banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Németh Zsolt: a határon túli közösségeknek ki kell állniuk önmagukért

Csíkszeredába látogatott kedden délelőtt Németh Zsolt, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagja, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke. A politikus beszámolt a határon túli magyarságot érintő nemzetpolitika sarokpontjairól, valamint kitért a közelgő magyarországi parlamenti választásokra is. A politikus szerint hamarosan elkészülhet a csíkszeredai kardiológiai intervenciós központ, amely hozzájárulhat a székelyföldiek esélyegyenlőségének növeléséhez.

A csíkszredai városházán fogadta Németh Zsoltot Korodi Attila, a város polgármestere, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Sógor Enikő alpolgármester. A politikusok sajtótájékoztatón számoltak be megbeszéléseik eredményéről és a határon túli magyarságot érintő aktualitásokról.

Korodi Attila felvezetőjében elmondta: Csíkszereda számos pozitív hatását érezheti az elmúlt 20 év külhoni magyarságot érintő nemzetpolitikájának. Az elöljáró kiemelte a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának elindítását, illetve a különböző gazdaságfejlesztő projekteket, valamint azt, hogy Székelyföld „ügyei” az Európa Tanácsban is terítékre kerülhettek.

Magyarország nem tudja a külhoni magyarság érdekeit képviselni, ha a külhoni magyarság nem áll ki önmagáért – szögezte le Németh Zsolt. „A magyar külpolitikának nagyon fontos szempontja, előfeltétele, hogy a külhoni magyar közösségeknek maguknak kell megfogalmazniuk a célkitűzéseiket. Erre tud rákapcsolódni a mindenkori magyar külpolitika és diplomácia” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: Magyarország jelenleg az Európa Tanács és a visegrádi négyek elnöki teendőit is ellátja, mindezt egy olyan időszakban, amikor „az európai jövőről szóló vita elkezdődött” és parlamenti választásokra is készülnek.

A politikus kijelentette: nagy eredménynek tartja az RMDSZ által kezdeményezett nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezést (Minority Safepack), valamint a Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiókról szóló kezdeményezését is. „Van egy kulturális, személyelvű logika és szempontrendszer és van egy területi és a regionális fejlesztésen keresztül a problémához közelítő szempontrendszer” – mutatott rá.

Németh Zsolt kitért a csíkszeredai kardiológiai intervenciós központ létrehozására is. Mint elmondta: olyan esélyegyenlőségi hátrányban vannak Hargita megye félreeső részei, Gyergyó vidéke, vagy a Gyimesek, ahol a szívproblémákkal küszködők azzal szembesültek, hogy nincs a közelben megfelelő ellátás, nagy arányú a súlyos betegségek kialakulásának és a mortalitásnak is a kockázata.

A központ körülbelül 1 milliárd forintos magyarországi támogatással készülhet el, ami mellett az anyaországi partnerek szakmai hozzáértésüket is adják a projekt megvalósításához. A politikus kiemelte: a központnak megítélt támogatás tartalmazza az egy évre vonatkozó fogyóeszközök költségeit is.

„A Székelyföld távolabbi régióiban az egészségügyi esélyegyenlőség megteremtésének rendkívül fontos pillanatát jelenti ennek a sürgősségi központnak a létrehozása” – jelentette ki Németh Zsolt. Elhangzott: a központ megvalósítása, az építkezés folyamatosan halad. Várhatóan hónapokon belül elkészülhet, és a működéséhez szükséges engedélyeztetési eljárások is elindultak már, tudtuk meg.

Székelyföld a „belső anyaország”

A politikus hangsúlyozta: Magyarországon úgy tekintenek Székelyföldre, mint a „belső anyaországra”, amelynek nagyon fontos szövetségese a „külső anyaország”. „Az erdélyi magyarság jövője azon fog eldőlni, hogy ezt a belső anyaország szerepet Székelyföld sikeresen tudja-e ellátni” – jelentette ki Németh Zsolt. Hozzáfűzte: örvendetesnek tartja, hogy a Pro Economica gazdaságfejlesztési program Székelyföldre is „megérkezett”, miután a hosszú időn keresztül fennálló politikai akadályok kormányzati egyeztetéseknek köszönhetően elhárultak.

Németh Zsolt rámutatott a román–magyar kétoldalú kapcsolatépítésben a kölcsönös tisztelet és kölcsönös érdekek elvei alapján komoly perspektívák vannak. „Különösen nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni a három tenger együttműködés keretében az infrastrukturális fejlesztésekre. A gyorsvasútfejlesztés kérdése elég közismert. A visegrádi országok fővárosai mellett Belgráddal, Kolozsvárral és Bukaresttel is gyorsvasúti összeköttetés megteremtésében gondolkodunk. Ez nem a holnap programja, de a holnaputáné már igen” – jelentette ki. Ezen kívül felhívta a figyelmet az autópályák összeköttetésére és az energetikai együttműködés fontosságára is.

„Magyarország és Románia között virágzanak a gazdasági kapcsolatok, ugyanakkor mintha nem tudatosulna, hogy közel vagyunk egymáshoz, egymásra vagyunk utalva. Romániának a közép-európai együttműködésben sokkal nagyobb szerepe lehetne, hogyha ebben a térségi együttműködésben képzelné el a maga jövőjét, szerepét. Ez fontos döntés előtt áll a román diplomácia, és a magunk részéről nyitottak vagyunk a szorosabb együttműködésre” – fogalmazott Németh Zsolt.

Választások előtt

A politikus kitért a jövő évben esedékes magyarországi parlamenti választásokra is. Mint fogalmazott: a 2022-es választás nem pusztán országgyűlési-, hanem „nemzetgyűlési” választás is lesz. Kiemelte: több mint egymillió külhoni magyar állampolgár vehet részt Magyarország jövőjének alakításában.

„Nemzetpolitikai alternatívákról is dönteni fognak a választópolgárok . A külhoni magyarság nagyon könnyen lehet a magyar belpolitikának vesztese” – hangsúlyozta. Hozzátette: szeretnék, hogy ha azok, akik eddig nem vették fel a magyar állampolgárságot, figyelmet fordítanának az elkövetkező hetekben, hónapokban erre, hogy minél nagyobb számban tudjanak részt venni a jövő áprilisi magyarországi választásokon.

Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba rámutatott: Hargita megye a magyar állampolgárságot igénylők számának tekintetében előkelő helyen áll a Kárpát-medencei magyarok által is lakott régiók sorában. Az elöljáró köszönetet mondott a csíkszeredai kórház fejlesztésének támogatásáért és kiemelte: fontosnak tarja a hasonló együttműködések erősítését, bővítését és továbbra is igyekeznek javaslatokkal élni a magyar kormány Hargita megyei, székelyföldi aktivitásait érintően.

(Borítókép: a szerző felvétele)

Kapcsolódók

Kimaradt?