Döntés: a tagállamok kötelesek elismerni egy másik tagállamban végrehajtott nemváltoztatást
Az uniós tagállamok kötelesek elismerni egy másik tagállamban végrehajtott nemváltoztatást – döntött pénteken az Európai Unió Bírósága (EUB) egy romániai transznemű személy ügyében, aki a Brexit előtt az Egyesült Királyságban változtatta meg nemét és keresztnevét – jelentette az AFP és az EFE hírügynökség, idézi az Agerpres.
Az uniós tagállamok kötelesek elismerni egy másik tagállamban végrehajtott nemváltoztatást – ez az az Európai Unió Bíróságának döntése az ügyben, mely egy Romániában nőként született és okmányaiban ekként bejegyzett személyt érint, aki az Egyesült Királyságba költözött, megszerezte a brit állampolgárságot, megtartva mindeközben román állampolgárságát is. Az Egyesült Királyságban 2017-ben megváltoztatta keresztnevét és megszólítását nőiről férfire, 2020-ban pedig jogilag elismerték férfi identitását.
A román hatóságok azonban elutasították a vezetéknevének és nemének az okmányaiban való megváltoztatására irányuló kérelmét, ezért az érintett, Arian Mirzarafie-Ahi a román bírósághoz fordult. Az ügy megoldása érdekében a bukaresti székhelyű bíróság azt kérte az Európai Unió Bíróságától (EUB), hogy mondja meg, összhangban van-e az uniós joggal az a nemzeti szabályozás, amely alapján elutasították a nemének és vezetéknevének az okmányaiban való megváltoztatását, és hogy a Brexitnek van-e hatása erre az ügyre.
Az Európai Bíróság pénteken kimondta, hogy az uniós joggal ellentétes, ha egy tagállam megtagadja, hogy „egy állampolgár születési anyakönyvi kivonatába bejegyezzék a vezetéknevének és nemi identitásának egy másik tagállamban történt megváltoztatását”. Az ilyen elutasítás – áll az EUB indoklásában – „korlátozza a szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogot”, az identitások közötti eltérés pedig „nehézségeket” okoz a mindennapi életben, „valamint súlyos szakmai, adminisztratív és magánéleti kellemetlenségeket”. Ami a Brexitet illeti, az EUB értelmezése szerint annak ebben az esetben nincs hatása, mivel a nemváltoztatásra azelőtt került sor, hogy az Egyesült Királyság ténylegesen kilépett volna az EU-ból.
(Nyitókép forrása: ACCEPT)
CSAK SAJÁT