Miről tárgyalt Ciolacu Párizsban?

A globális gazdasági kontextus még fontosabbá teszi a Románia és Franciaország közötti stratégiai partnerség gazdasági összetevőjének elmélyítését - jelentette ki hétfő este, a francia hivatali kollégájával, Michel Barnierrel folytatott megbeszélés után Marcel Ciolacu kormányfő.

A román kormányfő francia hivatali kollégájának meghívására ment Franciaországba egy munkalátogatásra - számolt be az Agerpres. „A globális gazdasági környezet még fontosabbá teszi, hogy elmélyítsük stratégiai partnerségünk gazdasági komponensét, az olyan haszonértéket jelentő területekre összpontosítva, mint az IT, aeronautika, energia, védelmi ipar. A kétoldalú kereskedelmi forgalom megduplázódása a stratégiai partnerség 16 éve alatt, annak emelkedő tendenciája és a régóta fennálló gazdasági partnerségek, mint például a Dacia-Renault, szilárd érvek arra, hogy megerősített formában folytassuk együttműködésünket” - mondta Ciolacu a megbeszélést követően a kabinet közleménye szerint.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nagyra értékeli a kétoldalú, illetve az EU, a NATO, az ENSZ és a Frankofónia Nemzetközi Szervezete keretében zajló együttműködés kiválóságát a két ország között. Elmondása szerint ez az érdemi kapcsolat a román diplomácia egyik alappillére. Emlékeztetett, hogy 2025-ben Románia és Franciaország a diplomáciai kapcsolatok 145 éves fennállását ünnepli. „Romániát és Franciaországot mély barátság, a közös értékek és jövőkép kétoldalú, európai és nemzetközi szintű előmozdítására irányuló, hosszú ideje fennálló kapcsolat, valamint erős gazdasági együttműködés köti össze” - fogalmazott Ciolacu.

Marcel Ciolacut Michel Barnier francia komrányfő fogadta Fotó: Marcel Ciolacu Facebook oldala

A találkozón a román miniszterelnök beszélt a két ország közötti jelentős és szilárd biztonsági együttműködésről, nagyra értékelve azt, hogy Franciaország vállalta a NATO romániai harccsoportjának keretország szerepét, ami lényeges elem a NATO keleti szárnyának megerősítéséhez. Biztosított arról, hogy Románia fogadó ország minőségében minden támogatást megad ezen a téren - olvasható a kabinet sajtóirodájának közleményében. A megbeszélés másik fontos témája az oktatás, a kultúra és a tudomány területén folytatott együttműködés volt. Románia számára fontos kérdés az anyanyelv megőrzése a külföldön élő román közösségek körében, emiatt Ciolacu nagyra értékelte a franciaországi helyi hatóságok nyitottságát a román nyelv, kultúra és civilizáció oktatásának felkarolása iránt.

Az európai ügyekről beszélve a két kormányfő megállapította, hogy közös elképzelésük az egységes Európa, valamint a jelenlegi kihívásokra adott kiegyensúlyozott és koherens válaszok. A román kormányfő kiemelte, hogy a Moldovai Köztársaságban a közelmúltban tartott népszavazás megmutatta, hogy polgárai a folyamatos félretájékoztatási és manipulációs kampányok ellenére is csatlakozni kívánnak az Európai Unióhoz. „Kötelességünk mellettük állni azon az úton, amely az Unióba viszi őket. Támogatjuk Ukrajna és a Moldovai Köztársaság csatlakozásának előmozdítását” - szögezte le Ciolacu. A miniszterelnök ugyanakkor megköszönte Franciaország támogatását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozásért zajló folyamatban, amely továbbra is a kormány egyik első számú prioritását képezi.

A beszámolókból nem derült ki, hogy milyen nyelven kommunikált Marcel Ciolacu a francia vendéglátójával. A román miniszterelnök egy korábbi interjúban elmondta: gondjai vannak az angol nyelvismerettel, de egy tanár segítségével igyekszik javítani nylevtudását.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?