Irán „bűnrészesség” miatt vár elszámolást Bukaresttől

Az iráni külügyminisztérium szóvivője, Eszmail Baghaj csütörtökön azzal vádolta meg a NATO-t, hogy „bűnrészes” az Egyesült Államok és Izrael által Irán ellen indított „illegális agressziós háborúban”. Románia is érintett volt az akcióban. 

A szóvivő a NATO-főtitkár nyilatkozatára reagált, aki azt mondta: „ötszáz amerikai repülőgép szállt fel az olaszországi amerikai bázisokról” az Irán ellen február 28-án indított izraeli–amerikai katonai művelet során. Mark Rutte állítása szerint a bukaresti repülőtér csökkentette a kereskedelmi járatok számát, hogy helyet adjon az akció keretében használt légi utántöltő repülőgépeknek. Hozzátette: a konfliktus idején négy–ötezer amerikai katonai repülést hajtottak végre az európai bázisokról.

Az amerikaiak az aranyosgyéresi légi bázisra is igényt tartottak Fotó: az aranyosgyéresi bázis Facebook oldala

„Itt egyértelmű és lesújtó beismerésről van szó a NATO aktív bűnrészességéről egy ENSZ-tagállam ellen folytatott illegális agressziós háborúban” – írta Baghai az X-en. Az iráni külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta: „a NATO főtitkára kifejezetten Olaszországot és Romániát nevezte meg olyan országokként, amelyek részt vettek az Irán elleni agresszióban.” Mint az iráni szóvivő fogalmazott „ezeknek az országoknak, valamint minden más európai államnak, amely támogatta az amerikai–izraeli agressziót Irán ellen, saját állampolgáraik és az egész világ felé el kell számolniuk azzal, miért döntöttek úgy, hogy bűnrészesek lesznek ebben a nyilvánvaló agressziós cselekményben és az iráni lakosság elleni tömeges atrocitások elkövetésében”.

Az olasz ellenzéki pártok vezetői élesen bírálják Georgia Meloni kormányát, és azonnali tisztázást követelnek. A római védelmi minisztérium szerdán elítélte Rutte kijelentéseit, és úgy vélte, azok „teljesen félrevezető üzenetet” közvetítettek, mivel Róma csak technikai és logisztikai repülésekhez engedte át az Egyesült Államoknak a bázisait, nem pedig harci műveletekhez. Bukarest egyelőre hallgat a NATO-főtitkár kijelentésével kapcsolatban. 

A Legfelsőbb Védelmi Tanács március 11-én jóváhagyta az Egyesült Államok kérését, miszerint további csapatokat, légi utántöltő repülőgépeket és megfigyelő eszközöket küldenek Romániába az Irán ellen február végén kirobbant háború kapcsán. A kérelmet állítólag a Pentagon fogalmazta meg. Nicușor Dan akkor azt nyilatkozta, hogy védelmi jellegű eszközökről van szó, s nincs ok az aggodalomra. A parlament jóváhagyta az államfő kezdeményezését, amely az amerikai katonai erők és felszerelések ideiglenes romániai telepítésére vonatkozott.  Sajtóértesülések szerint az amerikai igény két hazai légibázist érintett: a Konstanca melletti Mihail Kogălniceanu légibázist és az aranyosgyéresi támaszpontot. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?