„Moldovai” vagy „román” Moldova Köztársaság hivatalos nyelve?

Első olvasatban elfogadta a chișinăui parlament csütörtökön azt a törvényjavaslatot, amely előírja, hogy a jövőben „moldovai nyelv” kifejezés helyett a „román nyelv” kifejezést kell használni Moldova Köztársaságban. A Európa-párti PAS kezdeményezése heves ellenállásba ütközött az oroszbarát kommunista és szocialista honatyáknál, akik „elfoglalták” a parlament pulpitusát.

A kormánypárti Akció és Szolidaritás Pártja (a PAS a 101 tagú chișinău parlamentben 63 képviselővel rendelkezik – szerk. megj.) egy olyan törvénytervezetet nyújtott be, amely előírja, hogy Moldova Köztársaság minden eddig elfogadott törvényében ezentúl a „román nyelv” váltsa fel a „moldovai nyelv”, az „anyanyelv”, az „államnyelv” és a „mi nyelvünk” kifejezéseket. A PAS-honatyák szerint erre az alkotmánybíróság 2013-as döntése adott alapot, amely az alaptörvény 13. cikkelyének módosítását javasolta, eszerint az ország nyelve nem a „moldovai”, hanem a „román” lenne.

A moldovai alkotmányt az elmúlt 10 évben az alkotmánybíróság döntése ellenére sem sikerült módosítani. A PAS ezzel az új jogszabállyal vágná át a gordiuszi csomót; az alaptörvény módosításához 67 képviselőre lenne szüksége, amivel saját maga nem rendelkezik. „A mostani törvényhozási kezdeményezés nem egy alkotmánymódosítási kezdeményezés, hanem egy technikai kezdeményezés, amivel életbe léptetnénk az alkotmánybíróság döntését. Ehhez csak egyszerű többségre, azaz 51 szavazatra van szükség” – mondta Vasile Grădinaru, a PAS képviselője.

A PAS-os kiskapu felkavarta az állóvizet a chisinaui parlamentben, az oroszbarát ellenzék (kommunisták és szocialisták) szerint kétharmados többség és népszavazás is szükséges az alkotmány módosításához.

Moldovai Köztársaság alkotmánybírósága 2013 decemberében döntött úgy, hogy az ország Függetlenségi Nyilatkozatának szövege, amely szerint az államnyelv a román, elsőbbséget élvez az alkotmány szövegével szemben. Ezért, bár az alkotmányban továbbra is az áll, hogy „moldovai nyelv”, kimondták, hogy ez egyenértékű a román nyelvvel, és ezzel jogalapot teremtettek a „román nyelv” kifejezés használatára nemcsak az iskolákban és a kutatóintézetekben, mint korábban, hanem hivatalos szinten az állami intézményekben is, beleértve a parlament, a kormány és más állami intézmények által készített dokumentumokat.

Az alkotmánybíróság megállapította, hogy a Függetlenségi Nyilatkozat rögzíti az új független állam, a Moldovai Köztársaság létrehozását, és meghatározza a Moldovai Köztársaság államszervezetének alapjait, elveit és alapvető értékeit. Az alkotmánybíróság megállapította, hogy a Függetlenségi Nyilatkozat az Alkotmány preambulumának szerves részeként elsődleges és megváltoztathatatlan alkotmányos szöveg. Ezért minden alkotmányossági vagy értelmezési felülvizsgálatnak nemcsak az Alkotmány szövegét, hanem a Függetlenségi Nyilatkozatban megfogalmazott alkotmányos elveket is figyelembe kell vennie.

Az alkotmánybíróság azonban 2013-ban nem kötelezte kifejezetten a chișinăui parlamentet arra, hogy a legfelsőbb törvény 13. cikkében szereplő nyelvi elnevezést helyettesítse. Jogászok szerint azonban a parlament ezen kötelezettsége egyértelmű. Szakértők szerint ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az alkotmányt csak kétharmados többséggel lehet módosítani, és úgy vélik, hogy a parlamenti képviselőknek politikai konszenzusra kellene törekedniük ebben a kérdésben, hogy ne maradjon értelmezési lehetőség, és véget vessenek a társadalomban fennálló vitának.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?