • gólok: Walker (26.), ill. Mitroglu (10.), Wiseman (44., öngól), Fortunisz (45.), Toroszidisz (45+2.)

G-csoport

• Albánia–Macedónia 2–1 (1–0)
  • gólok: Sadiku (9.), Balaj (89.), ill. Alioszki (51.)
    *A mérkőzés utolsó negyedóráját hétfőn felfüggesztették a nagy esőzés miatt, végül az albánok megszerezték a három pontot.