Trump szerint ő „a legkevésbé rasszista ember”

Donald Trump amerikai elnök vasárnap este kijelentette, hogy ő "a legkevésbé rasszista ember", s egyúttal ismét nyitva hagyta az utat a fiatal illegális bevándorlókat a kitoloncolástól védő program előtt.

Az elnök a floridai West Palm Beachen lévő golfklubjában fogadta vacsorán Kevin McCarthyt, a republikánusok képviselőházi csoportjának vezetőjét, s előtte beszélgetett röviden újságírókkal.

Az egyik riporter azt kérdezte tőle, hogy rasszista-e, mire Trump rávágta: "Nem! Nem vagyok rasszista. Én vagyok a legkevésbé rasszista ember, akit valaha is meginterjúvolhatott". Ez volt az első alkalom, hogy az elnök közvetlenül reagált az őt érő vádakra, amelyek azután fogalmazódtak meg, hogy csütörtökön a bevándorlás reformjáról a Fehér Házban törvényhozókkal tartott egyeztetésen a Haitiból, Salvadorból és afrikai országokból érkező bevándorlók szülőföldjét "pöcegödör országoknak" nevezte. Richard Durbin demokrata párti szenátor tájékoztatta erről a The Washington Post című napilapot, amely még csütörtökön este az internetes oldalán közölte is.

A Vox ugyanakkor összegyűjtötte a hetvenes évektől azokat a botrányokat és megnyilvánulásokat, amelyek Trump rasszizmusát bizonyítják.

Egy nappal később Trump közleményben cáfolta, hogy a vitatott szavak elhangzottak volna, vasárnap pedig a délelőtti televíziós politikai vitaműsorokban három republikánus politikus is az elnök mellé állt, a kiszivárogtató Durbin szenátort vádolva meg azzal, hogy elferdítette az elhangzottakat.

West Palm Beachen Donald Trump azt is hangsúlyozta: "készen áll, akarja és képes is arra", hogy megállapodást hozzon tető alá az úgynevezett DACA-program értelmében védettséget élvező fiatal illegális bevándorlók ügyében.

A DACA-programot 2015-ben az akkori amerikai elnök, Barack Obama rendeleti úton hívta életre, s az a célja, hogy megvédje a kitoloncolástól a kisgyermekként illegális bevándorló szüleikkel az Egyesült Államokba érkezett, majd ott felnőtt fiatalokat. Mintegy 800 ezer, elsősorban közép- és dél-amerikai fiatalról van szó, akiket az amerikai közéletben álmodozók nemzedékének is neveznek. Trump tavaly bejelentette: 2018 márciusáig ad időt a kongresszusnak arra, hogy átfogó bevándorlási reformot dolgozzon ki, s ennek keretében rendezze a program által védettek helyzetét is. Ha nem sikerül 2018 márciusáig kidolgozni az átfogó reformot, akkor - fogalmazott Trump - megszünteti a DACA-t.     Vasárnap reggel az elnök még azt írta mikroblog-bejegyzésében, hogy a DACA "valószínűleg halott",  mert meglátása szerint a demokraták nem akarnak érdemben tárgyalni róla.

Kapcsolódók

Kimaradt?