BL: Messi két rekordot is megdöntött mesterhármasával (GALÉRIA)

Lionel Messi mesterhármast szerzett a Barcelona APOEL Nicosia elleni Bajnokok Ligája-csoportmérkőzésén, ezzel megdöntötte Raúl (és saját maga) 71 gólos BL-rekordját, és 74 találattal a legrangosabb európai kupasorozat legeredményesebb játékosává lépett elő. De a többi mérkőzés sem volt eseménytelen. 

APOEL–FC Barcelona

Az APOEL nem sokáig rejtegette a kártyáit, rögtön a kezdő sípszót követően megszállta a saját térfelét, a ciprusiak abszolút feladták annak a lehetőségét, hogy támadást vagy támadásokat vezessen. Ennek köszönhetően szinte csak a Barcelonánál volt a labda az első félidőben, csak az volt a kérdés, hogy mikor szerez gólt. A 27. percig ez nem sikerült a katalánoknak, de akkor Luis Suárez kapott labdát a bal oldalon, gyönyörűen lefordult Guilherméről, majd hét méterről kilőtte a bal alsó sarkot. Az uruguayi első gólját szerezte a Barcában hivatalos mérkőzésen, érdekesség, hogy 1960 októbere óta először szerzett Luis Suárez nevű labdarúgó gólt európai kupasorozatban a Barcelona mezében. 0–1

A félidő legfontosabb eseményére azonban a 38. percben került sor, Rafinha átlövésébe Lionel Messi tette bele a lábát, így a labda a jobb alsó sarokban kötött ki. Az argentin klasszis ezzel megszerezte 72. gólját a BL-ben, amivel átadta a múltnak Raúl korábbi rekordját. 0–2

A második félidő álmoskásan indult, ám az 52. percben kis híján növelte előnyét a Barca, Messi passza után Pedro vette célba a bal alsó sarkot 11 méterről, a spanyol szélső centikkel tévesztett csak célt. Ami késett, nem múlott, az 58. percben Dani Alves labdájával Messi kilépett középen, majd 10 méterről Pardo mellett elpöckölte a labdát, amely a jobb oldali kapufát segítségül hívva kötött ki a jobb alsó sarokban. 0–3

A meccs ezt követően csordogált lassan tovább, annyi változással, hogy az APOEL-nek sikerült legalább egyszer eltalálnia a kaput, míg Rafinhának a 70. percben háromgólos előnyben sikerült összeszednie a második sárga lapját is, így idő előtt mehetett zuhanyozni. Tizennégy minutummal később hasonló sorsa jutott a hazaiak közül Guilherme is.

A találkozó utolsó gólja a 84. percben született, Javier Mascherano passza után Pedro hozta kihagyhatatlan helyzetbe Messit, akit hat méterről a kapu közepébe lőtt, így mesterhármassal ünnepelte meg a rekorddöntést – akárcsak a hétvégén, amikor Zarra rekordját döntötte meg. Érdekesség, hogy Messi 31. mesterhármasát szerezte pályafutása során, abból az elsőt, amikor csak jobb lábbal talált be. A négyszeres aranylabdás már öt triplát szerzett a BL-ben ezidáig rajta kívül senkinek sincs több háromnál. 0–4

PSG–Ajax

Csoportelsőként vágott neki az ötödik fordulónak a PSG, de tudta, ha meg akarja tartani listavezető pozícióját, minden bizonnyal le kell győznie hazai pályán az Ajaxot. Ennek érdekében bő fél óra elteltével megszerezte a vezetést, Ezequiel Lavezzi kapott remek labdát, már egy az egyben volt Jasper Cillessennel szemben, de önzetlenül Edinson Cavani elé tálalt, aki az üres kapuba gurított. 1–0

Cavani a 13. gólját szerezte a Bajnokok Ligájában, ezzel ő lett a legeredményesebb uruguayi játékos a sorozatban, megdöntve Walter Pandiani 12-es rekordját.

Újabb bő félóra elteltével egyenlített az Ajax! A 67. percben Ricardo Kishna beadására Davy Klaasen érkezett, és csukafejessel a jobb alsó sarokba bólintott (1–1). Bajba kerültek ezzel a párizsiak, hiszen ebben a pillanatban a Barca átvette a vezetést az F-csoportban.

A 78. percben azonban érkezett a megmentő Zlatan Ibrahimovic személyében, aki Javier Pastore asszisztját váltotta gólra (2–1), négy perccel később pedig Cavani talált be ismét, növelve saját rekordját, csapata előnyét, és a kvartett élén tartva a PSG-t. 3–1

CSZKA Moszkva–AS Róma

Az első fél órában egyik csapat játékosai sem találták el a kaput – tudjuk be ezt a nagy tét miatt óvatosságra intett védelmek jó munkájának. A hajrában aztán két nagy lehetőség is adódott: az elsőnél, a moszkvainál Seydou Doumbia hiába ugrott ki ígéretesen a leshatárról, kisodródott a jobb oldalon, a kifutó Morgan De Sanctis kapus kiválóan zárta a szöget – a labda elakadt benne.

A 43. percben Igor Akinfejeven lett volna a sor, hogy bemutassa kapustudományát, de nem sok esélye nyílt erre: Francesco Totti 18 méteres szabadrúgásból, középről átlőtte a sorfalat, labdája a kapu jobb oldalába vágódott (0–1).

Eddig is Totti volt a Bajnokok Ligája történetének legidősebb gólszerzője, most csupán a nevéhez fűződő rekord változott meg: 38 év, 59 nap.

A második félidőben többet támadott a moszkvai hideget szemmel láthatóan jobban bíró hazai csapat, de játékosai erejéből sokáig csak lesgólra és egy-egy elbaltázott helyzetre futotta. Eközben a főleg Radja Nainggolan szervezte római megugrásokban is ott bujkált a veszély: a 79. percben a bal oldalon meglépő Adem Ljajics biztossá is tehette volna a győzelmet, csakhogy Akinfejev lábbal hatalmasat védett.

A 93. percben kellett megfizetni az elrontott ziccer árát: Vaszilij Berezuckij a bal oldalról a kapu elé kanyarította a labdát, amely anélkül, hogy bárki hozzáért volna, egy pattanás után a Roma kapujának bal oldalában kötött ki (1–1). A kapusszomorító gól után a játékvezető szinte azonnal lefújta a meccset.

A némi szerencsével, de a második félidő alapján nem éremtelenül kiharcolt döntetlen révén a CSZKA versenyben maradt, a második hely sorsa csak az utolsó játéknapon dől el.

Manchester City–Bayern München

A Bayern München elleni csoportrangadón a továbbjutásért játszott a Manchester City – az angolok menedzsere, Manuel Pellegrini pedig az állásával. A chilei mesternek kapóra jöhetett volna, hogy a németektől kidőlt Holger Badstuber, Javi Martínez és Thiago Alcántara után Philipp Lahm és David Alaba is, de az ő keretéből Alekszandar Kolarov, Edin Dzeko, David Silva és Matija Nasztaszics sérülés, Yaya Touré és Fernandinho pedig eltiltás miatt hiányzott. Sokkal jobban kezdett a tartalékos Bayern, amelyben azért jutott a kispadra egy Dante, Xherdan Shaqiri, Mario Götze, Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller sor – akik közül elsőként Dante lépett pályára, Mehdi Benatia a 20. percben ugyanis összehozott egy 11-est, és ami még ennél is fontosabb, egyúttal kiállíttatta magát.

A sértett, Sergio Agüero higgadtan értékesítette a büntetőt, így kétszeresen is előnybe került a City: 1–0!

Fellelkesedett az angol csapat és az angol szurkolók is, a korábban a labdát 70 százalékban birtokló München beszorult saját térfelére. Frank Lampard – aki a 11-es előtt csodásan indította Agüerót – legszebb napjait idézően gardírozta a Cityt, közben egy szabadrúgás-variációból kis híján betalált a jobb felsőbe. Ám egyre jobban elkényelmesedett a világoskék alakulat, így a másik karmester, a BBC által már a mérkőzés elejétől agyondicsért Xabi Alonso egy szintén cseles szabadrúgás után (a sorfal széléről elugró Dante helyén a kapuba találva) egyenlíthetett. 1–1!

Sokat elmond azért az angol bajnok BL-teljesítményéről, hogy hazai pályán, emberelőnyben, nem sokkal a szünet előtt egyenlít ellenfele – írtuk éppen, de a City hamar ránk cáfolt: egykori játékosa, Jérome Boateng beadása után Robert Lewandowski a 45. percben két védő szorításában is a kapuba fejelt. 1–2!

A pihenőt követően 20 perc is kevés volt arra, hogy helyzetbe kerüljön a City, Pellegrini erre beküldte a Pablo Zabaleta, Sztevan Jovetics kettőst. Lampard lövését fogta Manuel Neuer, ezenkívül meg méla mezőnyharccal teltek a percek, mivel a bajorok sem igazán erőltették már a támadásokat, Lewandowski akár ki is ugorhatott volna a stadion mellé egy jófajta Fish and chipsért.

Az angolok egyik kedvenc eledelét a közeljövőben olyan újságokba csomagolják majd, amelyek egy mesés fordítás csodáját zengik majd, mert a futball törvényszerűségeit a Bayern sem hághatja át: a németek szundikálását ismét Sergio Agüero büntette. 2–2! A gólpasszt tulajdonképpen Alonso adta, a felezővonalról...

Megzavarodtak a németek, Boateng újabb találatot is előkészített, 16-osa előtt egyszerűen otthagyta a labdát Sergio Agüerónak, aki a harmadik kapura lövése után is gólt ünnepelhetett: 3–2!

Agüero tehát tovább élteti a City továbbjutási esélyeit: a Bayern már korábban továbbjutott, a manchesteriek nagy riválisa, a Roma pedig nem tudott győzni a CSZKA Moszkva otthonában. Izgalmas lesz a vége: az utolsó fordulóban a „polgárok" a „farkasok" otthonába látogatnak, azaz Rómában lesz jelenése a Pellegrini-alakulatnak; de szintén 5 pontot számlálnak az oroszok is...

Sahtar Donyeck–Athletic Bilbao

Nyugodtan várhatta a Sahtar Donyeck az Athletic Bilbao elleni hazai találkozót, az ukrán csapat ugyanis – hála a Porto BATE elleni sikerének – már továbbjutott a H-csoportból. A Donyecknek viszont nyernie kellett ahhoz, hogy életben tartsa reményét, ami a csoportgyőzelmet illeti.

Az első percekben a két csapat inkább csak „ismerkedett" egymással, ami legfőképpen a szabálytalanságok számában mutatkozott meg. Az első gólhelyzetre a hetedik percig kellett várni, Alex Teixeira ziccerét azonban bravúrral védte a spanyolok kapusa, Gorka Iraizoz.

Tíz perc után átvette az irányítást a Sahtar, szinte magához láncolta a labdát, és az első félidőt végig is támadta, a próbálkozások megvoltak, ám igazán nagy helyzetet nem sikerült kialakítani, és a gólszerzés is elmaradt.

A második félidő elején Douglas Costa eresztett meg hatalmas bombát tizenhat méterről, ám Iraizoz eszén ezúttal sem sikerült túljárni, a vendégek hálóőre hatalmasat mentett. Az 57. percben Taison került helyzetbe, ám a lövésénél ismét résen volt a Bilbao kapusa.

Hiába támadott a Sahtar, az első gólt mégis a vendég csapat szerezte, amikor a 68. percben, egy oldalról beadott szabadrúgás után a labda Mikel San José elé került, aki gyönyörű mozdulattal lőtt a léc alá. Andrij Pjatovnak, a Sahtar kapusának esélye sem volt, hogy hárítsa a lövést (1–0).

A Sahtar veresége egyben azt jelentette, hogy a H-csoportban a Porto végzett az élen, mivel egy fordulóval a vége előtt ötpontos, behozhatatlan előnyre tett szert, így a Porto–Sahtar összecsapásnak már nem lesz tétje az utolsó körben.

Schalke–Chelsea

A Chelsea esélyesként érkezett Gelsenkirchenbe, ráadásul azzal a tudattal, hogy már egy döntetlen is elég lehet a továbbjutáshoz. Ám José Mourinho csapata rögtön magához ragadta a kezdeményezést, és már a második percben megszerezte a vezetést. Szöglethez jutott a londoni együttes, Cesc Fabregas sarokrúgására pedig John Terry érkezett középen és emelkedett a legmagasabbra, a belső védő az ötösről fejelt a kapu bal oldalába. 0–1

A Schalke teljesen összezavarodott a kapott gól után, a német csapat csak nyomozta a labdát szinte a teljes első félidőben. A Chelsea kiválóan tartotta és járatta a labdát, a vezetés tudatában ezt nyugodtan is tehette. A 13. percben kis híján a semmiből egyenlíteni tudott a Schalke: Klaas-Jan Huntelaar emelt kapura a tizenhatos előteréből, Cahillen irányt változtatott a labda, így becsapta Courtois-t, de a keresztlécről kifelé pattant.

A 29. percben megduplázta előnyét a Chelsea: remekül felépített támadás végén Willian lépett be a tizenhatoson belülre a jobb oldalon, majd 14 méterről laposan vette célba Fahrmann kapuját, a kapus leért a labdára, de védeni nem tudott. 0–2

A játékrész utolsó percében jött az újabb hideg zuhany a Schalkének: Hazard szögletére középen Jan Kirchhoff érkezett, és némileg érthetetlen módon tíz méterről saját kapujába fejelt, a tökéletesen kivitelezett mozdulat végén a labda a jobb felsőbe kötött ki, így a szünetben óriási gondban volt a Schalke. 0–3

A fordulás után minden ott folytatódott, ahol az első félidőben abbamaradt: a Chelsea birtokolta többet a labdát, mezőnyfölényben volt, a Schalke pedig próbálta előreküldeni minél előbb a megszerzett labdát. A csereemberek voltak a második félidő főhősei, nevezetesen Didier Drogba és Ramires.

A 76. percben Willian kapott hajszálpontos kiugratást a Schalke védelme mögött, kapura vezette a labdát, és nagyon önzetlenül a mellette érkező Didier Drogbának passzolt, aki könnyedén az üres kapuba gurított hat méterről. 0–4

A gólfiesztának ekkor még nem volt vége: két perccel később Drogba már az előkészítő szerepében jeleskedett, a bal oldalon mellre vett egy felívelt labdát, középre emelte, a hosszún érkező Ramires pedig teljesen üresen, senkitől sem zavartatva a kapuba fejelt. 0–5

A Chelsea teljesen megérdemelten győzött ekkora különbséggel a Schalke otthonában, ezzel biztossá tette csoportelsőségét és továbbjutását egyaránt.

Sporting–Maribor

A Sporting és a Maribor meccse kalandosra sikeredett, a világítási berendezés hibája miatt ugyanis a szünetben félbeszakadt a találkozó, és csak egy órával később folytatódhatott. A portugálok már az első félidőben sem tétlenkedtek, Carlos Mané a 10. percben pontos beadást követően talált a kapuba. A 35. percben Nani lőtt szemtelen gólt, az első kísérletét még blokkolták a tizenhatoson belül, de utána lövőcsellel becsapta a vendégeket, majd a kapuba bombázott. Még a kényszerszünet előtt egy öngóllal szépített a Maribor, így kényelmetlenebbé vált a helyzet a hazaiak számára (nem is beszélve minden idők egyik leghosszabb félidei „pihenőjéről").

A Maribor azonban önerőből nem tudott betalálni, sőt a 65. percben Iszlam Szlimani tette biztossá a Sporting győzelmét (3–1), amellyel továbbjutó helyre ugrott a portugál csapat, míg a szlovénok kiestek.

Kimaradt?