Trump nem zárta ki, hogy az USA katonai erővel szerezné meg Grönlandot
Az azért pozitívum, hogy az amerikai elnök nem a fegyveres hódítást tartja az első számú opciónak.
Interjút adott Donald Trump az NBC News amerikai televíziónak. Ebben az amerikai elnök ismét kijelentette, hogy a célja Grönland annektálása, írja a Világgazdaság.
Bár szerinte „jó esély” van arra, hogy az Egyesült Államok ezt katonai erő alkalmazása nélkül érje el, kijelentette, hogy egyik lehetőséget sem zárja ki. A világ legnagyobb, Romániánál hozzávetőleg tízszer nagyobb szigete 1814 óta áll Dán fennhatóság alatt, annak autonóm tartományaként. Grönland az Európai Unió része, az Egyesült Államokkal nem határos. Lakosainak több mint 90 százaléka eszkimó.
Donald Trump közvetlenül hivatalba lépését követően bejelentette, hogy az USA igényt tart a szigetre. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a lakosság többsége a Dániától való elszakadás, a függetlenség híve, az Egyesült Államokhoz való csatlakozásnak minimális a támogatottsága.
A napokban J.D.Vance alelnök kereste fel a szigetet, az ott működő amerikai katonai támaszpontot látogatta meg. Ott tartózkodása során Dániát kritizálta, azt állítva, nem tett meg mindent Grönland lakosságának biztonsága érdekében – tekintettel az Oroszországból, Kínából és nemzetekből érkező agresszív behatolásokra”. Ellentétben Vance állításával, Oroszországnak és Kínának mostanáig nem voltak Grönland ellen irányuló akcióik, s nem is fogalmaztak meg a szigetre vonatkozó igényeket.
A márciusban megválasztott új miniszterelnök, Jens-Frederik Nielsen világossá tette, hogy Grönland nem akar az Amerikai Egyesült Államok része lenni.