Tűzszünetet felügyelő munkacsoportban vesz részt Románia

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy Románia részt vesz a 30 napos fekete-tengeri tűzszünetet felügyelő munkacsoportban.

A „tettrekészek koalícióját” alkotó országok vezetőinek párizsi találkozója utáni sajtótájékoztatóján az ügyvivő államfő elmondta, hogy a felek megállapodtak Ukrajna további támogatásában és a NATO keleti szárnyának megerősítésében.

Párizsban egyeztettek | Fotó: presidency.ro

Bolojan közlése szerint a 30 napos tűzszünet felügyeletére egy munkacsoport alakul, amelyben Románia is részt vesz. Ezt azzal indokolta, hogy a tűzszünet a Románia számára stratégiai jelentőségű Fekete-tengerre vonatkozik. Emlékeztetett, hogy az ország exportjának jelentős része a tengeren zajlik, és számos fejlesztés révén Konstanca a Fekete-tenger legfontosabb kikötője lett.

„Együtt fogunk működni a tűzszüneti megállapodás tiszteletben tartásáért, mert a biztonságos hajózást garantáló fekete-tengeri térség jót tesz a kereskedelemnek és a fejlődésnek ebben a régióban” – magyarázta Bolojan az Agerpres beszámolója szerint.

Beszámolója szerint a múlt heti EU-csúcson lezajlott tárgyalások folytatásaként a párizsi találkozón szó esett az európai védelmi ipar fejlesztéséről és a katonai képességek növeléséről is. Emlékeztetett, hogy ezzel összefüggésben Romániában már megalakult egy munkacsoport a védelmi kérdésekben illetékes intézmények képviselőinek részvételével.

Bolojan elmondta, hogy a munkacsoport feladata megvizsgálni az ország védelmi ipari kapacitásait, beleértve a magánvállalatokat is. Közlése szerint a cél az, hogy Románia védelmének fejlesztése ne a fegyverimportra, hanem a hazai iparra támaszkodjon. „Ezzel befektetünk a román gazdaságba, és munkahelyeket is teremtünk” – mondta az ügyvivő államfő.

Bolojan újfent megerősítette ugyanakkor azt is, hogy Románia egyetlen katonát sem fog Ukrajnába küldeni. Ez volt a hazai pártok akarata, ugyanakkor a koalíciót alkotó országok vezetőinek sem volt ellenvetése. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elnökválasztás közeledtével az ukrajnai háború félelemkeltésre is felhaszálható téma, manipulálni lehet vele a szavazókat. Bolojan ezért visszafogottságra intette az elnökjelölteket és a kampánystábjukat. „Ilyen ügyekkel jobb nem játszani” – jegyezte meg.

Megjegyezte viszont, hogy békemegállapodás esetén Románia a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet. Közlése szerint a békefenntartó csapatok vagy a NATO keleti szárnyának országaiban, vagy a frontvonaltól nagy távolságra, ukrán területen fognak majd állomásozni. „Mindenesetre ezek a katonák Románián keresztül haladnak majd át (...). Ebből a szempontból mi tranzitországként veszünk részt a békefenntartó erőkről szóló megbeszéléseken” – magyarázta Bolojan, hozzátéve, hogy Romániának logisztikai szempontból fel kell készülnie a feladata ellátására. 

Nagyon fontosnak nevezte a koordinációt az Egyesült Államokkal a békemegállapodás előtti és utáni időszakban egyaránt, mert szerinte csak Washington biztonsági garanciavállalása teremthet tartós békét. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?