Ez várható a Harag György emlékhéten – A kolozsvári magyar színház ismertette a programot
A Kolozsvári Állami Magyar Színház csütörtöki sajtótájékoztatóján a program ismertetése mellett megköszönték a közönség mintegy hétezer lejes anyagi támogatását, amely hozzájárul a Harag György Centenáriumi Emlékhét megvalósulásához. A rendezvénysorozatot június 1-9. között tartják meg.
Tompa Gábor, a színház igazgatója elmondta, hogy a színház az elmúlt 75 évben nem volt ennyire megszorongatott helyzetben az anyagiakat tekintve. Ahogy azt mi is megírtuk, a színház nemrég azt közölte, hogy emiatt elmaradhat a Harag György Centenáriumi Emlékhét, ám a támogatásoknak is köszönhetően végül mégis sikerül megszervezni.
Mint megtudtuk, a kulturális tárcától annyi támogatást kértek a Harag-emlékévre, mint az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál anyagi keretének az egyharmada, mégis sokallták, ennek csupán egy kis töredékét kapták meg. Ez azért fájó téma, mert vannak más színházak, amelyek 7 millió lejt is kaptak, ebből a kolozsvári magyar színház 4–5 évig tudna megélni – mondta Tompa Gábor. Megfelelő állami támogatások hiányában úgy gondolták, a nézők támogatását kérik. Az elmúlt néhány nap alatt hétezer lej adomány érkezett, ami – a színházigazgató szerint – egyértelműen jelzi, hogy a közönség szereti a színházát és segíti is azt.
Harag György az elmúlt évszázad egyik legfontosabb romániai magyar színházi alkotója, idén emlékezünk születésének 100., illetve halálának 40. évfordulójára. Tompa elmondása szerint „nem megemlékezni Harag Györgyről felelőtlenség lenne”. Amit ő örökségként maga után hagyott színházi hagyományként az nem más, mint az igazság fáradhatatlan keresése, kutatása. A margittai származású rendező és színész 1925. június 4-én született, ennek apropóján szervezik az emlékhetet is június 1-9. között.
A színház igazgatója a sajtótájékoztatón ismertette a rendezvény programját is. Olyan társulatokat hívtak meg, amelyekkel Harag György dolgozott együtt, vagy amelyek bármilyen módon kapcsolódnak az ő életútjához és megvalósításaihoz.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház két előadása indítja az emlékhetet. Június 1-jén, vasárnap az Édes Annát (r. Szabó K. István) láthatják a nézők, hiszen ezt az előadást rendezte Harag Jugoszláviában. Június 2-án a Janovics c. előadást adja elő a kolozsvári társulat, ami azért releváns, mert Harag György és Janovics Jenő két abszolút példakép volt a színház világában, nemcsak az erdélyi magyarok számára, hanem nemzetközi szinten is. „Harag a megújulás és a kitartó, igaz színháznak a példája, Janovics pedig annak a példája, hogy a legnehezebb helyzetekben sem adta fel, nem tört meg, folytatta a színházért” – nyilatkozott róluk Tompa.
Június 3-án, kedden a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat és a Yorick stúdió közös produkcióját viszik színre, az Alaszkát, Sebestyén Aba rendezésében. A vásárhelyi színház azért kapott meghívást és helyet a programban, mivel Harag dolgozott, tanult ott.
Június 4-én a Csongor és Tünde (r. Sardar Tagirovsky) c. előadást láthatja a nagyérdemű, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata előadásában. Harag a társulat egyik alapító tagja volt, a Csongor és Tünde című előadás pedig Kolozsváron az utolsó általa rendezett előadás volt. Egyenesen a bulgáriai Szófiából érkezik egy színházi társulat június 5-én, amely Csehov PlatonOFF-ját adja elő. Ez volt az leső Csehov darab, amit Harag rendezett.
Június 8-án pedig Szerbiából érkezik a kincses városba az Újvidéki Színház, amely a Történt egyszer Újvidéken című alkotást (r. Urbán András) viszi színpadra. Harag Újvidéken rendezett anno Édes Annát. Szintén június 8-án áll színpadra az Óbudai Társaskör, amely az egyetlen magyarországi társulat, amelyet vendégül látnak az emlékhéten. Árkosi Árpád rendezésében láthatják a Visky András regénye alapján készült Kitelepítés című előadást a stúdióteremben. A rendezvénysorozat utolsó napján pedig a bukaresti Komédia Színház A kripli nevű előadást hozza el, Vlad Massaci rendezésében. Ez a színház volt az egyedüli bukaresti társulat, ahol Harag rendezett.
Az emlékhét keretében különböző filmvetítés, könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés is lesz, melyből néhányat kiemelt a színházigazgató. Június 3-án levetítik a Harag rendezésében készült Cseresznyéskertet, ami ikonikus előadásnak számít. Június 6-án olyan személyeket ültetnek egy asztalhoz, akik Haraggal dolgoztak, illetve valamilyen módon tanúi voltak annak a korszaknak. Ez után levetítik Danielaa Ciolan alkotását, Portret in memoriam Harag György. Június 7-én egy könyvbemutatóra is sor kerül, Darvay Nagy Adrienne: ÉN MEGHALOK, TE ÉLSZ. Hamlet színháza – Harag öröksége című kötete lesz a középpontban. Ezt követően ismételten egy vetítés következik: Dala István, Ha a játék valósággá változik című filmjét láthatja a közönség.
A teljes program az emlékhét Facebook-eseményénél.
CSAK SAJÁT