Célba értek Beregszászon a Hargita megyei adományok

Kedden korán reggel sikerült eljuttatni a Hargita Megye Tanácsa által szervezett jótékonysági gyűjtés adományait a kárpátaljai Beregszászra. Továbbra is várják a gyűjtőpontokon a felajánlásokat. Elsősorban tartós élelmiszerre, ivóvízre, fűtőtestekre, ágyneműkre és készpénzre van a legnagyobb szükség.

Hétfőn este indult útnak Csíkszeredából az a két furgon, amely elsőként tudott eljuttatni közvetlen módon segélyszállítmányt a kárpátaljai Beregszászra. A Hargita Megye Tanácsa kezdeményezésére történt gyűjtés nyomán tartós élelmiszereket, technikai felszereléseket, felfújható matracokat, ágyneműket, gyertyákat és egy generátort is sikerült Hargita megye testvérmegyéjébe szállítani.

Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke élő, beregszászi bejelentkezésében megszólalt Babják Zoltán, a város polgármestere és Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke. Babják Zoltán örömét fejezte ki a segítségnyújtásért.

„Aki gyorsan segít, az kétszer segít. Székely testvéreimnek innen is szeretném megköszönni a segítségüket. A legjobb tudásunk szerint tesszük itt a dolgunkat. Fontosnak tartjuk a kistérség élelmiszerellátását, ugyanis az utánpótlás már akadozik, az árak az egekbe szöktek és az üzemanyaggal is komoly problémák akadtak” – fogalmazott a városvezető.

Hozzátette: tartós élelmiszerekre, ivóvízre és lisztre van leginkább égető szükség. Babják Zoltán arra kérte a civil szervezeteket, a jótékonysági szervezeteket, a történelmi egyházakat, hogy amennyiben tehetik, a készpénzgyűjtésében is vegyenek részt. Ezen kívül elektromos, vagy gázüzemű fűtőtestekre is szükség lehet.Célba ért az adományok első része | Fotók: Hargita Megye Tanácsa

A menekültek fogadásához és ellátásához szükséges felszerelések között a polgármester megemlítette az ágyakat, matracokat, takarókat, párnákat, amelyek hiányoznak. Hozzátette: mintegy 600 ágyat szeretnének készenlétben tartani teljesen felszerelve, mivel a hotelek és a civil szervezetek szállásai is megteltek, nincs szabad szállás sem a kistérségben, sem a beregszászi járásban.

„Nem tudjuk, hogy ez a háború meddig fog tartani. Nekünk fel kell készülnünk arra, hogy azokat, akik itt maradtak, el tudjuk látni” – hangsúlyozta Babják Zoltán. Hozzáfűzte, utoljára talán a második világháború idején lehetett olyan hangulat Beregszászon, mint ezekben a napokban. Ugyanakkor igyekeznek elkerülni a pánikot és kommunikálni, hogy biztonságban van a lakosság, biztosítják a vízellátást, az áramszolgáltatást.

„Nyilván a férfiak közül sokan elhagyták az országot, nem érezték magukat biztonságban. Minden család magánügyének tekintem egy ilyen döntés meghozatalát, nekünk pedig az a dolgunk, hogy akik itt maradtak, azok biztonságban tudjanak lenni” – hangsúlyozta Babják Zoltán.

Nincsenek élelmiszer-tartalékok

Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke elmondta: amennyire tudtak, felkészültek regionális szinten is a menekültek fogadására. A szálláshelyek biztosítása érdekében megpróbálták az óvodákat, iskolákat, tornatermeket fogadóképessé tenni. Ágyakkal, takarókkal, párnákkal ugyanakkor nem rendelkeznek. A vidéki településeken nagyobb számú menekült érkezése esetén mindössze két napra elegendő élelmiszerrel rendelkeznek. „A háború miatt a benti országrészekből nem tudnak szállítani olyan árucikkeket, amire tényelegsen szükség lenne. Elsősorban tartós élelmiszerekre van szükség, de gond lehet a vízellátással is” – emelte ki Rezes Károly.Merre tovább, Kárpátalja?

„A legnagyobb probléma az lehet, ha az áramszolgáltatásban gond lesz, akkor nem tudjuk majd megoldani az éjszakai világítást. Ezért nagy szükség lenne, elsősorban a falvakban generátorokra, de egyszerű dolgokra is, mint gyertya vagy akkumlátoros lámpák” – mondta az elnök. Hozzátette: nem tudják kiszámolni, hány menekült érkezése várható pontosan. Az első három napban nagyon sokan érkeztek személyautóval, de a tömegközlekedési állomásokon is rengetegen torlódtak össze a keleti országrészben, akik mind Kárpátalját célozták meg – emelte ki.

„Nem tudjuk, meddig tart ez a háború. Ha elhúzódik, biztosan sok ember fog itt maradni Kárpátalján, különösen olyanok, akiknek nincs lehetőségük továbbutazni, útlevélproblémák vagy más okokból nem tudnak kimenni külföldre” – mondta Rezes Károly. Hozzátette: véleménye szerint a háborút követően az elmenekült kárpátaljai magyarok biztosan visszatérnek majd szülőföldjükre, ugyanakkor reménykednek abban, hogy a térségben nem lesznek háborús események.

Folytatják az adománygyűjtést

Továbbra is várják a felajánlásokat Hargita megyében a kárpátaljai testvérmegye megsegítésére. Az adományokat Csíkszeredában a megyeháza Sapientia felőli garázsánál a nap 24 órájában fogadják. Ezen kívül hétköznapokon 8 és 15 óra között a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság központjaiban: Székelykeresztúron a Kossuth Lajos negyed E5/1 cím alatt, Gyergyószentmiklóson a Fogarassy Mihály utca 4. szám alatt, Maroshévízen pedig a Victor Babeș utca 8. szám alatt is lehet adományozni. Székelyudvarhelyen a vállalkozói inkubátorházban, II. Rákóczi Ferenc utca 84. szám alatt, Gyergyótölgyesen pedig a pszichiátriai kórházban (Gyergyótölgyes 342. szám) várják a felajánlásokat.

Célba értek az Önök adományai Beregszászra. Elsőkként sikerült személyesen adományokat átvinnünk, célzottan a kárpátaljai Beregszászra. Babják Zoltán polgármester szerint, aki gyorsan segít, kétszer segít. Örülök, hogy ismét tudtuk bizonyítani a Hargita megyei összefogás erejét. Babják Zoltánnal, Beregszász polgármesterével és Rezes Károllyal a Beregszászi Járási Tanács elnökével találkoztunk ma, a városháza és a járási hivatal előtt, amelyek katonai épületekké vannak nyilvánítva ebben a pillanatba. Tegnap nehéz napunk volt, ugyanis késő estig még nem volt biztos, hogy útnak indulhatnak a szállítmányok. Késő délután online azonnali tanácsülést is tartottunk, amelyre gyakorlatilag öt perc alatt a tanácsos kollégák be is jelentkeztek. Folytatjuk az adománygyűjtést. • Csíkszeredában a megyeháza Sapientia felöli garázsánál a nap 24 órájában. Hétköznapokon 8 és 15 órák között a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság központjaiban: • Székelykeresztúron a Kossuth Lajos negyed E5/1 cím alatt, • Gyergyószentmiklóson a Fogarassy Mihály utca 4. szám alatt, • Maroshévízen pedig a Victor Babeș utca 8. szám alatt. • Székelyudvarhelyen a vállalkozói inkubátorházban, II. Rákóczi Ferenc utca 84. szám alatt, Gyergyótölgyesen a pszichiátriai kórházban (Gyergyótölgyes 342. szám).

Közzétette: Borboly Csaba – 2022. február 28., hétfő
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?