A Pentagon tiltott orosz olajat szerez be a The Washington Post vizsgálata szerint

Az amerikai védelmi minisztérium által görögországi és törökországi beszállítókon keresztül megrendelt kőolajtermékek egy része a nyugati szankciók ellenére orosz eredetű lehet – derül ki a The Washington Post (WP) kedden közzétett vizsgálatából. A betiltott orosz kőolajtermékek kerülő úton jutnak el egy amerikai katonai beszállítóhoz.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Mielőtt a kőolaj-szállítmány Görögországba kerülne, több száz kilométeres kerülőt tesz meg egy törökországi olajtárolóig, írja a News.ro a The Washington Post alapján. Többszöri tulajdonosváltás után az üzemanyagot az amerikai hadsereget kiszolgáló görög finomítónak adják el az amerikai napilap szerint. Az orosz üzemanyagot az orosz fekete-tengeri kikötőkből  a Boszporusz-szoroson keresztül szállítják Törökországba. Az üzemanyagot Görögországba érkezésekor már nem jelölik oroszként. Ott az üzemanyagot finomítják és keverik egy olyan készletbe, amelyet részben az amerikai hadsereg vásárolt meg.

Az olaj új útvonalon érkezett

Miután a nyugati országok tavaly az ukrajnai invázióra válaszul tilalmat hirdettek az orosz olajra, az amerikai hadsereget kiszolgáló görög finomító gyorsan alkalmazkodott. Hónapokon belül közölte a befektetőkkel, hogy nem fogadja tovább a betiltott olajat, és helyette más forrásokat keres. Az orosz olajat, legalábbis papíron könnyen ki lehetett vonni az ellátási láncból, de az Oroszországból származó olajtermékek valójában továbbra is érkeztek a Motor Oil Hellas finomítóba Görögországban, derült ki a The Washington Post vizsgálatából, amelyben hajózási és kereskedelmi adatokat elemezték.

Az orosz olaj tehát egy új útvonalat követett, több száz mérfölddel arrébb, egy törökországi olajtárolón keresztül, egy olyan útvonalat, amely lehetővé tette, hogy Oroszország ujjlenyomatait elrejtsék, mivel a termékek többször is tulajdonost váltottak, mielőtt Görögországba kerültek. A WP becslései szerint a törökországi dörtyoli raktárba az elmúlt két évben 5,4 millió hordó kőolaj érkezett a tengeren, amelyből 1,9 millió hordó kivételével az összes Oroszországból származott. Az uniós szankciók februári életbe lépése óta 2,7 millió hordó orosz olajat szállítottak Dörtyolba. Ugyanebben az időszakban 4,2 millió hordó kőolajat szállítottak a terminálról a Motor Oil Hellasnak. Ezek a szállítmányok a görög finomító által tengeren keresztül kapott összes kőolaj legalább 56%-át teszik ki.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsA Washington Post nem tudta pontosan meghatározni, hogy a Pentagon által vásárolt termékekben pontosan mekkora az orosz eredetű olaj aránya. E termékek finomításához többféle összetevőt használnak, amelyek közül nem mindegyik nyomon követhető a gyártás során – jegyzi meg a kiadvány. Az azonban ismert, hogy 2022 márciusa óta, amikor az Egyesült Államok az orosz olajat betiltó szankciókat vezetett be, a Pentagon közel 1 milliárd dollár értékben kötött új szerződéseket a Motor Oil Hellasszal. Eközben a Dörtoylnak küldött szállítmányok mintegy 69 százaléka orosz eredetű volt – írta a Post a Project on Government Oversight adataira hivatkozva.

A Pentagon nem tudta, a Motor Oil Hellas tagadja

A Pentagon a WP-nak azt mondta, hogy nem tudott az olajtermékek orosz eredetéről, mert a szankciók betartásáért a vállalkozók, különösen a Motor Oil Hellas felelős. Magának az ügynökségnek nincsenek eszközei a beszállítók ellenőrzésére – mutatott rá a Pentagon.

A Motor Oil Hellas olajfinomító azt nyilatkozta, hogy a vállalat „nem vásárol, nem dolgoz fel és nem kereskedik orosz olajjal vagy termékekkel”, és hogy „minden importja nem szankcionált eredetűnek van minősítve”. Az amerikai pénzügyminisztérium ugyanakkor megkeresést küldött 30 hajótulajdonosának, akiknek mintegy száz olyan hajó van a tulajdonukban, amelyek a gyanú szerint a nyugati államok által elfogadott árplafon ellenére orosz olajat szállítanak – emlékeztet a WP.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?