Nem lát esélyt az oroszok által megszállt ukrán területek felszabadítására a román szakértő

Kijev újraértékeli céljait az Oroszország által megszállt területek teljes felszabadításával kapcsolatban - véli Valentin Naumescu volt külügyi államtitkár, a nemzetközi kapcsolatok professzora. Szerinte Ukrajna, ha területeket is veszít, folytatja majd a szoros együttműködést folytat majd az Európai Unióval, az Egyesült Államokkal és a NATO-val. 

„Kelet-Európa és a Közel-Kelet konfliktusai tovább súlyosbodnak, annak ellenére, hogy látszólag a kelet-ukrajnai és a gázai konfliktus katonai kibontakozása felé haladunk” - állítja Naumescu. VA szakértő az Adevărulnak arról beszélt, hogy csak 2025-re kerülhetünk közelebb a békéhez. Szerinte Ukrajna újraértékeli céljait a megszállt területek teljes felszabadításával kapcsolatban, a hangsúly az orosz agresszió elleni ellenálláson és egy demokratikus, fejlett európai ország kialakításán lesz. 

Folyamatosak az orosz támadások Ukrajna ellen Fotó: Agerpres

Naumescu elmondta, Oroszország kevésbé ambiciózus célt tűz ki maga elé a beavatkozás kezdeti szakaszához képest, így a 2022 szeptemberi „népszavazások" által annektált területek (Luganszk, Donyeck, Zaporizsje, Herszon), valamint a 2014-ben annektált Krím megtartását, ami összességében körülbelül a húsz százalékát teszi ki Ukrajna területének. „A Nyugat katonai segítsége Ukrajnának folytatódik, de nem várhatók jelentős változások a frontvonalon. Mindkét fél súlyos emberi, katonai és anyagi veszteségeket szenved el 2024-ben" - állítja a professzor. Szerinte akkor is valószínűtlen, hogy felszabadulnak a megszállt területek, ha Ukrajna elkezdi használni az amerikai F-16 repülőgépeket.

„2024 végéig egyértelművé válik, hogy Ukrajna területének tétje fokozatosan elveszíti fontosságát más, nagyobb tétek (stratégiai, politikai, gazdasági, az ukrán újjáépítés, a biztonsági garanciák megteremtése, az integráció, az európai és globális biztonsági rend újradefiniálása, a Nyugat kapcsolatának újragondolása Oroszországgal és Kínával, Ukrajna beillesztése a nyugati világba, stb.) javárat" - fogalmazott Naumescu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?