Nívódíjat kapott a sepsiszentgyörgyi születésű Márkó Eszter rendező, színésznő
A Gyulai Várszínház nívódíját kapta Márkó Eszter a Tündöklő Jeromos rendezéséért. Az elismerést a szerdai előadás után Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója és Görgényi Ernő, Gyula polgármestere adta át a Nemzeti Színházban – közölte a fővárosi teátrum csütörtökön az MTI-vel.
A közleményben idézik Márkó Esztert, aki elmondta: meglepte, de nagyon megtisztelő számára az elismerés.
Mint hozzátette, nem volt könnyű feladat számára ez a Tamási-darab, mert eddig főleg gyerekeknek szóló előadásokat rendezett és fiatal felnőttekkel foglalkozott a tanítás közben. „Nemcsak emiatt volt nehéz a munka, hanem Tamási Áron miatt is, akinek a világa ugyan közel áll hozzám, de mégis nehéz volt megfogalmazni a színpadon, eltalálni azt a hangvételt, ami éppen megfelelő a darabjához” – fogalmazott a rendező.
Kiemelte, hogy a próbafolyamat hosszú lelki utat jelentett számára: megbirkózni a szöveggel, összehozni a sokféle iskolából jött, sokféle indíttatású csapatot. Szerepelnek ugyanis a darabban a Nemzeti Színház színészei, a beregszászi társulat tagjai és egyetemi hallgatók is.
„Az már gyermekkoromtól fogva nem volt kérdéses, hogy valahol a színház közelében fogok kikötni, hiszen édesanyám színésznőként megadta az indítást erre a pályára” – idézte fel Márkó Eszter.
Elmondta: a színművészeti után Szatmárnémetiben, Csíkszeredában is játszott, aztán a budapesti József Attila Színház következett, amely szintén meghatározó időszaka volt életének.
„A tanítást egy kollégámnak köszönhettem, de ez is nagyon nagy iskolának bizonyult, hiszen a növendékeknek nem lehet mellébeszélni, mindig felkészültnek kell lenni” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a vizsgaelőadás hozta el a rendezői munkát az életébe. Aztán ebből következett egy mesedarab színpadra állítása a József Attila Színházban, majd Erdélyben is kapott ilyen feladatot.
„Azt gondolom, hogy a feladatokat kapjuk abban az értelemben is, hogy mindig azok a munkák találnak meg, amelyekkel dolgunk van” – fogalmazott az alkotó, hozzátéve: a színészet és a rendezés is folyamatos küzdelem, önvizsgálat, önkiforgatás.
„Nagyon szeretem, mert mindenből lehet tanulni” – mondta, hozzátéve: most is elég sűrű időszakot él, hiszen a Tündöklő Jeromos óta már rendezett Szolnokon és Székelyudvarhelyen is.
CSAK SAJÁT