Hszi Csin-ping kínai elnök pozícióját erősítő határozatot fogadtak el
A Kínai Kommunista Párt alapítása óta eltelt száz év főbb eredményeit és tapasztalatait összegző határozatot fogadtak el csütörtökön, a párt központi bizottságának négy napon át tartó plenáris ülése zárónapján Pekingben, megerősítve Hszi Csin-ping kínai elnök pozícióját a párt és az ország élén.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség tudósítása szerint a határozatban Hszi szerepét a pártban döntő fontosságúnak nevezték a kínai nemzet újbóli felvirágzása szempontjából. Hivatali idejének főbb sikerei között említették a mélyszegénység felszámolását az országban, valamint a koronavírus-járvány megfékezését, elismerve ugyan, hogy a járvány elleni küzdelem továbbra is kihívásokkal jár, hiszen Kínában újra és újra felbukkannak szórványos járványgócok.
Hszi Csin-ping 2012 óta a Kínai Kommunista Párt főtitkára. Miután 2018-ban törölték az alkotmányból azt a korlátozást, miszerint az elnöki és alelnöki tiszteket legfeljebb két cikluson át töltheti be ugyanaz a személy, Hszi akár élete végéig maradhat a pozíciójában. Minden várakozás szerint a jövő ősszel esedékes, ötévente megrendezett pártkongresszuson ismét bizalmat szavaznak majd neki, jóllehet már betöltötte 68-adik életévét, amelyet hagyományosan a kínai vezetők nyugdíjkorhatárának tekintenek.
A csütörtökön elfogadott határozathoz hasonlót eddig két alkalommal adtak ki a Kínai Kommunista Párt száz éves történetében. Az első, 1945-ben elfogadott határozat a Kínai Népköztársaságot 1949-ben megalapító Mao Ce-tung hatalmát szilárdította meg. A második 1981-ben, Teng Hsziao-ping kínai vezető hivatali ideje alatt látott napvilágot, és Tenget, mint a Kínát a reform és a nyitás útján elindító vezetőt örökítette meg a párt történetében. A csütörtökön elfogadott határozattal Hszi Csin-ping szimbolikusan a korábbi két, Kínában nagy tiszteletnek örvendő vezető közé emelkedett.