Mario Draghi szerint Moszkvától függ a diplomáciai megoldás sikere
A nemzetközi közösségnek a béke érdekében végzett diplomáciai erőfeszítése Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenállásába ütközik az olasz miniszterelnök Mario Draghi szerint, aki az Európai Unió és a Kína közötti párbeszéd erősítését szorgalmazta az EU állam- és kormányfői találkozóját megelőző beszédében a római parlamentben szerdán.
Mario Draghi azt hangoztatta, hogy Olaszország a nemzetközi közösséggel együtt az ukrajnai háború befejezésén munkálkodik, de "a béke melletti elkötelezettségünk Putyinéval ütközik, aki nem mutat érdeklődést sem a tűzszünet, sem a tárgyalások sikere iránt". Emlékeztetett, hogy a francia elnök, Emmanuel Macron több alkalommal beszélt személyesen Vlagyimir Putyinnal, ezidáig eredmény nélkül. A diplomáciai erőfeszítés csakis akkor lesz sikeres, ha ezt Moszkva is akarja - vélekedett a római kormányfő.
"Nem lehet megbocsátani azt, aki támad, nincsen felmentés Putyin számára" - jelentette ki Mario Draghi.
Hibának nevezte viszont a Nyugat és Oroszország szembeállítását, mivel ez - tette hozzá - "civilizációs összecsapáshoz" vezethet. Arra kérte Kínát, hogy ne egyoldalúan Moszkvát támogassa, hanem vegyen részt a nemzetközi közvetítésben. Mario Draghi szerint nyitva kell tartani a párbeszéd csatornáját az Európai Unió és Peking között, amelyre jó lehetőséget kínál az április elsején sorra kerülő EU-Kína találkozó.
Az olasz miniszterelnök
ismételten hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban akarja látni Ukrajnát,
de megjegyezte, hogy annak folyamata hosszú időt igényel. Hasonlóképpen Bosznia-Hercegovina uniós csatlakozását is támogatta, hozzátéve: a nyugat-balkáni térségben meg kell előzni, hogy Moszkva esetleges lépései destabilizálódáshoz vezessenek.
Az Európai Központi Bank (EKB) volt elnökéből lett közgazdász kormányfő kitért az Olaszországban is ugrásszerűen megemelkedett energia- és élelmiszerárak kérdésére. Hétfői adatokra hivatkozva elmondta, hogy a dízel literenkénti ára Németországban két euró harminc cent, Franciaországban 2,14, Olaszországban pedig 2,15 euró. Draghi közös és "ambiciózus" európai energetikai politikát szorgalmazott, árplafon megszabásával a földgázpiacon. Felsorolta, hogy februárban az élelmiszerek ára Olaszországban több mint öt százalékkal emelkedett januárhoz képest: a tészta tizenegy, a cukor és a kenyér öt, valamint a hús négy százalékkal drágult. Kiemelt célnak nevezte a mikrochip-, valamint a félvezetékek gyártása erősítését Európában.
Draghi Róma támogatásáról biztosította a közös európai haderő felállítását, és azt hangoztatta, hogy az erős Európa erősebbé teszi a NATO-t.
Mario Draghi az utóbbi egy hétben Rómában egyeztetett a spanyol, a portugál és videó-összeköttetésben a görög miniszterelnökkel a dél-európai energetikai források kihasználásáról. Részt vett a John Biden amerikai elnökkel, Emmanuel Macronnal, a brit kormányfő Boris Johnsonnal és a német elnök Olaf Scholz-cal közös telefonos tárgyaláson. Kedden pedig újabb telefonos beszélgetést folytatott a francia elnökkel.