F-16: zöld út az ukrán pilóták kiképzésére, Románia a főszereplők között

Hivatalosan is zöld jelzést kapott Washingtonból az ukrán pilóták romániai kiképzése az F-16-os repülőgépekre. A projekt európai parancsnoksága Romániában működik majd.

Joe Biden amerikai elnök hivatalosan is engedélyezte, hogy európai országok is képezzenek ukrán pilótákat az F-16 vadászgépekre - számolt be az Euronews. Ilyen képzés - félhivatalosan - eddig is létezett, de most megérkezett az Egyesült Államok érvényes engedélye is hozzá. Az engedélyre azért volt szükség, mert a fegyver az Egyesült Államok kizárólagos szellemi tulajdona, és eldöntheti, hogy a vevők kiket avatnak be a kezelésébe, főként ha egy nem NATO-tagról van szó. 

Az európai NATO-tagok közül Portugália, Belgium, Hollandia, Dánia, Lengyelország, Románia, Görögország és Törökország tartja hadrendben ezt a típust. Norvégia és Olaszország leálltak a rendelésekkel, de vannak képzett oktatóik és megtartották a szimulátorokat is. A NATO-n kívül Pakisztán, Dél-Korea, Egyiptom és Chile vásárolt ebből a típusból. A korábban merev álláspont villámgyorsan módosult a nyáron - írt az elsősorban európai uniós hírekre szakosodott portál.  

Joe Biden hivatalos rábólintása is kellett a projekthez Fotó: Agerpres

A Biden-adminisztráció korábban kizárta a gondolatát, hogy korszerű légierővel szerelje fel Ukrajnát az ellentámadás befejezése előtt. Ezt hangoztatta a NATO katonai bizottságának vezetője, Rob Bauer holland admirális is, aki szerint a tüzérségi és páncélos támogatások egyelőre sokkal sürgetőbbek, a lőszerellátás pedig még inkább, mert Ukrajna naponta több ezer tüzérségi lövedéket használ el. 

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szervezet vilniusi közgyűlésén jelentette be hivatalosan, hogy megkezdődik az ukrán pilóták európai kiképzése a legkorszerűbb 4. generációs vadászgépre. A Pentagon is leszögezte, hogy egy folyamatos és sikeres ellentámadás az orosz erőkkel szemben elképzelhetetlen magas szintű vadászbombázó erők nélkül. A kiképzés pótlólagos költségeit abból a „talált” 6 milliárd dollárból fedezik, ami egy könyvviteli tévedés nyomán plusz védelmi forrásként került elő, és bővíti az elnök kizárólagos rendelkezésére álló pénzkeretet. Ennek felhasználásához nem szükséges a Kongresszus hozzájárulása - írta az Euronews. 

Az új képzési programban Dánia és Hollandia lesz a főszereplő, és még további NATO-tagok közreműködésére is számítanak. A kiképzési parancsnokság Romániába települ. A képzésben eddig résztvevő nyolc ukrán pilóta folyékonyan beszél angolul, és átestek az F-16 vezetésére jogosító alapképzésen. A program kiszélesítését Oleksiy Reznikov ukrán védelmi miniszter is az év végén jósolja, az első repülőgépek pedig 2024 tavaszán érkeznek Ukrajnába.

F-16-os vadászrepülőkkel ismerkedhetnek az ukránok Forrás: a Román Légierő Facebook oldala

Májusban az ukrán vezérkar azt jelezte, hogy a további sikeres hadműveletekhez Kijevnek legalább négy F-16-os századra, azaz 48 repülőgépre van szüksége. A portál által idézett katonai szakírók szerint egy ilyen ütőerő folyamatos működtetéséhez legalább 120 kiképzett pilótára és mintegy kétezer fős további személyzetre van szükség. Ez azt jelenti, hogy az F-16 vadászgépek tömeges bevetésére jövő tavasz előtt nem lehet számítani.

Ukrajna az orosz agresszió során elvesztette légierejének szinte egészét, ami azt megelőzően sem volt túl ütőképesnek mondható. Az 1991-ben elnyert függetlenség óta a fegyvernem krónikus alulfinanszírozásban szenvedett, közben készleteinek nagy része elavult vagy működésképtelenné vált. A Szovjetuniótól megörökölt Szu-25 és MiG-29 vadászgépekben az Ukroboronprom nevű hadiipari vállalat tartotta a lelket, de mára a légierő gyakorlatilag megszűntnek tekinthető. Az F-16 századok érkezése viszont új fejezetet nyit - írta az Euronews.

Klaus Iohannis három hete jelentette be, hogy augusztusban kezdődhet az ukrán pilóták romániai kiképzése az F-16-os repülőgépekre. Az államfő akkor azt mondta, a nyár végén kezdik el a kiképzést, és ez egy hosszú ideig tartó folyamat lesz. Az én érdekem az, hogy egy jól előkészített projekt legyen, jó oktatókkal, és a román hadsereg sikerként könyvelhesse el”- fogalmazott Iohannis.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?