Európai drogkereskedelem: gyerekek Kalasnyikovval lövöldöznek egymásra, tinik árulják a kokaint

Gyerekek Kalasnyikovval lövöldöznek egymásra, tinédzserek pakolják ki a kokaincsomagokat a kikötőkben, és egy holland erdőben egy konténerek között egy kínzókamra rejtőzik, ez az új valóság, amellyel Európa szembesül, mivel rekord mennyiségű kábítószert csempésznek a kontinensre, ami 30 milliárd eurós illegális kereskedelmet táplál, számol be a Politico alapján a Digi24 hírtelevízó.

A kábítószer-kereskedelem ma már több tízmilliárd eurós üzlet, amely arra ösztönzi a bűnőzőket, hogy olyan erőszakos cselekményekhez folyamodjanak, amilyeneket még soha nem láttunk a bandaharcokban, figyelmeztettek európai tisztviselők. Az aggasztó bejelentések az Europol bűnüldöző szervezet és a Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) sajtótájékoztatóján hangzottak el, becsléseik szerint a kábítószer-kereskedelemből származó éves nyereség ma már mintegy 30 milliárd eurót tesz ki. 2022-ben új rekordot döntött a kokain és az ecstasy behozatala. Illusztráció: Pexels Az európai ügynökségek szerint a kokain- és kannabiszkereskedelemhez gyakran kapcsolódnak erőszakos cselekmények. Bár a hatóságok nem közöltek pontos számadatokat arról, hogy mekkora a kábítószer-probléma a kontinensen, Alexis Goosdeel, az EMCDDA igazgatója szerint Európa a közép-amerikaihoz hasonló szintű erőszakkal néz szembe. Catherine De Bolle, az Europol ügyvezető igazgatója szerint „még kínzókamrákat is találtunk az EU-ban."

„Ilyet még soha nem láttunk. Latin-Amerikában használták őket, de Európában nem" - mondta. Bár nem lehet tudni, hogy Európában hány ilyen kínzókamrát használnak a drogbandák, a tény, hogy léteznek, tette hozzá.

Súlyos probléma az illegális kábítószer-kereskedelemben részt vevők életkora. A marseille-i bandák egyre gyakrabban használnak fel tinédzsereket, hogy figyeljék a rendőröket vagy árulják a kábítószert, néha a drogkereskedőknek dolgozó gyerekek Kalasnyikovval lövöldöznek egymásra. Az antwerpeni és rotterdami kikötői hatóságok több tucat tinédzsert fogtak el, akiket azért fizettek, hogy más országokból érkező konténerekből kokaint pakoljanak ki. „Egész családok élnek abból a bevételből, amelyet a bűnözői csoportoknak dolgozó fiataloktól kapnak" – mondta De Bolle. A hivatalos válasz vegyes képet mutat: egyes politikusok szigorúbb büntetéseket és a biztonsági erők nagyobb költségvetését követelik, míg mások szerint a kábítószer-tilalom nem működik, és eljött az ideje a piac legalizálásának. Az EMCDDA adatai szerint az olyan városokban, mint Brüsszel, Amszterdam, Lisszabon és Tarragona, az egy főre jutó kokainfogyasztás aránya az egyik legmagasabb a világon. „Nem most van itt az ideje, hogy háborút indítsunk a fogyasztók ellen. Ez egy harc a polgáraink védelméért zajlik" – tette hozzá Goosdeel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?