banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Tánczos Barna: reális célokat és megfelelő pénzforrásokat kell megjelölnie az uniós környezetvédelmi jogszabálynak

A természet helyreállításáról szóló uniós jogszabályjavaslatról egyeztettek kedden az európai uniós tagállamok környezetvédelemért felelős miniszterei Brüsszelben.

A romániai delegációt vezető Tánczos Barna RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter kiemelte: Románia támogatja az ambiciózus terveket, sőt az országban jelenleg is zajlik az élőhelyek helyreállítását célzó tudományos program.

„A biológiai sokféleség csökkenésének megállítása és az élőhelyek helyreállítása, valamint az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából kulcsfontosságú eszköz lehet a természet helyreállításával kapcsolatos készülő uniós szabályozás. Románia ugyanakkor már jelentős tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. A kötelezettségszegési eljárás lezárása érdekében ugyanis egy több ezer hektárra kiterjedő komplex programot indítottunk el a Natura 2000-es területen található erdei élőhelyek állapotának felmérésére és helyreállítására” – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.Tánczos Barna Brüsszelben | Fotó: rmdsz.ro

A tárcavezető hangsúlyozta: Románia támogatja az ambiciózus terveket, ugyanakkor a célkitűzéseknek relevánsnak és reálisnak kell lenniük. „A célkitűzéseknek figyelembe kell vennünk a tagországok sajátosságait, a gazdasági és társadalmi következményeket, a tulajdonjogok védelmét és a helyreállítás pénzügyi támogatását is.  Ezért szükségesnek tartjuk, hogy uniós szinten megvizsgáljuk a természet helyreállítására szánt célzott finanszírozás lehetőségét” – jelentette ki a tárcavezető a Környezetvédelmi Tanács ülésén.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az uniós jogszabályjavaslat konkrét, jogilag kötelező erejű célértékeket és kötelezettségeket állapítana meg a természet helyreállítására vonatkozóan az erdőktől és a mezőgazdasági földterületektől kezdve a tengeri, édesvízi és városi ökoszisztémákig. A javasolt intézkedések 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékára, illetve 2050-ig valamennyi helyreállításra szoruló ökoszisztémára kiterjednének. A vitán is megfogalmazott aggodalmak elsősorban a rendelet gyors bevezetésének követelményére, valamint a költségekre és az adminisztratív terhekre vonatkoztak.

A Környezetvédelmi Tanács keddi ülésén egyebek mellett a levegőszennyezésről, a szennyvízkezelésről, a hulladékszállításról és a körforgásos gazdasággal kapcsolatos javaslatokról és jogszabályokról is egyeztettek a tárcavezetők.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?