Folytatódnak az amerikai–orosz tárgyalások
Újabb orosz-amerikai kapcsolatfelvételek várhatók ezen a héten – jelentette ki Kirill Dmitrijev, a külfölddel folytatott beruházási és gazdasági együttműködésért felelős orosz elnöki különmegbízott a Pervij Kanal tévécsatorna által vasárnap sugárzott interjújában, írja az MTI.
Dmitrijev, aki a héten Washingtonban eszmecseréket folytatott az amerikai kormányzat és törvényhozás több tagjával, azt mondta, hogy a tárgyalások célja a kapcsolatok helyreállítása volt általánosságban, de mindenekelőtt a gazdasági és befektetési szférában.
„Számos lehetséges közös befektetési projektről tárgyaltunk, mind a ritkaföldfémek, mind az Északi-sarkvidék, mind az LNG (cseppfolyósított földgáz) területén” – mondta. „Azt látjuk, hogy még a legkonzervatívabb beállítottságú amerikaiak is, amikor feltesszük nekik a kérdést, hogy miért ne csinálhatnánk közös projekteket, elgondolkodnak, és azt mondják: miért ne.”
„Vagyis a jeget, amelyet a Biden-adminisztráció teremtett, megtörjük a beruházási és gazdasági projektjeink jégtörőjével” – tette hozzá.
Az elnöki különmegbízott óvatos optimizmusának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy helyreáll a párbeszéd Oroszország és az Egyesült Államok között. Mint mondta, a Washingtonban eltöltött két nap alatt „nagyon pozitív, őszinte beszélgetéseket” folytatott. Közölte, hogy az amerikai vállalatok érdeklődést mutatnak az Oroszországba való visszatérés iránt, különösen az energiaszektorban. Dmitrijev 150 amerikai cégről beszélt, amelyek 70 százaléka már 25 éve jelen van az országban, és a politikai nyomás ellenére sem távozott onnan. Hangsúlyozta, hogy „a prioritás a közös partnerségé”.
Arra a kérdésre, hogy meg lehet-e ma bízni az amerikaiakban, az elnöki különmegbízott úgy felelt: „természetesen, bízni kell, de ellenőrizni is. De a legfontosabb az, hogy ma már nincsenek illúziók: az Egyesült Államok védelmezi nemzeti érdekeit, Oroszország védelmezi nemzeti érdekeit. A Biden-kormányzat korábban figyelmen kívül hagyta azokat a pontokat, ahol a nemzeti érdekeink egybeesnek. Ezért nagyon fontos, hogy a Trump-kormányzat hajlik a közös pontok megkeresésére”.
CSAK SAJÁT