Százezrek tüntettek Barcelonában
Nagyszabású tüntetésen százezrek vonultak utcára Barcelonában vasárnap, hogy követeljék az előzetes letartóztatásban lévő katalán függetlenségi politikusok szabadon engedését.
A barcelonai rendőrség hivatalos tájékoztatása szerint 315 ezren gyűltek össze a belvárosban. A hatalmas tömegből kiemelkedtek a katalán függetlenségi zászlók, a „szabadság” feliratú transzparensek és a sárga léggömbök. Rengetegen viseltek sárga ruhadarabokat, mert ez a szín jelképezi a tiltakozást a katalán vezetőkkel szembeni bírósági eljárások, korlátozó intézkedések ellen.
A photo my friend took in #Barcelona #Catalonia today. Freedom! #LlibertatPresosPolítics #FreeCatalanPoliticalPrisoners pic.twitter.com/Cni9rHQnhV
— Mikko Kärnä (@KarnaMikko) April 15, 2018
Jelenleg kilenc függetlenségi politikus van előzetes letartóztatásban, többen közülük hat hónapja. Heten pedig önkéntes száműzetésbe vonultak külföldre. Többségüket lázadással és közpénz hűtlen kezelésével vádolják a tavaly október 1-i, alkotmányellenes függetlenségi népszavazás megrendezése és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt.
Az érintett katalán politikusok arcképeit is transzparensekre tették a tüntetők, akik közül sokan Katalónia más részeiből érkeztek a megmozdulásra, a szervezők szerint összesen mintegy nyolcszáz autóbusszal.
A massive demonstration against the imprisonments is about to start in #Barcelona, #Catalonia under the motto “for rights and freedoms, for #democracy and cohesion, we want them home.” #UsVolemACasa #LlibertatPresosPolítics #FreeCatalanPoliticalPrisoners pic.twitter.com/IxUG01JWe7
— Helle Kettner (@HelleKettner) April 15, 2018
A demonstrációt a Katalán Nemzetgyűlés (ANC), az Ómnium Cultural politikai civil szervezetek, valamint a két legnagyobb spanyolországi dolgozói érdekképviselet, a Munkásbizottságok (CCOO) és a Spanyol Munkások Általános Szövetsége katalán szervezetei is támogatta.
A tömegben ott voltak a katalán függetlenségi pártok politikusai is.
Az esemény végén felolvasták a szervezők kiáltványát, amelyben párbeszédre szólítottak fel a „politikai probléma” megoldása érdekében, követelték a börtönben lévők szabadon engedését, és azt is, hogy a száműzetésben élők hazatérhessenek.