A béke üzenetével érkezik Budapestre Ferenc pápa

Példa nélküli, hogy Ferenc pápa két és fél éven belül kétszer is felkeres egy országot. 2021 után a hétvégén ismét Magyarországra látogat a katolikus egyházfő, aki a magyarokkal való emlékezetes találkozások között emlegeti a 2019-es csíksomlyói szentmisét is. A Szentatya a béke üzenetével érkezik Budapestre. 

„Pénteken három napra Budapestre, Magyarországra utazom, a nemzetközi eucharisztikus kongresszusra való 2021-es utazásom kiegészítéseként. Ez alkalom lesz arra, hogy újra magamhoz öleljek egy számomra oly kedves egyházat és népet. Egyúttal Európa közepére is utazás lesz, mely felett továbbra is a háború fagyos szelei fújnak, miközben rengeteg ember elköltözése sürgős humanitárius kérdéseket tűz napirendre. Most azonban hozzátok fordulok szeretettel, magyar testvéreim és nővéreim, várva, hogy zarándokként, mindenki barátjaként és testvéreként meglátogassalak benneteket, és hogy találkozzam többek között az állami vezetőkkel, a püspökökkel, a papokkal és a megszentelt személyekkel, a fiatalokkal, az egyetemi hallgatókkal és a szegényekkel. Tudom, nagy szorgalommal készítitek elő érkezésemet: szívből köszönöm nektek. És mindenkit kérek, hogy imáival kísérjen engem ezen az úton.” Ferenc pápa szavai ezek, amelyek a Regina Coeli imádság alkalmával hangoztak el április 23-án.

A pápa látogatása Budapestre irányítja a világ figyelmét | Fotó: Agerpres/EPA

A szakértők példa nélkülinek tartják azt, hogy a Szentatya rövid időn belül kétszer is ellátogat Magyarországra. Az egyházfő legutóbb alig két és fél évvel ezelőtt járt Budapesten, akkor a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus záró szentmiséjét celebrálta.

Érszegi Márk Aurél Vatikán-szakértő szerint Ferenc pápa magyarországi látogatása a békesség üzenetét fogja elhozni az egész közép-európai térség számára. A szakértő arra emlékeztetett, hogy amikor legutóbb Magyarországon járt, a Szentatya már hazaútja során, a repülőgép fedélzetén megígérte: akár már a következő, vagy az azt követő évben visszatér, mert „nagyon sok értékük van a magyaroknak”, kiemelve az ökumenizmushoz való hozzáállást, az ökológiai tudatosságot és a kiváló családpolitikát.

„A 2021-es látogatása során elmondta, hogy nem az volt az első alkalom, amikor találkozott a magyarokkal, mert velünk volt már Csíksomlyón is. Szó szerint azt mondta, hogy veletek voltam már Erdélyben is, és gyönyörű volt az a magyar mise” – idézte fel Érszegi Márk Aurél az Origónak nyilatkozva Ferenc pápa szavait.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Böcskei László nagyváradi római katolikus megyéspüspök szerint „valakit meglátogatni ott, ahol él, egyrészt a tisztelet jele, másrészt pedig a kapcsolat kifejezése, azé a kapcsolaté, amelyet folytonosan mélyíteni szeretnénk”. Az egyházi vezető egy minapi interjúban elmondta: nagy örömmel fogadták az apostoli látogatásra szóló meghívást, amelyet Erdő Péter bíboros, prímás és Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke intézett a külhoni magyarokhoz. 

A vasárnapi szentmise helyszíne a Kossuth tér lesz

Erdélyből, Romániából többen döntöttek az egyéni budapesti zarándoklat mellett, de meghatározó azoknak is a száma, akik csoportos zarándoklattal szeretnék átélni a hitben való elmélyülést. Az egyik legkeletibb zarándokcsoport Bukarestből indul. A szórvány egyik legfontosabb vallási központjából, Gyulafehérvárról, a történelmi Erdélyt magába foglaló Katolikus Püspökség székhelyéről induló zarándokok a kántoriskolánál gyülekeznek, majd különjárattal utaznak a magyar fővárosba. Csíkszeredából a pálos rend szervezésében indulnak csoportok, Székelyudvarhelyről több busznyi fiatal utazik.az eseményre.

A Hír Televízió beszámolója szerint Böjte Csaba atya is részt vesz a vasárnapi szentmisén, gyerek és felnőtt zarándokok kíséretében. Mint fogalmazott, a Kossuth téri szentmise a békéért való imádkozásról szól.

Közben zajlanak Ferenc pápa budapesti látogatásának biztonsági előkészületei. A pápalátogatás valamennyi helyszínén, az oda vezető utak mentén valamennyi csatornahálózatot átvizsgálták robbanóanyag, fegyverek után kutatva. Az április 28–30. közötti apostoli út által érintett közterületek alatti csatornaszakaszokon bombakereső robotokat használtak, de ahova ember is befér, ott személyesen is ellenőriztek, elsősorban a Terrorelhárítási Központ tűzszerészei – tudta meg a Magyar Nemzet. A csatornázási művek szakemberei a csatornafedelek lehegesztésén kívül egyes csatornaszakaszokat a föld alatt is lezártak, a lezárt pontokat pedig a hatóságok folyamatosan figyelik.

Ferenc pápa a világ egyik legveszélyeztetettebb vezetője | Fotó: Agerpres/EPA

Azt, hogy Ferenc pápa autókonvoja melyik útvonalon fog beérkezni a belvárosba pénteken, illetve melyik útvonalon távozik majd vasárnap, még nem lehet tudni. Legalább három útvonalat jelölnek ki erre, és valóban az utolsó pillanatban, a Szentatya repülőgépének landolása után dől el, hogy végül melyiket fogja használni a szigorúan biztosított gépjárműkonvoj. A lap beszámolója szerint a látogatás teljes időszaka alatt mesterlövészek dolgoznak majd, ahogy a rendőrség légi rendészete is jelen lesz, és a helikoptereket is gyakrabban lehet majd látni. Mindemellett drónok hada figyeli az érintett térségeket. 

A katolikus egyházfő – az amerikai és az orosz elnök, valamint az izraeli miniszterelnök mellett – a világ legveszélyeztetettebb vezetői közé tartozik. Ferenc pápát a külföldi útjain a helyi hatóságokkal és titkosszolgálatokkal együttműködő Svájci Gárda elit egysége védi Domenico Giani, a vatikáni rendőrség és biztonsági szolgálat főfelügyelője vezetésével.  

A Szentatya budapesti programja a következő menetrend szerint zajlik (romániai idő szerint):

április 28., péntek:

  • 09.10: a pápa indulása repülővel a Róma–Fiumicino Nemzetközi Repülőtérről Budapestre.
  • 11.00: érkezés a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
  • 11.00: hivatalos fogadtatás.
  • 12.00: ünnepélyes fogadtatás a Sándor-palota előtti téren.
  • 12.30: udvariassági látogatás Novák Katalin köztársasági elnöknél a Sándor-palotában.
  • 12.55: találkozó Orbán Viktor miniszterelnökkel.
  • 13.20: találkozó az állami hatóságok, a társadalmi élet és a diplomáciai testület képviselőivel a Karmelita kolostor épületében, ahol a Szentatya beszédet mond.
  • 18.00: találkozó a püspökökkel, papokkal, diakónusokkal, szerzetesekkel, papnövendékekkel és lelkipásztori munkatársakkal a Szent István-bazilikában, ahol a pápa szintén beszédet mond.

április 29., szombat:

  • 09.45: magánlátogatás a Vakok Boldog Batthyány-Strattmann László Otthonában Budapesten.
  • 11.15: találkozó szegényekkel és menekültekkel az Árpád-házi Szent Erzsébet-templomban. A Szentatya beszédet mond.
  • 17.30: találkozó fiatalokkal a Papp László Sportarénában. A Szentatya beszédet mond.
  • 19.00: magántalálkozó a Jézus Társasága tagjaival az Apostoli Nunciatúrán.

április 30., vasárnap:

  • 10.30: szentmise a Kossuth Lajos téren, a Szentatya homíliája, Regina Caeli imádság.
  • 17.00: találkozó az egyetemi és kulturális élet képviselőivel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán, ahol Ferenc pápa beszédet is mond.
  • 18.30: az egyházfő hivatalos búcsúztatása a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
  • 19.00: indulás repülővel Rómába a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről.
  • 20.55: érkezés a Róma–Fiumicino Nemzetközi Repülőtérre.

A pápa magánprogramjain kívül minden helyszínen jelen lesz a magyarországi közmédia, az eseményeket élőben közvetíti a Duna TV, illetve az M1 tévécsatorna és a Kossuth rádió.

Kapcsolódók

Kimaradt?