Izraeli katonák megöltek több palesztint egy dzseníni razzia során
Izraeli katonák megöltek legkevesebb öt palesztin fegyverest Dzsenínben, Ciszjordánia északi részén egy keddi razzia során - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet kedden. A palesztin egészségügyi minisztérium szintén öt halálos áldozatról tett említést.
A lap szerint az izraeli hatóságok most azt ellenőrzik, hogy a halottak között van-e Abdel Fatah Harusa, az iszlamista Hamász terrorszervezet nábluszi tagja, akit a múlt heti huvarai merénylet elkövetésével - egy testvérpár, Hallel és Jagel Janív lelövésével - gyanúsítanak.
A palesztin biztonságiak szerint a halálos áldozatok mellett tíz sebesülés is történt a szokatlan módon fényes nappal végrehajtott katonai akcióban, amelyben először körülvettek egy házat a dzseníni menekülttáborban, majd megadásra szólították fel a bent tartózkodókat. A palesztin beszámolók szerint rakétát is lőttek az épületre, majd tűzpárbaj alakult ki az izraeli katonák és palesztin fegyveresek között, amelyben legkevesebb öten meghaltak.
A palesztin egészségügyi minisztérium közlése szerint életét vesztette a 26 éves Mohammad Gazavi, Ziad Zraini, Alaa Abu-Ramila - a Fatah párt magas rangú vezetőjének, Ata Abu-Ramilának a fia - és két további ember, akiket még nem azonosítottak.
A dzseníni razziával egy időben izraeli egységek egy Náblusztól keletre lévő menekülttáborban letartóztatták Abdel Fatah Harusa három gyerekét, és ott is összecsapások törtek ki a rajtaütés során.
Izraeli számítások szerint az év eleje óta palesztin terrortámadásokban 16-an vesztették életüket Izraelben. Ebben az évben az izraeli erők több mint 65 palesztint öltek meg Ciszjordániában, illetve Kelet-Jeruzsálemben. 2004 óta tavaly volt a legmagasabb a halálos áldozatok száma a palesztin területeken, megközelítette a százötvenet.
Izrael azt állítja, hogy a halottak többsége fegyveres volt. Az izraeli közlések szerint a katonai rajtaütések célja a palesztin fegyveres szervezetek felszámolása és a jövőbeli terrortámadások meghiúsítása. A palesztin tisztségviselők viszont úgy nyilatkoztak, hogy a razziákban Ciszjordánia 55 éve tartó, határozatlan idejű izraeli megszállásának megszilárdítását látják.