Visszatérne Norvégiához az Orkney-szigetcsoport

Az Orkney-szigetcsoportot irányító tanács „alternatív kormányzási formákat" vizsgálna meg, mert úgy érzik, az Egyesült Királyság és Skócia alulfinanszírozza őket. A Feröer-szigetekhez hasonló státuszban gondolkodnak, és nem zárják a visszatérést Norvégiához..

Kedden tárgyalja az Orkney-szigetek önkormányzata a tanács vezetőjének, James Stockannek a javaslatát, amely szerint a szigeteknek meg kellene vizsgálnia Orkney alternatív kormányzási formák" lehetőségét - számolt be az Euronews. Stockan szerint a brit és a skót kormány rendkívüli mértékben elhanyagolta a Orkney-t, ahol az egy főre eső állami finanszírozás messze elmarad más brit szigetcsoportokétól. 

Az Orkney-szigetek 1492-ben hozományként került skót uralom alá egy dán-skót királyi házasság során, Stockan ezzel az északi kapcsolattal" támasztja alá, hogy a (Dániához tartozó) Feröer-szigetekhez hasonlóan lehetnének olyan önkormányzó terület, amely Norvágiához tartozik. De olyan nagyobb önállósággal rendelkező brit szigetcsoportok státuszát is megfontolná, mint Jersey vagy az Isle of Man.

Az Orkney-szigetcsoport Forrás: Google Maps

Stockan arra emlékeztetett, hogy „sokkal hosszabb ideig voltunk a norvég királyság részei, mint az Egyesült Királyságé”. Az emberek az utcán megszólítanak, és azt kérdezik: mikor fizetjük vissza a hozományt, mikor térünk vissza Norvégiába?" - mondta a tanács vezetője a Guardian-nek. Hozzátette: „megvan a közelség, és a komoly, mély kulturális kpcsolat, ez a megfelelő pillanat, hogy megvizsgáljuk a lehetőségeinket".

Az Orkney-szigetek hasonló kezdeményezéseket akkor vizsgált utoljára, amikor Skócia népszavazást tartott a kiválásról az Egyesült Királyságból. Miután az Egyesült királyság kilépett az Európai Unióból, a skót vezetés ismét a kiválást fontolgatja, azonban egy újabb népszavazás lehetőségét a brit kormány elveti.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?