Politikai földrengés Németországban, a korlátlan migráció miatt büntettek a szavazók 

A második világháború óta először tudott nyerni szélsőjobboldalinak tartott  párt a németországi tartományi választásokon. Az Alternatíva Németországért (AfD) Türingiában a szavazatok több mint 32 százalékát szerezte meg. A szakértő szerint az óriási támogatottság mellett sincs esélye az AfD-nek kormányzati hatalomba kerülni, ez pedig meglehetősen kusza politikai helyzetet eredményez.

„Történelmi győzelemnek” nevezte pártja sikerét a vasárnapi tartományi választásokon az AfD türingiai vezetője, Björn Höcke. A pártnak először sikerült tartományi választást nyernie. „A régi pártoknak először az alázatot kellene gyakorolniuk. Először is tudomásul kell venniük Türingia népének akaratát. Felméréseink szerint a türingiaiak 88 százaléka támogatja a demokráciát, de csak 45%-a elégedett annak jelenlegi állapotával” – idézte az Euronews Höckét. A politikus hozzátette: koalíciós kormányt alakítanának a tartományban. 

Türingiában a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) a második helyre esett vissza, de a szomszédos Szászországban kis mértékben megelőzi az AfD-t. Szászország kereszténydemokrata miniszterelnöke, Michael Kretschmer azt mondta, pártja készen áll a kormányzásra. A Zöldek pártja – a kormányzó német szövetségi koalíció egyik tagja – mindkét államban gyengén teljesített. 

Az Euronews beszámolója szerint egyes megfigyelők a tartományi eredményeket irányadónak tekintik a jövő évi országos választások előtt. A kormányalakítás viszont nem ígérkezik könnyűnek. Az AfD egyik társelnöke ugyan kijelentette, hogy készek minden párttal tárgyalni, azonban nem valószínű, hogy koalíciós csatlakozással bármelyik is segédkezne a szélsőjobboldal hatalomra kerülésében. A CDU főtitkára, Carsten Linnemann kijelentette, pártja továbbra is kitart amellett, hogy nem hajlandó együttműködni az AfD-vel.

„Az AfD már nagyon régóta sikeres a keleti tartományokban, és ami a kormányzó pártok eddig példátlan meggyengülését illeti, jól jelzi a válsztások horderejét, hogy a német közszolgálati televízió főszerkesztője lemondásra szólítja fel a baloldali koalíciót" - mondta Prőhle Gergely, megjegyezve: ez a második világháború óta példa nélküli. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója az InfoRádióban hozzátette, ezt a két tartományi választást mindenki a sikertelen szövetségi kormányzati politika és az elmúlt hónapok németországi történéseinek visszajelzéseként értékeli.

Az AfD türingiai vezetője, Björn Höcke (középen) ünnepelhet Fotó: Björn Höcke Facebook oldala

A szakértő a Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) párt mindkét tartományban elért 10 százalék feletti eredménye kapcsán azt mondta, egy érdekes jelenségről van szó, hiszen mindössze 2023 őszén alakultak párttá. A névadó Sahra Wagenknecht korábban a Die Linke, vagyis a kommunista utódpárt politikusa volt, ő alapította a jelenlegi pártot. Korábban egy elsősorban baloldali programmal futott neki a választásnak a bevándorlás, vagy akár az orosz-ukrán háború témájában. „Most viszont vett egy konzervatív irányt, tehát egy igen eklektikus formációról van szó, ami ennek ellenére 10 százalék feletti eredményt tudott hozni. Ezzel kulcspozícióba került, a mérleg nyelveként tud megjelenni” - mondta Prőhle Gergely.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója a két német tartomány kormányalakítása kapcsán elmondta, Szászországban a kereszténydemokraták nyertek, még ha csak egy-másfél százalékkal az AfD előtt, de így továbbra is ők alakíthatnak kormányt. Hozzátette, ez nem lesz könnyű feladat, hiszen az eddigi koalíció, amiben a szociáldemokraták és a zöldek voltak, éppen annyi mandátumot ad ki, amennyi a többséghez elegendő. A kérdés az, hogy a kereszténydemokraták kitartanak-e emellett, vagy a már említett Sahra Wagenknecht mellé állnak.

„Türingiában még ennyire sem egyszerű a helyzet” - magyarázta Prőhle Gergely az InfoRádióban. Mint mondta, ebben a tartományban  kimondottan csak a korábbi kommunista utódpárttal vagy Sahra Wagenknechttel lehetne kormányt alakítani. Mint mondta, mindenütt az a törekvés, hogy a győztes pártot, illetve a Szászországban második helyet elért AfD-t továbbra is politikai karanténban tartsák, kizárják a hatalomgyakorlásból. „Vagyis az látható, hogy az óriási támogatottság mellett sincs esélye az AfD-nek kormányzati hatalomba kerülni, ez pedig meglehetősen kusza politikai helyzetet eredményez” - jegyezte meg a szakértő.

Prőhle Gergely leszögezte: a legfőbb kérdés a migráció; nem véletlen, hogy számos elemzés egy amerikai mondást parafrazeál, miszerint a kormány nem „economy stupid", hanem „migration stupid". Emlékeztetett rá: a nemrégiben Solingenben történt késes tragédiát is kapkodás követte. „Az, hogy az elmúlt napokban visszatoloncoltak 28, bizonyítottan bűnöző bevándorlót Afganisztánba, már azt jelzi, hogy felfogta a kormány, mire van szükség” - mondta Pröhle. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója megjegyezte: az ezzel a probléma, hogy a helyzet három évvel ezelőtt is látható volt, és sokan vannak azon a véleményen, hogy ha akkor cselekedtek volna, most nem tartana itt Németország.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?