A Kolozsvári CFR után a Steauának is „kitavaszodott”
A labdarúgó Európa-liga E-csoportjában a Bukaresti Steaua 1-1-es döntetlent ért el Koppenhágában és ezzel csoportelsőként kvalifikálta magát a második számú európai kupasorozat egyenes ágú kiesési szakaszába. A december 20-i Nyon-i sorsoláson ott lesz a Kolozsvári CFR 1907 is, amely szerdán a Manchester United felett aratott történelmi győzelme ellenére is „csak” az EL-ben folytathatja tavasszal.
A-CSOPORT
Udinese (olasz)–Liverpool (angol)
Azzal a tudattal lépett pályára a Liverpool, hogy a másik mérkőzéstől függetlenül akkor tudhatja magát biztosan továbbjutónak, ha idegenben legyőzi a Udinesét, amely Angliában 3–2-re megverte Steven Gerrardékat.
A mérkőzés elei kiegyenlített játékot követően a 22. percben egy pontrúgásnak köszönhetően vezetést szerzett a Liverpool: a bal oldali szögletet követően Luis Suárez fejelhetett a kapu felé, a labdát végül Suso tálalta Jordan Henderson elé, aki kilőtte a kapu jobb sarkát (0–1).
A második félidőben becsülettel próbálkozott a hazai együttes, de a nagy gólszerzési lehetőségek a vendégek előtt adódtak, ám Henderson és Suárez is hibázott. A 79. percben Giovanni Pasquale megkapta második sárga lapját is, így a hátrányban futballozó olaszok tíz emberre fogyatkoztak.
AZ EL 32-ES TÁBLÁJÁRA JUTÓ CSAPATOK: Csoportelsőként - Liverpool (angol), Viktoria Plzen (cseh), Fenerbahce (török), Bordeaux (francia), Steaua Bucuresti (román), Dnipro (ukrán), Genk (belga), Rubin Kazany (orosz), Lazio (olasz), Olympique Lyon (francia), Metaliszt Harkiv (ukrán), Hannover (német). Csoportmásodikként - Anzsi Mahacskala (orosz), Atlético Madrid (spanyol), Mönchengladbach (német), Newcastle United (angol), VfB Stuttgart (német), Napoli (olasz), Basel (svájci), Internazionale (olasz), Tottenham (angol), Sparta Praha (cseh), Bayer Leverkusen (német), Levante (spanyol). A BL csoportharmadikjai - Az első kalapba került: Chelsea (angol), Kolozsvári CFR (romániai), Olympiakosz (görög), Benfica (portugál). A második kalapba került: Zenit (orosz), BATE Boriszov (fehérorosz), Dinamo Kijev (ukrán), Ajax (holland).
A végén még Antonio Di Natale kiejthette volna az angolokat, de nagy helyzetben hibázott, így a Liverpool csoportelsőként léphetett tovább.
Young Boys (svájci)–Anzsi Mahacskala (orosz)
A már biztos továbbjutó oroszok nem éppen tartalékosan álltak fel (Samuel Eto'o és Lacina Traoré is a kezdők között kapott helyet), ennek ellenére a 38. percben Gonzalo Zárate révén a hazaiak szereztek vezetést (1–0). Nem sokáig örülhettek a svájciak, ugyanis a félidő vége előtt, a hosszabbításban Odil Ahmedov egalizálta az eredményt (1–1).
A második játékrész 52. percében újra megszerezte a vezetést a Young Boys, Moreno Costanzo volt eredményes (2–1). A folytatásban a volt kolozsvári vasutas Lacina Traoré nehéz helyzetbe hozta az Anzsit, második sárgája után ugyanis a tíz emberre fogyatkozó vendégekben már nem maradt a végére átütőerő.
B-CSOPORT
Viktoria Plzen (cseh)–Atlético Madrid (spanyol)
Ki-ki meccset játszott egymással a cseh Plzen és a címvédő Atlético Madrid a cseh együttes otthonában annak érdekében, hogy eldöntse: melyikük végez csoportjukban az élen. A Viktoria végig veszélyesebb helyzeteket dolgozott ki, mint a Madrid az első játékrészben, és a 26. percben előnybe is került Václav Procházka közeli góljával.
A cseh védő – aki egyébként pályafutása első gólját szerezte a nemzetközi porondon – megelőzte Diego Costát, remekül érkezve Michal Duris csúsztatására a kapu torkában (1–0). Az Atlético legnagyobb ziccerét épp Diego Costa hagyta ki nem sokkal később. A Plzen vezetése egyben azt jelentette, hogy a szünetben csoportelsőként vonulhatott pihenőre a cseh csapat.
Hiába támadott többet az Atlético a második negyvenöt perc során (a „matracosok" majd' háromszor annyi lehetőséget dolgoztak ki, mint az első félidőben), gólt nem tudott szerezni, így a Plzen végzett a csoport első helyén. A madridiaktól a 91. percben az igen „aktív" Diego Costa piros lapot kapott.
Hapoel Tel-Aviv (izraeli)–Académica (portugál)
A még nyeretlen Hapoel Tel-Aviv a már korábban kieső Académicát fogadta. Az izraeli csapat érthetően győzelemmel akart búcsúzni az Európa-ligától hazai publikum előtt. Az 56. percben Gil Vermut szépen becsapta védőjét a bal oldalon, középre lőtt labdájára pedig a csereként beálló Victor Mare érkezett (1–0).
A Hapoel a 80. percben biztossá tette győzelmét a szintén a kispadról beeszálló Hanan Maman góljával, ezzel megszerezte első győzelmét az El csoportkörében az idényben (2–0).
C-CSOPORT
A továbbjutók meccsének tétje már nem volt (a Fener korábban biztosította csoportelsőségét), így a törököknek legfeljebb kellemetlen, hogy Cigerci találata, Hanke büntetője és Luuk de Jong gólja után egy 0–3-at véshettek fel a táblára. Ugyanilyen kínos, hogy a motiválatlan OM kapott egy sima hármast Cipruson, az AEL ugyan így is maradt csoportutolsó, de a klubtörténet egyik legszebb győzelmét könyvelhette el.
D-CSOPORT
Marítimo (portugál)–FC Bruges (belga)
A Marítimo már csak a szép búcsúzás érdekében lépett pályára a szintén már biztos kieső Bruges ellen. A portugálok viszonylag hamar előnybe kerültek: a 18. percben Luís Olim szögleténél Goncalo Abreu érthetetlenül üresen maradt, s kiválóan fejelt a belga hálóba (1–0).
Izgalmasra sikeredett a hajrá: előbb a 85. minutumban a Bruges egyenlített Lior Refaelov büntetőjével, ám rá két percre a Marítimo azonnal válaszolt a korábban Abreut váltó Heldon révén, aki bevetődve, fejjel juttatta a labdát a hálóba (2–1).
Bordeaux (francia)–Newcastle United (angol)
A Newcastle is a csoportelsőség reményében utazott Franciaországba, pechjére ott azonban egy roppant erős Bordeux-val találkozott, amely ellen az angolok tartalékos kezdőcsapata nem volt elég.
A hazaiak a 29. percben Cheick Diabaté révén kerültek előnybe: a mali támadó két védő szorításában bólintott a kapuba (1–0). Diabaté a 73. percben megduplázta csapata vezetését, ezzel beállította a 2–0-s végeredményt. Győzelmével a Bordeux végzett a kvartett élén a Newcastle előtt.
E-CSOPORT
VfB Stuttgart (német)–Molde (norvég)
A nem túl nagy iramú, inkább küzdelmes első negyvenöt percben kevés helyzet adódott a csapatok előtt, a védők mindkét oldalon legkésőbb a tizenhatos környékén tisztáztak, így a kapusoknak olyan sok védeni valója nem is akadt. Sven Ulreichnek egy távoli szabadrúgásnál, míg norvég kollégájának, Bugge Pettersennek egy ziccer után akadt komolyabb dolga. A Hajnal Tamást is felsorakoztató stuttgarti középpálya igyekezett a labda járatásával is, a norvégok viszont egy-két húzásos kontrákra rendezkedtek be. És utóbbiak bizonyultak veszélyesebbnek. A szünet előtti utolsó percben – de már a ráadásban – mégis vezetéshez jutottak a vendégek, pedig akciójukat veszélyes helyről elvégzett hazai szabadrúgás előzte meg. A felszabadítást viszont norvég kontra követte, Davy Claude Angan pedig a félpályán túlról kiugorva már ajtó-ablak helyzetben érkezett meg a stuttgarti kapu elé, és nem hibázott (0–1).
A szünet után egykapuzott a Stuttgart, erősen nyomta a Molde hátát nemcsak a tizenhatos, hanem az öt és feles vonala is, de sorra maradtak ki a nagyobbnál nagyobb hazai helyzetek. És többnyire a németek rontották el a befejezéseket, mintsem Pettersennek kellett volna védenie. A hajrában fokozódott a hazai nyomás, Hajnal előtt is adódott lehetőség, a 80. percben az ötösről fordulásból lőtt, a kapu mellé... Közelben álló, a kapunak szemben helyezkedő társa veszekedett is vele, hogy miért nem inkább neki passzolt. A 86. percben a Molde így is lezárhatta volna a találkozót, ám Ulreich lábbal hárította Husszain ziccerét.
FC Köbenhavn (dán)–Bukaresti Steaua (román)
Apró szabálytalanságokkal tördelte a játékot mindkét gárda, így folyamatos játék nem alakulhatott ki, és igazán komoly helyzetekig sem jutottak az érintettek. A szünet után létszámban megfogyatkoztak a vendégek, ebből azonban nem tudtak profitálni a dánok. Sőt a tíz emberrel játszó vendégek a 73. percben Raul Rusescu révén megszerezték a vezetést: a bukarestiek játékosa a jobbösszekötő helyéről irgalmatlanul kilőtte a rövid bal felsőt (0–1). A 87. percben aztán csak gólt szereztek a házigazdák, Igor Vetokele volt eredményes (1–1), döntetlenre mentve a találkozót. A továbbjutáshoz viszont még egy gól kellett volna, mert a dánok így hiába érték be pontszámban a németeket, az egymás elleni mutatójuk a Stuttgartnak kedvez.
F-CSOPORT
Dnipro (ukrán)–AIK Solna (svéd)
Mi tagadás, kevés érdekességet tartogatott az F-csoport utolsó köre, és ez főként a versengés ukrán meglepetéscsapatának, a Dniprónak volt köszönhető, amely már öt forduló után, négy győzelmet aratva csoportelsőként jutott tovább az egyenes kieséses szakaszba. Az AIK a harmadik helyért, illetve az ezért, és a pontszerzésért járó UEFA-prémiumért hajtott, ám a dnipropetrovszkiak nem hagyták összedőlni azt, amit felépítettek az ősszel. A horvát válogatott Nikola Kalinic büntetőből már a 21. percben megszerezte a vezetést a hazaiaknak, majd a könnyűsúlyú Roman Zozulja két góllal jelezte: ma sem terem babér a svédeknek.
Napoli (olasz)–PSV Eindhoven (holland)
Azt sokan gondolták kora ősszel, hogy a sorozat egyik esélyesének, a Napolinak már nem lesz élet-halál kérdése a 6. fordulóban a PSV elleni találkozó, de azt kevesen, hogy a hollandok az utolsó hely elkerüléséért hajtanak majd (azt pedig csak a jobbfajta jósok, hogy zárt kapus mérkőzésen). Az olaszok igyekeztek komolyan venni ezt a találkozót, a kezdőben kapott helyett Edinson Cavani is, aki ugyebár a gólkirályi címet célozta meg, és öt kör alatt hat találatig jutott. Az uruguayi gólmasina már a 18. percben gondoskodott arról (a vendégvédelem értő közreműködésével), hogy a továbbiakban is pluszban maradjon mérlege, a PSV-s Tim Matavz viszont két góljával hamar fordított (a hazai kapus, Antonio Rosati sem állt a helyzet magaslatán olykor-olykor), majd megszerezte harmadik találatát is a szlovén futballista. Az olaszok több helyzetet is kialakítottak a második félidőben, de gólig nem jutottak.
H-CSOPORT
Internazionale (olasz)–Neftci (azeri)
A horvát légiós, Marko Livaja kétszer szerzett vezetést a milánóiaknak – előbb az első, majd a második félidő kilencedik percében –, utóbbira azért volt szükség, mert a szünet után a vendégek Räsad Sadiqov révén egyenlítettek, igaz, az ikszes állásnak nem örülhettek túlságosan sokáig. Úgy két percig... A hajrában aztán újabb gólhoz, és így egy ponthoz jutott a Neftci: Nicolás Canales találatával egyenlített másodszor a vendégcsapat.
Partizan Beograd (szerb)–Rubin Kazany (orosz)
A biztos csoportelső Kazanyból Salomón Rondón volt eredményes az 59. percben, a venezuelai légiós találatával egyenlített a vendégcsapat, miután Szasa Markovics kevéssel előbb megszerezte a vezetést övéinek. A gyors gólváltást követően már nem változott az eredmény.
I-CSOPORT
Lyon (francia)–Ironi Kirjat Smona (izraeli)
Nem vette félvállról a találkozót a Lyon, ugyanis a továbbjutása ellenére „erős" összeállításban küldte pályára csapatát a hazaiak vezetőedzője, Rémi Garde. Az esélyeknek megfelelően negyed óra után meg is szerezte a vezetést a francia együttes, Mahamadou-Naby Sarr talált a hálóba. A második játékrész elején a mindössze18 esztendős Yassine Benzia talált be a vendégek kapujába, kétgólosra növelve a Lyon előnyét. Végül, a nem éppen eseménydús mérkőzésen magabiztosan nyert az egyértelműen nagyobb játékerőt képviselő francia csapat.
Athletic Bilbao (spanyol)–Sparta Praha (cseh)
A csoport másodikjaként biztosan továbbjutó Sparta Praha ahhoz Bilbaóhoz látogatott, melynek kezdőcsapatában ott volt Fernando Llorente, sőt csapatkapitányként, annak ellenére, hogy néhány napja kijelentette, a nyáron biztosan távozik a baszkoktól. Mi tagadás, kevés érdekességet tartogatott a mérkőzés első félideje, azonban mindkét oldalon akadtak ígéretes lehetőségek, de gól nem született. A szünet után eseménydúsabb focit láthattak a kilátogató nézők: kemény összecsapások, egy fájdalmas könyökös, hajmeresztő hibák és mindkét oldalon nagy helyzetek színesítették a találkozót, végül gól azonban egy sem született.
J-CSOPORT
Tottenham (angol)–Panathinaikosz (görög)
Egyszerű volt a képlet, a Panathinaikosznak nyernie kellett volna a továbbjutáshoz, az első fél óra végén azonban a Tottenham szerzett vezetést Emmanuel Adebayor góljával. A szünet után Jermain Defoe döntésre vihette volna a dolgot, de csak a kapufát találta el. A helyzet nem sokkal később felforrósodott, hiszen egyenlített a Pana. A 70. percben a görögök nagyon közel kerültek a fordításhoz, ám Toché nagy helyzetben hibázott. Az utolsó negyedórában aztán hat perc alatt elszálltak a vendégek, előbb egy balszerencsés öngólt kaptak – a kapusról pattant a hálóba a labda –, majd Defoe állította be a 3–1-es végeredményt. A két csapat közül tehát a Tottenham folytathatja az európai kupaporondon.
Maribor (szlovén)–Lazio (olasz)
A Lazio már biztos továbbjutóként utazott Szlovéniába, ám a rómaiak ennyivel nem elégedtek meg, fölényes győzelmükkel a csoportelsőséget is bebiztosították. A gólgyártást Libor Kozák kezdte meg, aki harmadszor volt eredményes a csoportkörben, majd Stefan Radu és Sergio Floccari is betalált.
A második félidő így már csak formalitás volt, a rómaiak végül 4–1-re nyertek, s veretlenül, 9–2-es gólkülönbséggel tudták le a csoportkört.
K-CSOPORT
Kizárólag az UEFA-prémium és a presztízs volt a tétje a K-csoport két csütörtöki meccsének, mivel nemcsak a továbbjutók kiléte, hanem a sorrend (Metaliszt-Leverkusen-Rosenborg-Rapid) is eldőlt már korábban. A Rapid megszerezte „becsületpontjait" a csoportban, Bécsben Alar 13. percben szerzett góljával legyőzte a Metalisztot. A Leverkusen a másik meccsen sokáig remire állt a Rosenborggal, majd a balhátvéd, Julian Riedel a 65. percben megtörte a norvégok ellenállását.
L-CSOPORT
Levante (spanyol)–Hannover (német)
A csoportelsőség volt a tét, amelynek megszerzéséhez a Levanténak győznie kellett volna. Ez nem tűnt lehetetlennek, hiszen a Hannover korábban mindhárom spanyolországi kupameccsét (az Atlético Madrid, a Barcelona és az Espanyol otthonában) elbukta, a selejtezőket nem számítva. Ez a rossz sorozata most megszakadt a német gárdának, amelyben Huszti Szabolcs kezdőként a 71. percben történő lecseréléséig kapott szerepet. A Hannover már a 26. percben két góllal vezetett, és hiába szépítettek a valenciaiak a második félidő elején, az egyenlítés nem akart összejönni nekik. A 94. percben aztán ez mégis sikerült, de a győztes gól megszerzésére már nem maradt idejük.
Twente (holland)–Helsingborg (svéd)
Mindkét fél nyeretlenként várta a csoportkör utolsó fordulóját, kisebb meglepetésre a svédek tudtak javítani mérlegükön. A vendégek már 3–0-ra is vezettek, a Twente erejéből csak egy szépítő találatra futotta.
EURÓPA-LIGA, A 6. FORDULÓ EREDMÉNYEI
- Young Boys (svájci)–Anzsi Mahacskala (orosz) 3–1 (1–1)
- Udinese (olasz)–Liverpool (angol) 0–1 (0–1)
- Hapoel Tel-Aviv (izraeli)–Académica (portugál) 2–0 (0–0)
- Viktoria Plzen (cseh)–Atlético Madrid (spanyol) 1–0 (1–0)
- AEL Limassol (ciprusi)–Olympique Marseille (francia) 3–0 (1–0)
- Fenerbahce (török)–Mönchengladbach (német) 0–3 (0–2)
- Marítimo (portugál)–FC Bruges (belga) 2–1 (1–0)
- Bordeaux (francia)–Newcastle United (angol) 2–0 (1–0)
- VfB Stuttgart (német)–Molde (norvég) 0–1 (0–1)
- FC Köbenhavn (dán)–Steaua Bucuresti (román) 1–1 (0–0)
- Dnipro Dnipropetrovszk (ukrán)–AIK (svéd) 4–0 (2–0)
- Napoli (olasz)–PSV (holland) 1–3 (1–2)
- Internazionale (olasz)–Neftci Baki (azeri) 2–2 (1–0)
- Partizan Beograd (szerb)–Rubin Kazany (orosz) 1–1 (0–0)
- Olympique Lyon (francia)–Ironi Kirjat Smona (izraeli) 2–0 (1–0)
- Athletic Bilbao (spanyol)–Sparta Praha (cseh) 0–0
- Maribor (szlovén)–Lazio (olasz) 1–4 (0–3)
- Tottenham (angol)–Panathinaikosz (görög) 3–1 (1–0)
- Rapid Wien (osztrák)–Metaliszt Harkiv (ukrán) 1–0 (1–0)
- Bayer Leverkusen (német)–Rosenborg (norvég) 1–0 (0–0)
- Levante (spanyol)–Hannover (német) 2–2 (0–2)
- Twente (holland)–Helsingborg (svéd) 1–3 (0–2)
A legjobb 32 közötti párosításokat és a nyolcaddöntő párosításait 2012. december 20-án sorsolják.